A szürrealizmus spanyol királya, Salvador Dali már az 1920-as években ismerte Freud munkásságát, akinek azonnal rajongójává vált. Bécsben járva arról ábrándozott, hogy találkozzon bálványával, képzeletben többször eljátszotta, mit is mondana neki, miközben az osztrák főváros utcáit rótta. Több meghiúsult kísérlet után végül 1938-ban Stefan Zweig és Edward James közbenjárásával sikerült megismernie a pszichoanalízis iskolájának alapítóját Londonban.
Dalí képzeletét különösen Freud álomfejtése ragadta meg. „Freud elméletei segítségével könnyebben megértette a belső világát meghatározó fantáziákat, félelmeket, kívánságokat és frusztrációkat. Ami arra bátorította, hogy ezeket képekbe öntse”, magyarázza Jaime Brihuega, a mostani bécsi kiállítás kurátora.
A „Dalí és Freud: egy őrült szenvedély” című tárlat ezen kapcsolat mentén mutatja be a művész munkásságát kronológiai sorrendben, onnantól, hogy Dalí megismerte Freud írásait egészen a személyes találkozóig. A művek bemutatják Dalí családi univerzumát, megismerjük az 1920-as évek Madridját, a szürrealizmussal való első találkozásait és az általa kialakított paranoia-kritika módszer képviselőit. A kiállítás összesen 100 képet vonultat fel, köztük vázlatokat, grafikákat, fotókat, filmeket, könyveket és olyan mesterműveket mint a Neokubista akadémia (1926), a Baljós játék (1929) vagy Az elefántokban tükröződő hattyúk (1937). A tárlat 2022. május 29-ig várja a látogatókat.
Forrás: Eurocomm-PR