Úgy tűnik, hogy utazási vágyunknak sem a magas áramárak, sem a magas kamatok, sem a magas infláció nem vet véget – ahogy Niklas Sessler, a lap tapasztalt cikkírója fogalmaz. Ennek ellenére hazánk még mindig 10. a listán az „olcsóság” tekintetében.
Mindenesetre sokat mond, hogy az észak-európaiak is jobban figyelnek már a kiadásaikra. Ennek ellenére az utazásszervezők szerint most több napos nyaralásokat foglalnak le, mint a járvány előtt.
A Forex éves üdülési indexe a háromcsillagos szállodák, az étteremlátogatások és a taxik átlagárainak összehasonlításával reprezentálja, hogy Svédországhoz képest mennyibe kerül nyaralni a különböző európai országokban.
Kelet-Európa megéri
Ezeket összeadva készítettek egy indexet, amelyet Svédországgal hasonlítanak össze, 100-nak alapul véve az ottani árakat. E szerint Észak-Macedónia a legolcsóbb turisztikai desztináció a kontinensen.
Bár nem sokat tudunk Észak-Macedóniáról - akárcsak a skandinávok - annyi mindenesetre tény, hogy az index ott mindössze 28. De nemcsak ez az egyetlen vonzereje természetesen: a hangulatos üdülővárosok és történelmi látnivalók mellett a világ egyik legkisebb múzeumával is büszkélkedhet - jellemzi a szaklap az országot.
További olcsónak számító európai úti cél Albánia (40) és Szerbia (41). Bulgária és Románia (42) szintén megfizethető úti cél a Fekete-tenger partján. Íme a teljes lista, zárójelben az indexekkel: a 6. helyen Törökország (48) a 7. Lengyelország (48), a 8. Lettország (51) a 9. Cseh Köztársaság (51) a 10. Magyarország (51).
A Mamma Mia sziget nagyon fel van kapva
Sajnos az infláció nem csak Svédországot érinti, hanem általánosságban az árszínvonal az egész világon emelkedett - olvasható egy másik szakcikkben - de a burjánzó élelmiszerárakat és egyéb dolgokat figyelembe véve, van, ahol egész olcsón meg lehet úszni a kiadásokat. Nagyon ajánlják Görögországot, ha nem akar valaki Spanyolországba menni, mert ott felmentek az árak. Görögországban rengeteg sziget közül lehet választani, beleértve azt is, ahol a Mamma Mia című Abba filmet forgatták, de az még mindig fel van kapva.
Ezen kívül elsősorban Horvátország vagy Törökország megtekintését ajánlják. Északon is gyakorlat lett, hogy éberen figyelik a turisták az utazási irodák last minute oldalait, mert olykor el lehet csípni fennmaradó helyeket. Minél kevésbé preferált az utazási célpont, annál nagyobb az esélye, hogy tudunk spórolni.
Ne iskolai szünetben keljünk útra
A magyaroknak már nem olcsó Horvátország és számos görög sziget se, de ők éppen ezeket emelik ki, külön említve Leszboszt, valamint Bulgáriát is.
Bár Európa-szerte emelkedtek az árak, továbbra is sok népszerű turisztikai desztinációban, például Spanyolországban és Görögországban, még mindig alacsonyabb az árszínvonal, mint Svédországban, különösen most, amikor az élelmiszerárak ott is rohamosan emelkednek.
Néhány, nem csupán számukra megszívlelendő jó tanács: fontos, hogy helyi kisebb éttermekben étkezzünk, kerüljük a nagy láncokat és a nemzetközi éttermeket. Inkább az iskolai szüneten kívüli időpontokban keljünk útra.
Spanyolország továbbra is nagy vonzerővel bír a svédek számára, annál is inkább, mivel sokaknak van ott saját nyaralója, apartmanja, ami állandó turisztikai bevételt jelent – repülőjegyben, étkezésben, vásárlásban – a helybélieknek.
Elek Lenke