Kalanicknek a részvényesei nyomására kellett távozni, ugyanis kedden az 5 legnagyobb részvénytulajdonos levélben szólította fel erre, köztük a Benchmark kockázati tőkebefektető, amelynek egyik tulajdonosa, Bill Gurley egyben tagja az Uber igazgatótanácsának is. Ez az öt cég a Benchmarkon kívül a First Round Capital, a Lowercase Capital, a Menlo Ventures és a Fidelity Investments, és az Uber részvényeinek összesen 25 százalékát, a szavazatoknak pedig 40 százlaékát birtokolják (ennek oka, hogy bizonyos részvények több szavazatszámot adnak másoknál).
A Moving Uber Forward címre keresztelt levélben a befektetők elmondták, Kalanicknek le kell mondania, a cégnek pedig új vezetés alá kell kerülnie. Kalanick a NYT információi szerint legalább egy nagy részvényessel tárgyalt az ügyben, végül úgy döntött, lemond, de tagja marad az igazgatótanácsnak.
"Az Ubert mindennél jobban szeretem, és egy nehéz magánéleti helyzetben [itt a nemrég hajóbalesetben elhunyt édesanyjára utal - a szerk.] elfogadtam a befektetők követelését a távozásomról, így az Uber visszatérhet az építkezés útjára ahelyett, hogy egy újabb harc törjön ki" - írta Travis Kalanick közleményében.
Az igazgatótanács közleménye szerint Kalanick mindig a legfontosabbnak tartotta az Ubert, távozása pedig lehetővé teszi, hogy új fejezet nyíljon az Uber történetében.
Az Uber tavaly óta áll a támadások kereszttüzében, elsősorban a munkahelyi kultúra elfogadhatatlansága miatt, ahol állítólag mindennapos volt a szexuális zaklatás és a diszkrimináció. Ennek során egy belső vizsgálat után 20 embert ki is rúgtak a cégtől. Másrészt az Uber agresszív üzletpolitikája is sokaknál kicsapta a biztosítékot, ugyanis az Uber túlzás nélkül forradalmasította a személyszállítást, de a negatív vélemények szerint mindezt úgy, hogy nem tartja be azokat a szabályokat, amik a hagyományos személyszállítók (taxik) számára kötelezők. Emiatt például a budapesti működést egy jogszabályal el is lehetetlenítette a kormány, a cég emiatt kivonult Magyarországról, de a világ több pontján erősen tiltakoznak a taxis szakszervezetek a cég ellen, és sok helyen hasonló szankciókat léptettek, vagy terveznek életbe léptetni.
Az Ubernek ezenkívül meggyűlt a baja a Waymo nevű, az Alphabet (a Google anyacége) által tulajdonolt céggel is, akik szerint az Uber ellopta egy, az önvezető autókhoz kapcsolódó szabadalmát, valamint szövetségi nyomozás is indult ellenük egy szoftver miatt, amellyel olyan piacokon is megjelenhettek, ahol az Uber elvileg be van tiltva.
Az Uber 2009-ben alakult, a cég létrehozásában oroszlánrészt vállalt a most távozó Travis Kalanick is. Az elmúlt 8 év során az Uber összesen 14 milliárd dollárt kalapozott össze a befektetőktől, Kalanick vagyonát több mint 6 milliárd dollárra becslik.
Forrás: The New York Times / kreativ.hu