Mentőöv(ek) Európa utaztatóinak

Az európai utazási irodák szövetsége, az ECTAA átfogó felmérést készített tagjai körében, amelyben az egyes európai országok foglalkoztatást támogató intézkedéseit gyűjtötték össze a COVID-19 járvány kapcsán. Az uniós kutatást a MUISZ ültette át magyar nyelvre és juttatta el szerkesztőségünknek. 

Ausztriában 2021 márciusáig működik foglalkoztatás-támogatási rendszer a felmérés szerint. Általánosságban elmondható, hogy a munkáltató akár 90%-kal is csökkentheti a foglalkoztatott munkaidejét, miközben a munkavállaló továbbra is a fizetésének 80-90%-át megkapja.

Antivirus

Csehországban a Munkaügyi és Szociális Minisztérium foglalkoztatást támogató programja Antivirus néven fut. A cseheknél kétféle rendszer fut, egyik a kieső bér 80%-át, másik a 60%-át fedezte. Az állam által szünetelni kényszerített tevékenység miatt a járványveszély első hónapjaiban (március közepétől április végéig) az utazásszervezők az „A” rendszerre voltak jogosultak pályázni. Ebben a konstrukcióban az állami hozzájárulás a kieső bér 80%-át biztosította, a fennmaradó 20%-ot pedig a munkáltatók fizették. Május óta az utazásszervezők és az utazási irodák a „B” rendszerre jogosultak pályázni. (E rendszerben az alkalmazottak bérének 60%-át állja az állam.) Indulásakor az Antivirus program április végéig volt érvényben, amin többször hosszabbítottak. A legutolsó módosítás szerint október végéig működik ez a támogatási rendszer, amelyet az utazásszervezők és az utazási irodák indulása óta óriási mértékben használtak ki. A kutatás szerint a programidőszak lezárulta után az Antivirus támogatási rendszert a „Kurzarbeit” váltja majd. Az ECTAA becslése szerint állami támogatás nélkül a cseh utazásszervezők és utazási irodák munkavállalóik 60-80%-át elbocsátanák. Az elmúlt időszakban a támogatások ellenére is nagy számban történtek elbocsátások a turizmus területén.

KUG - Kurzarbeitergeld

Németországban a csehekéhez hasonló támogatási rendszer működik „Kurzarbeitergeld”, azaz KUG néven. A KUG arra ösztönzi a vállalatokat, hogy akkor is megtartsák munkavállalóikat, ha a munkavállalók aktuálisan nem tudnak érdemi munkát végezni. A korlátozott munka idejére a KUG helyettesíti az alkalmazottak jövedelmének egy részét. Ezen túlmenően az állam átalányban téríti a társadalombiztosítási járulékokat a munkanélküliségi biztosítások levonásával. 

A KUG rendszer alatt álló alkalmazottak nettó bérük 60 százalékát rövid munkaidő-kompenzációként kapják meg (legalább egy gyermekes munkavállalók: 67 százalékot). A 4. referencia-hónaptól kezdődően a rövid munkaidős juttatás akár 87%-ig növelhető - feltéve, hogy az adott hónapban a keresetkiesés legalább 50 százalékos.

A jelenlegi KUG-rendszer 2020. december 31-én ér véget, de a kormányzó politikai pártok úgy döntöttek, hogy 2021.12.31-ig meghosszabbítják a KUG-támogatást. A német idegenforgalmi iparág óriási hányadban részesül a KUG-ból, a cégek körülbelül 80%-ának van olyan alkalmazottja, aki kap a KUG támogatást.

Kompenzációs rendszerek Dániában

A bérkompenzáció rendszere augusztus 29-én véget ért Dániában, több utazásszervező, szálloda és egyéb cégnél jelentős elbocsátások indultak el, olvasható az ECTAA kutatásában. Néhány támogatási forma azonban továbbra is hatályban van, amely a törvény vagy rendelet által bezárt vállalkozások számára nyújt segítséget, valamint azon vállalkozásoknak, amelyeket jelentősen érintik a COVID-19 miatti korlátozások.

Dániában többféle támogatási rendszer működik:

Bérkompenzáció: az alkalmazottak fizetéssel hazaküldhetők, mialatt a munkáltató kompenzációt kap. (Fehér gallérosok a bér 75%-os ellentételezését, kék gallérosok a bér 90%-os kompenzációját. Mindkét eset legfeljebb 4.000,- euró kompenzációra korlátozódik.) A rendszerre való jogosultság követelménye az volt, hogy a vállalat a munkavállalók 30%-át vagy legalább 50 alkalmazottat elbocsátott volna. A támogatási forma augusztus 29-én ért véget, kivéve azon ágazatoknál, vállalatoknál, amelyeket valamilyen jogszabály kényszerített bezárásra. Ők a tilalom feloldásáig kapják a kompenzációt. Jelenleg az utazásszervezők és utazási irodák tartoznak ebbe a körbe. 

