Külföldi utazás, mobilfizetés, letiltás elkerülése

Külföldön járva is használhatjuk az idehaza jól ismert mobilfizetési megoldásokat. Pár dologra azonban érdemes odafigyelni. Jó hír, hogy a Google Pay és Apple Pay külföldi használata azonos a magyarországi használattal. A BiztosDöntés.hu összeálllítása.

2023 decemberére csaknem befejeződött a Google Pay és az Apple Pay hazai bevezetése a MagNet Bank csatlakozásával, immáron mindkét fizetési rendszerhez. Már csak a Raiffeisen Bank androidos ügyfelei nem használhatják a Google Pay-t a bolti fizetések során, de minden más bank bankkártyája integrálható a Google és az Apple fizetési rendszerébe, utóbbiba a Raiffeisen Bank kártyái is. Sőt, a Curve mobilalkalmazás használatával a Raiffeisen Bank ügyfelei is fizethetnek a Google Pay rendszerében.

Forrás: Depositphotos
Forrás: Depositphotos

A Google Pay, Apple Pay és az érintéssel használható bankkártya egy globális fizetési rendszer részei, így a megszokott módon használhatók az egész világon mindenhol, ahol az érintéses fizetés logója látható a terminálon vagy az üzlet bejáratánál, illetve pénztárgépjénél. Éppen úgy, ahogy idehaza, nincs tehát semmilyen különbség.

Mi az a Curve kártya, és mire jó?

A Raiffeisen Bank ügyfelei is ugyanúgy használhatják a RaiPay-t külföldön vásárlásra, mint idehaza. Viszont a RaiPay nem használható készpénzfelvételre külföldön, csak Magyarországon.

A Raiffeisen ügyfelei a Curve nevű fintech cég bankkártyájával regisztrálhatnak a Google Pay-be, ahol a Raiffeisen bankkártyáját mögé téve a Curve mobilappjában, tulajdonképpen közvetve akkor a bank bankkártyájával fizethetnek a Google Pay-ben

– mondja Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője, aki hozzátette, a Curve kártyáját természetesen minden más hazai bank ügyfelei is használhatják, például okosórákba történő kártyaregisztráció során. Egyes gyártók óráiba ugyanis nem lehet minden magyar bank kártyáját regisztrálni, annak ellenére, hogy egyébként azok használhatók a Google Pay-ben. A Curve használatával áthidalható ez a probléma.

A Google Pay és az Apple Pay azonban külföldön is csak az érintéses elfogadóhelyeken használható. Nem biztos viszont, hogy alkalmas mobiltelefonos érintéses készpénzfelvételre, hiába alkalmas erre a kinti ATM. Ezért a plasztik bankkártyát továbbra sem lehet otthon hagyni külföldre távozáskor és kizárólag csak az okostelefonra vagy okosórára hagyatkozni a külföldi fizetések során.

Érdemes jelezni a banknak, ha külföldre utazunk

Minden bankkártya mögött, a kártyát kibocsátó bankban és a kártyatársaságnál is, külön-külön, továbbá a kártyás vásárláskor a bankkártyát elfogadó banknál is, bonyolult algoritmusokat futtató csalásfigyelő rendszerek működnek. Ezek a rendszerek figyelik a kártyabirtokos szokásait és szükség esetén megakadályoznak egy furcsa tranzakciót az ügyfél és a bank pénzének védelme érdekében.

Azt, hogy egy tranzakció furcsa-e, többek között a külföldi használaton is múlhat.

Ha valaki csak alkalmanként megy külföldre, az bizony találkozhat azzal, hogy a külföldi tranzakciót a bankja nem fogadja el, noha van fedezet a kártyáján és a limitbeállítás is megfelelő. Ennek oka pont a csalásfigyelő rendszer blokkolása lehet.

Van viszont lehetőség ennek a bizonytalanságnak a kikerülésére. A megoldás roppant egyszerű: a kártyabirtokosnak be kell telefonálnia a bankja telefonos ügyfélszolgálatára, ahol el kell mondania, hogy mikor melyik országban tervezi használni a bankkártyáját a közeljövőben. Van olyan bank is, ahol erre külön menüpontot hoztak létre a telefonos menürendszerben. Ezt követően a kártyabirtokos már biztonsággal vásárolhat a megjelölt külföldi országokban a megadott időintervallumokban, biztosan nem fog elutasítással találkozni a bankkártya használata során.

Geolokációs beállításokkal korlátozható a külföldi kártyahasználat

A kártyabirtokosnak azonban nem muszáj feltétlenül csak a banki csalásfigyelő rendszerekre hagyatkoznia, helyette önmaga is korlátozhatja a kártyája külföldi használatát. Erre jelenleg a CIB Bank és az OTP Bank applikációjában van lehetőség. Használhatják ezt a funkciót továbbá a Revolut kártyásai is.

