Lucia Moraru alelnök szerint a romániai utazási irodák óriási gondokkal küszködnek, ezért nem véletlen, hogy képtelenek drasztikusan emelni a beérkező turisták számát. Egyik fő problémájuk az ÁFA: amíg a román állampolgárok külföldi utazásai után kapott árrés forgalmi adója nulla százalék, a külföldi csoportok után 24 százalékot kell fizetni, így mindössze tíz irodának a fő tevékenysége a beutaztatás. „Nem működhetünk tovább a magas adók kedvéért, amelyeket úgysem fizet be már senki”.
A tájékoztatón elhangzott, hogy a romániai turizmusban az adócsalás elérte a 80 százalékot, s ezért nem alakulhat ki versenypiac. A csalások zöme a bérezésben történik, mert a szállodák, vendéglők és a többi szolgáltató minimálbérrel veszi fel az alkalmazottakat, s a különbséget feketén fizeti. S ahhoz, hogy feketén fizethessen, ha lehet, semmire sem akar számlát adni. „Az állam magas adókkal bátorítja az adócsalást, így aki becsületesen dolgozik, becsődöl” – mondta Aurelian Marin, az ANAT elnöke.
Ugyanakkor a 2500 utazásszervezőt tömörítő ANAT felhívta a figyelmet, hogy a nyaralási csomag megvásárlásakor ne csak az iroda érvényes működési engedélyét ellenőrizzék, hanem azt is, van-e biztosításuk fizetésképtelenségre. Ellenkező esetben előfordulhat, hogy kint rekednek. A 2500 irodából mindössze 400 kötött ilyen biztosítást.