Igaz a Borat c. film amerikai volt és meglehetősen negatív képet festett Kazahsztánról, mégis sokan keresték fel 2006-os bemutatása óta a közép-ázsiai országot. A Szabad Európa Rádió arról számol be, hogy Asztana "egy szinttel feljebb" szeretne lépni a turizmus minőségét illetően. Ehhez közel tízmilliárd dollárt fektetnének be. A pénz 60 százalékát magánbefektetőktől várja a kormány.
A nagyra törő tervek szerint 2020-ra évente mintegy nyolc millió vendéget fogadnának, mely igencsak fontos lenne a turizmusra is támaszkodó országnak. Míg leginkább a volt szovjet tagköztársaságok lakói érkeztek eddig, a jövőben ennek megváltozásában bízik a kazah vezetés. Igaz, ehhez a nehézkes vízumigénylés problémáját is meg kell oldani. Ezért kísérleti jelleggel tíz ország lakóinak vízummentes beutazást biztosít az ország 15 napos tartózkodásra jövő év július 15-ig. Ezt 2014 végéig összesen 48 országra terjesztenék ki.
További gondot jelent az infrastruktúra fejletlensége és az angolt beszélők alacsony aránya is. Internetes fórumokon a higiéniai állapotokról és a szolgáltatások alacsony színvonaláról is sokan panaszkodnak. Mindeközben a növekvő árak miatt az sem jelent megoldást, hogy a turizmust a belföldi kereslet futtassa fel.
Látnivalókban nem szűkölködik az ország: festői tavak, hófödte csúcsok és sztyeppék ugyanúgy csábítóak lehetnek, mint az egykori nukleáris kísérleti telepek vagy éppen a GULAG táborok, nem beszélve a városi kikapcsolódást kedvelőknek tökéletes Asztanáról és Almatiról.