Minél többször járunk e vidéken, rájövünk, hogy Szlovénia nem pusztán egy úti cél, hanem egy gyönyörű és lehetőségekkel teli ország – amely télen egyenesen mesebeli tájjá változik megannyi különleges élménnyel felszerelkezve. A hegyeket és az erdőket friss hó borítja, tele van jobbnál jobb tökéletesen karbantartott sípályával, ahol békés környezetben hódolhatunk a tél szeretetének.
Szlovénia legnagyobb síközpontja: Maribor Pohorje
Maribor Pohorje Szlovénia egyik legalacsonyabban fekvő síterepe, legmagasabb síelhető része 1327 méter magasan található. Ennek ellenére az egyik legnagyobb téli üdülőhely, a maga mintegy 35 kilométernyi sípályájával és 14 sífelvonójával, amelyek az év minden napján reggel héttől este kilenc óráig üzemelnek (kivéve az áprilisi és októberi karbantartási időszakot). Mivel az utóbbi években itt is kevesebb természetes hó hullik, egyre inkább a mesterséges hógyártásra támaszkodnak és nagyjából 100 hóágyút üzemeltetnek.
A könnyűtől a kihívásokkal teli nehezebb pályákig minden síelő talál kedvére valót.
Amikor a hóviszonyok ideálisak a két legnagyobb síközpont Pohorje és Areh sípályákon keresztül összekapcsolható és síbusz is közlekedik a kettő között. Pohorje azért is különleges, mert a sípályák gyakorlatilag a városig nyúlnak, és ha a Čopova lejtőin elegendő hó van, akkor egészen Mariborig lehet lesíelni.
Akik pedig még ennél is különlegesebb élményre vágynak, semmiképp ne hagyják ki Európa egyik leghosszabb éjszakai sípályáját, ahol közel hét kilométeres kivilágított pályákon csúszhatnak bele az éjszakába.
Síközpont a természet és a nyugalom szerelmeseinek szól: Golte
A Golte síközpont Szlovénia leghosszabb kabinos felvonójával érhető el, amely mindössze nyolc perc alatt 1410 méteres magasságba repít. Itt található egy remek szálloda, a Wellness Hotel Montis, éppen a síközpont kellős közepén. Ami a síközpontot illeti, közepes méretűnek számít: körülbelül 12 kilométernyi sípályával rendelkezik, a központban hét lift található, és összesen 11 pálya.
Kiadós reggelink elfogyasztása után nincs is más dolgunk, mint felölteni a síruhánkat és kisiklani a havas fenyők közé. Két dologról azonban ne feledkezzünk meg. Egyrészt, hogy Golte a síelés mellett több izgalmas lehetőséget is tartogat: itt van például a skishoeing, amelyhez a hotel mellett található kölcsönzőben kölcsönözhetünk felcsatolható hótalpakat és botot, hogy kirándulni induljunk a környék útvonalain. Egyúttal a nem messze megbúvó Mozirje kunyhóba is betérhetünk, hogy megfáradt testünknek néhány jó falat helyi különlegességgel és a Smrekovc liker névre hallgató fenyőrügyből készült likőrfélével adjunk új energiát. Az 1356 méteres tengerszint feletti magasságban található kunyhóból egyébként nem könnyű újból felkerekedni, teraszáról olyan csodálatos kilátás nyílik a környező csúcsokra és völgyekre...
Mindemellett, Golte tökéletes hely arra is, hogy az itteni „White Rabbit” síiskola profi oktatóinak köszönhetően még a kezdő síelők is – mint jómagam – remekül elsajátítsák az alapokat. „Gyerekkoromban rengeteg időt töltöttem itt, szinte egész nap a hegyen voltam.” – mesél a kezdetekről Bojan, a síiskola vezetője – „és immár 20 éve boldogan irányítom az iskolát, amely idén ünnepli a huszadik születésnapját.” Mivel korábban sok magyar látogatójuk volt, Bojan megtanult néhány alapvető magyar szót és lelkesen használja is őket, miközben sítudásunkat csiszolja.
Ha kipróbálnánk valami mást: Pokljuka
E lucfenyőkkel borított táj a téli sportok egyik fő központja és a szlovénok számára a sportidentitás része, ahová már egész kicsi koruktól kezdve járnak a gyerekek is. Míg nyáron sorra hódíthatjuk meg a környező kétezres csúcsokat, télen a varázslatos hóval borított tájon különleges sportban próbálhatjuk ki magunkat.