Magánvállalkozók kompenzációja: A vállalkozók havi maximum 3.000,- eurós támogatáshoz juthatnak bevételkiesésüktől függően. Minimum 30%-os bevételkiesés valamint havi átlag 1.350,- eurós jövedelem  esetén vehető igénybe. A program augusztus 8-án ért véget, de továbbra is érvényben van az érvényben lévő jogszabályok által bezárt, valamint az utazási tilalmak által érintett vállalkozások esetében. Ebből a támogatási formából részesülnek az utazásszervezők és az utazási irodák is.

A szabadúszók kompenzációja: a rendszer a magánvállalkozókéhoz hasonlóan működik és a turizmus iparágban dolgozó szabadúszók számára is nyitott.

Állandó (nem bér jellegű) költségek térítése: azok a vállalatok, amelyek 35%-nál nagyobb forgalomcsökkenést szenvedtek el vagy fognak várhatóan elszenvedni, vagy a jogszabályok miatt kényszerülnek zárva tartani, kompenzációt kaphatnak állandó költségeikre. A 2020. március 9-e előtt alapított vállalkozások vehetik igénybe. A támogatás a vállalkozás állandó költségeinek 80%-ára, de maximum 14,75 millió euróra szól. Azok a vállalatok, amelyek törvények vagy rendeletek hatására zártak be, valamint érintettek az utazási tilalmak által, október 31-ig vehetik igénybe.

Rotációs séma: A bevezetett rotációs séma lényege, hogy a munkaadók összesen 4 hónapig csökkenthetik a munkavállalók munkaidejét 20 és 50% között. Az alkalmazottak arányosan csökkentett bért is kapnak, de jogosultak a munkanélküli-ellátásokra a magán munkanélküli-biztosítási alapokon keresztül. Általában az ilyen munkanélküli ellátásokhoz 12 hónapos biztosítotti viszony szükséges, ettől a követelménytől azonban eltekintettek, ha a munkavállaló három havi prémiumnak megfelelő összeget befizet. Az alkalmazott a csökkentett munkaidőre maximum 143,50 DKK/óra (kb. 18 euró) összeget kaphat. (E fölött a munkarotációs rendszer alatt veszteséges lesz a munkavállaló.) Az alkalmazottak megtagadhatják, hogy részt vegyenek a rotációban, de az ilyen elutasítás érvényes elbocsátási indok. A munkavállaló azonban a felmondási időtartam alatt megkapja a szokásos bérét. A rendszer 2020. december 31-én lejár, de az ezen időpont előtt megkötött munkarotációs megállapodásra vonatkozik, legfeljebb 2021 áprilisáig tartó max. 4 hónapos időszakra.

Az átmenetileg munkanélkülivé vált turisztikai dolgozók fizetését a francia állam adja 

Franciaország is bevezetett foglalkoztatási támogatási rendszert. Március óta az állam fizeti az idegenforgalmi szektor azon dolgozóinak bérének 100%-át, akik a válság miatt „átmenetileg munkanélküliek”. Július végéig az idegenforgalmi ágazatnak szóló kényszerszabadság program 2,8 milliárd eurót tett ki. Nincs támogatási rendszer azoknak az alkalmazottaknak, akik még mindig teljes munkaidőben dolgoznak a cégüknél.

A kormány most jelentette be, hogy október 1-jétől csökken a támogatás szintje. Október 1. és december 31. között a vállalatoknak 15%-os hozzájárulást kell fizetniük az ideiglenes munkanélkülieknek. Lehetséges, hogy a rendszert meghosszabbítják 2021-ig, erről azonban még nem született döntés.

Elsősegélyek Szlovákiában 

Szlovákiában a kormány számos úgynevezett „elsősegély” intézkedést vezetett be a foglalkoztatás megőrzése érdekében. Attól függően, hogy a vállalkozást teljesen bezárták-e vagy bizonyos százalékos forgalomcsökkenést szenvedtek-e el, a vállalatok jogosultak voltak bérhozzájárulás igénylésére. Ennek feltétele, hogy legalább további 2 hónapig megtartják a munkahelyet. A támogatási összegek azonban meglehetősen alacsonyak voltak, zárt üzlet esetén legfeljebb 800 euró, forgalomcsökkenés esetén pedig legfeljebb 540 euró. A rendszereket hónapról-hónapra meghosszabbítják, a jelenlegi információk szerint 2020 év végéig megmaradnak. Az üzleti szféra kritikus az alacsony támogatási szint miatt, mivel az valójában nem fedezi a személyi kiadásokat.

