Középkori Disney-vár a spanyol turistaparadicsomban

Talán kevesen gondolják, hogy Spanyolország közepéhez közel, több mint ezer méter magasan fekszik Ókasztília legszebb városa, Segovia. Miután alig 90 kilométerre van Madridtól, így a főváros közelsége miatt nagyon sokan látogatják. Évente hárommillió turista fordul meg itt, amely sokak kedvenc találkozóhelye is.

Az 55 ezer lakosú történelmi város – amely egyben a tartományi főváros is – tele van műemlékkel, mondhatni az építészet csodálatos tárháza ez a település. Az épségben fennmaradt templomok és középületek megóvására ma is nagy gondot fordítanak a város vezetői és lakói.

Jelkép a római vízvezetékhíd

Segovia festői óvárosában sok a keskeny, kanyargós sikátor, és itt található a legtöbb román stílusú templom egész Európában. A középkori utcákat egy fal és két folyó határolja. A települést, amelyet korábban sokan alvó városként emlegettek, a XX. század utolsó felében, 1985-ben a Világörökség részévé nyilvánították. Mindez nagy előnyt jelentett az idegenforgalom kibontakozásának.

Segovia egyik fő turisztikai vonzereje Alcázar, az egykori spanyol királyok kedvenc rezidenciája. Emellett egyházi, egyetemi és fesztiválváros is, ahol sok a kellemes park és kert, továbbá éttermek, vendéglők, hotelek, magánszálláshelyek is várják a turistákat. A város egyik hagyományos étele a sült malac, amit szívesen ajánlnak a vendégeknek. Ezt a kedvelt ételt a pincér tányérral vágja fel és ajánlja.

Aki autóval vagy busszal érkezik Segoviába, az rögtön a kis város legnagyobb nevezetességét pillantja meg. Ez a 15 kilométer hosszú, zömében a belvároson végighúzódó római kori vízvezetékhíd. Ahogy a helybeliek mondják: a római Hispánia egyik legmonumentálisabb műemléke. A tartópillérei 29 méter magasan emelkednek, és az egyik tetején a Szent szűz szobra látható, ezzel emlékeztetve az itt lakókat egy egykori legendára. A régi – e jó állapotban fennmaradt – vízvezeték Segovia jelképévé vált, és a város címerében is megtalálható.

Egyébként a teret övező alacsony házak – amelyek a polgári építészet kiemelkedő alkotásai – még jobban kiemelik a teret átszelő és lenyűgözően hatalmas római vízvezetéknek, az Acueductonnak az íveit. A rendszer építését Vespasianus, vagy Nerva uralkodásának idejére teszik a szakemberek, amely évszázadokon át, egészen a közelmúltig szállított vizet a várossal szemközti Sierra de Fuenfría hegységből Segovia óvárosába. A vezeték érdekessége az is, hogy kötőanyag nélkül, 24 ezer gránitkockából illesztették össze. Úgy tartják, hogy ez az építmény az ókori mérnöki alkotás megragadó remeke, melynek a vége a föld alatt éri el a várat.

A képzelet szülte Walt Disney-vár mintaképe

A körülötte kialakított téren naponta parasztemberek, állattenyésztők és kereskedők népes serege fordul meg, akik különböző portékákat kínálnak eladásra. A város életében ugyanis a turizmuson kívül a textil- és gyapjúipar, a mezőgazdaság és a kereskedelem meghatározó.

A turisták legtöbbje innen, a San Martinról elnevezett térről indul el gyalogtúrára. Ez a hely ma az apátsági templommal ma is a középkori képét mutatja. A vendégek ezután kapaszkodnak fel arra a dombra, ahonnan Segovia teljes látképe tárul eléjük. Így megcsodálhatják a házakat, a különböző templomokat, a középkori várat, illetve a gótikus katedrálist. Erre a híres katolikus egyházi építményre különösen büszkék a segoviaiak, hiszen Európa egyik legszebb műemlékeként tartják nyilván. Az épület harmóniája, az ablakok elrendezése, a hatalmas oszlopkötegek kecsessége teszi ezt a templomot a kasztíliai késő gótika remekévé. A katedrális alapjait 1525-ben helyezték el, de a mestermű csak több mint ötven évvel később, 1577-ben készült el. A jellegzetes tornya 88 méter magasan emelkedik.

A várost felfedező séta során különleges élményt tartogat a segoviai várkastély tornyos-bástyás erődítményű palotájának – az Alcázarnak – a meglátogatása. Ez a középkori lovagvilág szinte a képzelet határait meghaladó, romantikus mesekastélya, amely magaslaton fekszik, és egykor védőfallal vették körül. Az ablakait mór festmények díszítik, a falakon pedig spanyol királyok képei láthatók. De XVI. Lajos és a Bourbon-uralkodók korából való bútorok is megtalálhatók itt. Sokan feltételezik, hogy ez az erődítmény-vár lehetett a képzelet szülte Walt Disney-vár mintaképe.