Pokljuka ugyanis a biatlon egyik legfontosabb helyszíne, ahol évente több alkalommal jeles nemzetközi versenyek zajlanak. „Azonban nem csak a profik, hanem lelkes amatőrök is kipróbálhatják magukat – persze szakértő felügyelet mellett” – magyarázza Tomas a központ igazgatója, és hozzáteszi, hogy a központban 30 lőállás található, amelyeket főképp a versenyek során használnak, de az ide látogatók speciális, biatlonhoz tervezett puskákkal, 50 méteres távolságból tesztelhetik képességeiket.
Nem vitás, hogy ez egy igazán különleges élmény, amely tényleg fókuszált figyelmet igényel. Aki teljes biatlonélményre vágyik előzetes bejelentkezés után az instruktorok részletes útmutatásával megtapasztalhatja, milyen nehéz egy kimerítő sífutás után pontosan célba találni. A helyi kölcsönzőben potom 17 eurós áron kölcsönözhetünk síléceket, hogy a helyiek módjára azokkal induljunk túrázni, az összesen negyven kilométernyi különböző túraútvonalon.
Téli tündérmesék helyszínein: Krvavec és Kranska Gora
A Bledi-tó télen is mesebeli látványt nyújt, ahogy a hegyekkel körülvett tó partján a magasból lenéző vár és a sziget kis temploma tükröződik a tó vizén. Igazi romantikus helyszín, de erről majd a következő cikkünkben írunk, hiszen nem messze innen, Kranj mesebeli városához közel magasodik Krvavec 1600 méter magasan található síközpontja, ahová egy rövid autózás, majd felvonózás után érkezhetünk meg. A látvány – igazából nincs jobb szó rá – egyszerűen lélegzetelállító: az alpesi csúcsok végtelen láncolata tárul elénk és már-már giccsbe forduló téli képeslapként elevenedik meg a táj.
A maga összesen 30 kilométernyi gondosan karbantartott pályájával Krvavec télen tényleg egy síelő paradicsom, amely minden szintű síelő és snowbordozó számára tartogat izgalmakat.
Az 1450 és 1972 méter közötti magasságban elterülő pályákon szinte mindig tökéletesek a hóviszonyok: a természetes havat mesterséges hóval egészítik ki, így a szezon december elejétől március végéig biztosított, ráadásul nemrég adták át a legújabb sífelvonót is, amely pillanatok alatt repít fel az 1971 méter magas Zvoh csúcsra, hogy onnan induljunk neki a csúszásnak, majd újra és újra menjünk még egy kört, míg totálisan el nem fáradunk.
Síelés után (és persze közben) természetesen nem érdemes kihagyni a híres Plaza Krvavec-et, ahol a hegyoldalon lecsücsülve napfényben sütkérezve kortyolhatunk el egy jó kávét… vagy valami mást – mindenkinek ízlése szerint. Ami biztos, hogy itt egy pillanatra megáll az idő… csak a táj, a friss levegő, mi…. és a síelés utáni jól megérdemelt pihenés létezik.
Bled máskülönben kiváló kiindulópont a többi közeli síterepeinek felfedezéséhez is. Kranjska Gora Szlovénia egyik legismertebb és legkedveltebb síközpontja mindössze néhány kilométerre az osztrák és olasz határtól. Az üdülőhely tökéletes választás mind a kisebb gyerekkel érkező családok, mind a tapasztaltabb síelők számára, mely összesen 20 kilométernyi pályát kínál.
Nem messze a várostól található a síugrás egyik történelmi helyszíne, a Planica Nordic Center, ahol a sífelvonóról nem csak a tájat, de a síugrók lélegzetelállító ugrásainak is szemtanúi lehetünk.
De Kranjska Gora nemcsak a síelésről szól, hiszen a téli élmények teljes spektrumát kínálja.
A hangulatos alpesi falucska éttermei és kávézói remek lehetőséget adnak a szlovén gasztronómia felfedezésére. A közelben fekvő Jasna Chalet Resort pedig egy rejtett drágakő. A nyolc apartman az érintetlen természet szívében fészkel egy aprócska tó partján.
Mint megtudtuk, az üdülőhely története egészen 1929-ig nyúlik vissza, az épület ekkor a jugoszláv Sándor király vadászházaként szolgált. Az idő múlásával azonban a helyzet megváltozott, és az 1945-ös államosítást követően a területet megnyitották a nyilvánosság számára. „A hely később privát kézbe került, és sok kihívással kellett szembenézni, mire a mai formáját elnyerte”. – magyarázza a tulajdonos és büszkén mesél arról, hogy az üdülőhelyet ma csupa fenntartható megoldás jellemzi: az épületet például az itteni víz fűti és szlovén juhgyapjúval szigetelték. Havas téli estéken fáklyával sétálhatunk át a közeli Kranska Gorába, hogy a téli hegyi hangulat végképp átmelegítse szívünket és lelkünket, miközben úgy érezzük, hogy mi is a természet részei vagyunk - akárcsak az itt éldegélő kacsák.