Külföldi utazás, mobilfizetés, letiltás elkerülése

Külföldön járva is használhatjuk az idehaza jól ismert mobilfizetési megoldásokat. Pár dologra azonban érdemes odafigyelni. Jó hír, hogy a Google Pay és Apple Pay külföldi használata azonos a magyarországi használattal. A BiztosDöntés.hu összeálllítása.

2023 decemberére csaknem befejeződött a Google Pay és az Apple Pay hazai bevezetése a MagNet Bank csatlakozásával, immáron mindkét fizetési rendszerhez. Már csak a Raiffeisen Bank androidos ügyfelei nem használhatják a Google Pay-t a bolti fizetések során, de minden más bank bankkártyája integrálható a Google és az Apple fizetési rendszerébe, utóbbiba a Raiffeisen Bank kártyái is. Sőt, a Curve mobilalkalmazás használatával a Raiffeisen Bank ügyfelei is fizethetnek a Google Pay rendszerében.

Forrás: Depositphotos
Forrás: Depositphotos

A Google Pay, Apple Pay és az érintéssel használható bankkártya egy globális fizetési rendszer részei, így a megszokott módon használhatók az egész világon mindenhol, ahol az érintéses fizetés logója látható a terminálon vagy az üzlet bejáratánál, illetve pénztárgépjénél. Éppen úgy, ahogy idehaza, nincs tehát semmilyen különbség.

Mi az a Curve kártya, és mire jó?

A Raiffeisen Bank ügyfelei is ugyanúgy használhatják a RaiPay-t külföldön vásárlásra, mint idehaza. Viszont a RaiPay nem használható készpénzfelvételre külföldön, csak Magyarországon.

A Raiffeisen ügyfelei a Curve nevű fintech cég bankkártyájával regisztrálhatnak a Google Pay-be, ahol a Raiffeisen bankkártyáját mögé téve a Curve mobilappjában, tulajdonképpen közvetve akkor a bank bankkártyájával fizethetnek a Google Pay-ben

– mondja Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője, aki hozzátette, a Curve kártyáját természetesen minden más hazai bank ügyfelei is használhatják, például okosórákba történő kártyaregisztráció során. Egyes gyártók óráiba ugyanis nem lehet minden magyar bank kártyáját regisztrálni, annak ellenére, hogy egyébként azok használhatók a Google Pay-ben. A Curve használatával áthidalható ez a probléma.

A Google Pay és az Apple Pay azonban külföldön is csak az érintéses elfogadóhelyeken használható. Nem biztos viszont, hogy alkalmas mobiltelefonos érintéses készpénzfelvételre, hiába alkalmas erre a kinti ATM. Ezért a plasztik bankkártyát továbbra sem lehet otthon hagyni külföldre távozáskor és kizárólag csak az okostelefonra vagy okosórára hagyatkozni a külföldi fizetések során.

Érdemes jelezni a banknak, ha külföldre utazunk

Minden bankkártya mögött, a kártyát kibocsátó bankban és a kártyatársaságnál is, külön-külön, továbbá a kártyás vásárláskor a bankkártyát elfogadó banknál is, bonyolult algoritmusokat futtató csalásfigyelő rendszerek működnek. Ezek a rendszerek figyelik a kártyabirtokos szokásait és szükség esetén megakadályoznak egy furcsa tranzakciót az ügyfél és a bank pénzének védelme érdekében.

Azt, hogy egy tranzakció furcsa-e, többek között a külföldi használaton is múlhat.

Ha valaki csak alkalmanként megy külföldre, az bizony találkozhat azzal, hogy a külföldi tranzakciót a bankja nem fogadja el, noha van fedezet a kártyáján és a limitbeállítás is megfelelő. Ennek oka pont a csalásfigyelő rendszer blokkolása lehet.

Van viszont lehetőség ennek a bizonytalanságnak a kikerülésére. A megoldás roppant egyszerű: a kártyabirtokosnak be kell telefonálnia a bankja telefonos ügyfélszolgálatára, ahol el kell mondania, hogy mikor melyik országban tervezi használni a bankkártyáját a közeljövőben. Van olyan bank is, ahol erre külön menüpontot hoztak létre a telefonos menürendszerben. Ezt követően a kártyabirtokos már biztonsággal vásárolhat a megjelölt külföldi országokban a megadott időintervallumokban, biztosan nem fog elutasítással találkozni a bankkártya használata során.

Geolokációs beállításokkal korlátozható a külföldi kártyahasználat

A kártyabirtokosnak azonban nem muszáj feltétlenül csak a banki csalásfigyelő rendszerekre hagyatkoznia, helyette önmaga is korlátozhatja a kártyája külföldi használatát. Erre jelenleg a CIB Bank és az OTP Bank applikációjában van lehetőség. Használhatják ezt a funkciót továbbá a Revolut kártyásai is.

