Valószínűleg többszázezren élnek úgy Thaiföldön, hogy a tartózkodási engedélyük már lejárt, de nem hosszabbították azt meg. Ha ez távozáskor derül ki, akkor az egyéves kitiltást von maga után Thaiföldről, ezen kívül pénzbüntetést is fizetni kell. Ennek mértéke 500 baht naponta, ami nem egészen 4000 forint. Összesen maximum 20 ezer baht lehet a büntetés. Mennél inkább túllépi valaki a tartózkodási engedély lejárati dátumát, annál hosszabb az eltiltás. Ha a 90 napos tartózkodási engedély járt le, akkor egy év az eltiltás. Ha egy évvel lépi valaki túl a határidőt, akkor 3 évig nem láthatja Thaiföldet. 3 éves csúszás esetében 5 év a tilalom. 5 éves késedelem 10 éves tilalmat jelent. Eredetileg egész életre szóló tilalmat akartak bevezetni, de erre végülis nem került sor.
Sokkal szigorúbbak a büntetések akkor, ha nem távozáskor derül ki a tartózkodási engedély elévülése, hanem rendőri igazoltatás során. Ebben az esetben hogyha valaki egy éven belüli túllépést követ el, akkor 5 évre tiltják ki az országból. Ha a tartózkodási engedélye már több mint egy éve lejárt a rendőri igazoltatás idején, akkor 10 év lehet a tilalom. Mindez persze csak a külföldi turistákra vonatkozik. Sokkal szigorúbban ítélik meg a vendégmunkásokat, akik Mianmarból, vagy Kambodzsából érkeztek. Őket csoportosan kiutasítják, vagy már be sem engedik a határon.
A hadsereg májusban vette át a hatalmat Thaiföldön, azóta kemény kézzel tartja fenn a rendet. Az idegenrendészeti szabályok megszigorítása is ezt a célt szolgálja. Más kérdés, hogy elriaszthatja a turistákat, akik eddig épp azt találták vonzónak Thaiföldben, hogy a vendégszerető környezetben a hatóságok is lezserek, nem veszik túl komolyan a tartózkodási engedélyeket.
Forrás: AsiaPORT