Látványokat rejt a külváros is

Külön érdekesség a fegyverkiállítás, amely korabeli kézműves ékességeket tartalmaz. Megcsodálhatók a középkori fegyverek, a lovagi öltözékek és felszerelések. A hatalmas termekben található festmények, a bútorok, a trónszék méltán színesítik a látnivalókat. Egyébként a kastély egy része ma a spanyol katonai levéltárnak ad otthont.

Az Alcázar előtti hatalmas térről letekintve az Eresma és a Clamores folyó völgye tárul a látogató elé. Aki a túra során nem fárad el, annak érdemes ellátogatnia Segovia külvárosába is. A séta során ugyanis meggyőződhet arról, hogy legalább olyan érdekes látvány tárul a vendég elé, mint a fallal körülvett belvárosban. Itt is régi templomok, kolostorok sorakoznak, amelyek szépségükkel és különlegességükkel nyújtanak élményeket a turistáknak.


A madridiak Balatonja a magyarok kedvence

A madridiak Balatonja a magyarok kedvence  

A magyarok körében azért is lett népszerű a terület, mert más spanyol régiókhoz képest jóval könnyebben megközelíthető.
Hatalmas veszteségekre készül a párizsi kulturális szektor az olimpia miatt

Hatalmas veszteségekre készül a párizsi kulturális szektor az olimpia miatt 

 „Mi vagyunk a nagy vesztesek” – mondják a párizsi kulturális szektorban dolgozók.
Az Etna továbbra sincs nyugton - lezárták Catania repterét

Az Etna továbbra sincs nyugton - lezárták Catania repterét 

Lezárták a szicíliai Catania repülőterét, amelyet hamueső temetett be az Etna vulkán kitörése miatt kedden.
Prémium úti cél Törökországban

Prémium úti cél Törökországban 

A török félsziget a hírességek kedvenc "prémium” úti célja.
Pompeii, a betemetett város

Pompeii, a betemetett város 

A kapun belépve megcsap a történelem szaga – a hatalmas kövekkel kirakott utcákat járva úgy érzem magam, mintha egy időgép visszavitt volna az ókorba.
Idehaza egy idegenforgalmi képviselettel kevesebb

Idehaza egy idegenforgalmi képviselettel kevesebb  

A Tunéziai Idegenforgalmi Hivatal budapesti képviselete a következő információt küldte szerkesztőségünkbe.
Magyarok nélkül megállna Ausztria

Magyarok nélkül megállna Ausztria 

Tíz év alatt több mint a duplájára nőtt a magyarok létszáma Ausztriában, ami napjainkban már meghaladja a 107 ezret.
Öt lenyűgöző nemzeti park Horvátországban

Öt lenyűgöző nemzeti park Horvátországban 

Ha a nyaralást Horvátországba tervezi, mindenképp érdemes felfedezni az Adriai-tengeren található természeti kincseket.
Borravaló körkép: ennyit illik adni a különböző országokban

Borravaló körkép: ennyit illik adni a különböző országokban 

A borravaló megítélése kultúránként és nemzetenként változó: ami az egyes országokban szokás, az egy másikban akár sértés is lehet. 
Boldogság-automaták és szerelmeslevelek a turizmus szolgálatában

Boldogság-automaták és szerelmeslevelek a turizmus szolgálatában 

Linz kirobbanóan sikeres a magyar látogatók körében is.

Interjú

Pesti István: Kiderül, kiben van meg az a plusz, amire érdemes odafigyelni

Pesti István: Kiderül, kiben van meg az a plusz, amire érdemes odafigyelni 

A két Michelin-csillagos étterem konyháját vezető séffel többek közt a versenyről és megosztó ételekről beszélgetünk, és mesél arról is, miért nem követi a trendeket.
Dubicz Borászat: Abban hiszünk, hogy az ikonikus múlt és a modern jövő jól összeegyeztethető

Dubicz Borászat: Abban hiszünk, hogy az ikonikus múlt és a modern jövő jól összeegyeztethető 

Az idei újdonságokról és megújulásról a borászat tulajdonosával, Dunai Ágnessel beszélgettünk.
Csernus Imre: „Szeretnék már jönni-menni, mint egy falevél”

Csernus Imre: „Szeretnék már jönni-menni, mint egy falevél” 

Csernus Imrével szőlőről, borokról és a vidéki életről beszélgettünk, és nemrég megjelent könyve kapcsán egy kicsit rólunk, magyarokról is.