A funkció lényege, hogy

a kártyabirtokos beállításai szerint csak azokban a régiókban használható a kártyája, amelyre lekorlátozta azt. Ez általában az Európai Uniót jelenti, illetve – megkülönböztetésül - az azon kívül eső egyéb területet, az egész világon.

Ennek a korlátozásnak az a jelentősége, hogy a bankkártya használatát le lehet korlátozni a visszaélések szempontjából sokkal biztonságosabb, chip alapú fizetésre, melyet az Európai Unió kötelezően előír a teljes területén. Természetesen, ha a kártyabirtokos olyan országba utazik, mely az unión kívül esik, akkor bármikor díjmentesen feloldhatja ezt a korlátozást. Sőt, akár azt is megteheti, hogy ilyen országokban csak akkor engedélyezi a kártyahasználatot, amikor fizet, majd utána visszazárja. Ezzel meg tudja akadályozni azt a csalástípust, amikor a mágnescsíkot lemásolják a bankkártyáról és klónozással új bankkártyát készítenek, mely az eredetinek látszik a bankban a fizetés során.

A geolokációs beállításokkal az ilyen, mágnescsíkos csalárd tranzakciók megakadályozhatók. A Revolut esetében a mágnescsíkos tranzakciók önmagukban, Magyarországon belül is kikapcsolhatók, a Revolut és az OTP Bank applikációjában pedig még az internetes tranzakciók elfogadása is kikapcsolható.

BiztosDöntés.hu


Korlátozottan, de már fogad vonatokat Ausztria

Korlátozottan, de már fogad vonatokat Ausztria 

Győri vagy hegyeshalmi átszállással biztosított az eljutás Bécsig.
Többet költöttünk idén utasbiztosításra

Többet költöttünk idén utasbiztosításra 

Az emelkedést a javuló gazdasági környezettel magyarázzák.
Egy rejtőzködő stájer szépség: Herberstein

Egy rejtőzködő stájer szépség: Herberstein 

Ma is elég nehéz megtalálni Herbersteint, de régen éppen ennek köszönhette létét ez a gyönyörű kastély.
Rómában újabb korlátozások a tömegturizmus ellen

Rómában újabb korlátozások a tömegturizmus ellen 

Az adatok szerint 2023-ban közel ötvenmillió látogató érkezett Rómába, és átlagban fejenként 4,1 éjszakát töltöttek a városban.
Csődgondnokság alatt a Titanicot gyártó hajógyár

Csődgondnokság alatt a Titanicot gyártó hajógyár 

A cégvezetés tájékoztatása szerint megalapozott az a várakozás, hogy a vállalatcsoport új tulajdonosi irányítás alatt működhet majd tovább.
Turistaforgalomról, magyarok érkezéséről, toprégiókról és a túlturizmus elkerüléséről

Turistaforgalomról, magyarok érkezéséről, toprégiókról és a túlturizmus elkerüléséről 

A Horvát Idegenforgalmi Közösség nyári főszezont értékelő hétfői tájékoztatóján jártunk.
Extrém eső tartja fogságban Ausztriát

Extrém eső tartja fogságban Ausztriát  

Az elmúlt napok heves esőzései rég nem látott kihívások elé állítják Ausztriát.
Lengyelország: a rejtett kincsek és az aktív turizmus hazája

Lengyelország: a rejtett kincsek és az aktív turizmus hazája 

Lengyelország egyre nagyobb erőket mozgósít, hogy megmutassa az ország látnivalóit és még több magyar turistát tudjon az országba csábítani.
Ellopták Banksy leghíresebb képét

Ellopták Banksy leghíresebb képét  

Ellopták Banksy: „Lány léggömbbel” című művét. A tetteseket elkapták.
Új trend: "Szabadon lélegző" turizmus

Új trend: "Szabadon lélegző" turizmus 

Egyre többen keresik fel azokat az alpesi szállásokat, ahol szinte harapni lehet a levegőt. És ennek az újfajta, kizárólag az egészség védelmét szolgáló turisztikai célnak neve is van már: ökológiai alapja miatt HEALPS2 a projekt elnevezése.

Interjú

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.
Rodrigo Tellez Acosta: Szeretem a meglepetéseket

Rodrigo Tellez Acosta: Szeretem a meglepetéseket 

Senior Interior designer a Lissoni Associati-nál. A Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének tagja.
Ariana Grüll: Az építészeknek túl kell lépniük a nemzetközi trendek puszta követésén

Ariana Grüll: Az építészeknek túl kell lépniük a nemzetközi trendek puszta követésén 

A Klasszis TopDesign 2024 verseny egyik zsűritagja, Ariana Grüll a tavalyi versennyel kapcsolatos tapasztalatairól mesélt, és arról, hogy mit vár az idei pályaművektől.