NOW 3.0

A Hollandiában, NOW-elnevezéssel futó programban a forgalom százalékos veszteségarányától függően akár 90%-os támogatást is kaphat a munkabérre ( plusz további 40%-ot a munkáltatói költségekre, például nyugdíjhozzájárulásra) a cégek. A második 3 hónapos szakasz október 1-jén ér véget, amikor elkezdődik a harmadik szakasz (NOW 3.0), amely 2021. július 1-ig tart, és önmagában három szakaszból áll. A százalékos támogatás ebben a három szakaszban 90%-ról 70%-re majd 60%-ra csökken, de (a támogatás elvesztése nélkül) megengedett, hogy további, meghatározott mértékben csökkenjen az alkalmazottak bére. Ezt azonban csak a szakszervezetek engedélyével lehet megtenni.

Svédországban attól függően, hogy vállalkozás mennyire érintett, 20, 40, 60 vagy 80%-os hozzájárulást kaphat várhatóan az év végéig.

Kényszerszabadság-rendszer

Az Egyesült Királyságban is van kényszerszabadság-rendszer, amely akár a bérek 80%-át is kifizeti. A rendszer meghosszabbításra került, de 2020 októberében lejár. A rendszerben fokozatosan csökkentik a munkavállalóknak nyújtott támogatás szintjét és növelik a munkáltatók által fizetendő hányadot.

Az ECTAA az egyes európai országokban alkalmazott beutazási szabályokat is összegyűjtötte, erről itt olvashat. 


Toronymagasan – Isztambulban

Toronymagasan – Isztambulban 

Isztambul tornyai – a város sziluettjének lenyűgöző ékkövei.
Teljes a Kartago Tours nyári kínálata

Teljes a Kartago Tours nyári kínálata 

Budapestről és Debrecenből is új, közvetlen tengerparti úti célokkal bővül az utaztató kínálata a 2025-ös nyári időszakra.
Tavasztól újabb izgalmas spanyol úti cél a WIZZ kínálatában

Tavasztól újabb izgalmas spanyol úti cél a WIZZ kínálatában 

A spanyolországi katalón életérzés egyik legelbűvölőbb városába indít tavasszal járatpárt Budapestről az ultrafapados légitársaság.
Megszűnik a határellenőrzés a magyar-román határon

Megszűnik a határellenőrzés a magyar-román határon 

Megszületett a döntés, melynek értelmében 2025. január 1-jétől Románia és Bulgária is teljes jogú tagként csatlakozhat a Schengen-övezethez.
TOP10-ben a magyar útlevél a nemzetközi ranglistán

TOP10-ben a magyar útlevél a nemzetközi ranglistán 

A magyar útlevél az összesen 199 ország útleveleit rangsoroló VisaGuide Passport Index listáján a tizedik helyen kapott helyet.
December, az év egyik legszebb időszaka Dubajban is

December, az év egyik legszebb időszaka Dubajban is 

Az év végéhez közeledve leginkább az ünnepi készülődéssel, és programokkal kapcsolatos információkat szeretnénk megosztani, hiszen Dubajban is nagyon várt ünnep a karácsony.
A Mikulás nem kitaláció, tényleg élt, és úgy tűnik, most megtalálták a sírját

A Mikulás nem kitaláció, tényleg élt, és úgy tűnik, most megtalálták a sírját 

A Mikulás legendája Szent Miklós püspök nyomán indult el.
Group travel: next stop the Grand Est!

Group travel: next stop the Grand Est! 

The Grand Est is a must-see destination for group travel lovers. With its historic cities and unspoilt natural landscapes, this rich, diverse region offers an unrivalled range of experiences.
HOTCO 2025: a szállodai befektetések legújabb trendjei

HOTCO 2025: a szállodai befektetések legújabb trendjei 

2025 januárjában ismét Bécs ad otthont a Közép- és Kelet-európai vendéglátóipar egyik legjelentősebb eseményének, a HOTCO-nak.
Görögország elérhetőbbé teszi a kikötőket és a kompokat a fogyatékkal élők számára

Görögország elérhetőbbé teszi a kikötőket és a kompokat a fogyatékkal élők számára 

Jelenleg 13 intézkedést hajtanak végre a hozzáférhetőség javítása érdekében négy fő pillérre helyezve a hangsúlyt.

Interjú

Nagybor vagy semmi

Nagybor vagy semmi 

A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.
Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.