A funkció lényege, hogy

a kártyabirtokos beállításai szerint csak azokban a régiókban használható a kártyája, amelyre lekorlátozta azt. Ez általában az Európai Uniót jelenti, illetve – megkülönböztetésül - az azon kívül eső egyéb területet, az egész világon.

Ennek a korlátozásnak az a jelentősége, hogy a bankkártya használatát le lehet korlátozni a visszaélések szempontjából sokkal biztonságosabb, chip alapú fizetésre, melyet az Európai Unió kötelezően előír a teljes területén. Természetesen, ha a kártyabirtokos olyan országba utazik, mely az unión kívül esik, akkor bármikor díjmentesen feloldhatja ezt a korlátozást. Sőt, akár azt is megteheti, hogy ilyen országokban csak akkor engedélyezi a kártyahasználatot, amikor fizet, majd utána visszazárja. Ezzel meg tudja akadályozni azt a csalástípust, amikor a mágnescsíkot lemásolják a bankkártyáról és klónozással új bankkártyát készítenek, mely az eredetinek látszik a bankban a fizetés során.

A geolokációs beállításokkal az ilyen, mágnescsíkos csalárd tranzakciók megakadályozhatók. A Revolut esetében a mágnescsíkos tranzakciók önmagukban, Magyarországon belül is kikapcsolhatók, a Revolut és az OTP Bank applikációjában pedig még az internetes tranzakciók elfogadása is kikapcsolható.

BiztosDöntés.hu


A madridiak Balatonja a magyarok kedvence

A madridiak Balatonja a magyarok kedvence  

A magyarok körében azért is lett népszerű a terület, mert más spanyol régiókhoz képest jóval könnyebben megközelíthető.
Hatalmas veszteségekre készül a párizsi kulturális szektor az olimpia miatt

Hatalmas veszteségekre készül a párizsi kulturális szektor az olimpia miatt 

 „Mi vagyunk a nagy vesztesek” – mondják a párizsi kulturális szektorban dolgozók.
Az Etna továbbra sincs nyugton - lezárták Catania repterét

Az Etna továbbra sincs nyugton - lezárták Catania repterét 

Lezárták a szicíliai Catania repülőterét, amelyet hamueső temetett be az Etna vulkán kitörése miatt kedden.
Prémium úti cél Törökországban

Prémium úti cél Törökországban 

A török félsziget a hírességek kedvenc "prémium” úti célja.
Pompeii, a betemetett város

Pompeii, a betemetett város 

A kapun belépve megcsap a történelem szaga – a hatalmas kövekkel kirakott utcákat járva úgy érzem magam, mintha egy időgép visszavitt volna az ókorba.
Idehaza egy idegenforgalmi képviselettel kevesebb

Idehaza egy idegenforgalmi képviselettel kevesebb  

A Tunéziai Idegenforgalmi Hivatal budapesti képviselete a következő információt küldte szerkesztőségünkbe.
Magyarok nélkül megállna Ausztria

Magyarok nélkül megállna Ausztria 

Tíz év alatt több mint a duplájára nőtt a magyarok létszáma Ausztriában, ami napjainkban már meghaladja a 107 ezret.
Öt lenyűgöző nemzeti park Horvátországban

Öt lenyűgöző nemzeti park Horvátországban 

Ha a nyaralást Horvátországba tervezi, mindenképp érdemes felfedezni az Adriai-tengeren található természeti kincseket.
Borravaló körkép: ennyit illik adni a különböző országokban

Borravaló körkép: ennyit illik adni a különböző országokban 

A borravaló megítélése kultúránként és nemzetenként változó: ami az egyes országokban szokás, az egy másikban akár sértés is lehet. 
Boldogság-automaták és szerelmeslevelek a turizmus szolgálatában

Boldogság-automaták és szerelmeslevelek a turizmus szolgálatában 

Linz kirobbanóan sikeres a magyar látogatók körében is.

Interjú

Pesti István: Kiderül, kiben van meg az a plusz, amire érdemes odafigyelni

Pesti István: Kiderül, kiben van meg az a plusz, amire érdemes odafigyelni 

A két Michelin-csillagos étterem konyháját vezető séffel többek közt a versenyről és megosztó ételekről beszélgetünk, és mesél arról is, miért nem követi a trendeket.
Dubicz Borászat: Abban hiszünk, hogy az ikonikus múlt és a modern jövő jól összeegyeztethető

Dubicz Borászat: Abban hiszünk, hogy az ikonikus múlt és a modern jövő jól összeegyeztethető 

Az idei újdonságokról és megújulásról a borászat tulajdonosával, Dunai Ágnessel beszélgettünk.
Csernus Imre: „Szeretnék már jönni-menni, mint egy falevél”

Csernus Imre: „Szeretnék már jönni-menni, mint egy falevél” 

Csernus Imrével szőlőről, borokról és a vidéki életről beszélgettünk, és nemrég megjelent könyve kapcsán egy kicsit rólunk, magyarokról is.