Az amerikai lap csütörtöki jelentése szerint nagyjából 700 nem magyar állampolgárságú külföldi jutott törvénytelen úton hiteles magyar útlevélhez, és vette fel az okmány eredeti tulajdonosának személyazonosságát. Közülük legalább 85-en kíséreltek meg magyar útlevelükkel belépni az Egyesült Államok területére, és 65-en sikerrel is jártak. A tárca szerint tavaly októberben harmincan még az Egyesült Államokban tartózkodtak, annak ellenére, hogy a hatóságok keresik és ki akarják toloncolni őket.
Az amerikai belbiztonsági minisztérium szerint a csalás mögött álló bűnözők azt használják ki, hogy a határon túli magyarok gyorsított eljárásban, egyszerűbben juthatnak magyar állampolgársághoz. 2011 óta több mint egymillió ember kapott magyar állampolgárságot. Az amerikai hatóságok szerint bűnözők birtokába is juthatott több, a magyar állam által kiállított hiteles útlevél, amelyeket aztán pénzért továbbadtak. A magyar útlevélrendszer sebezhetősége feszültséget keltett az amerikai-magyar kapcsolatokban, ami váratlan fejlemény, tekintettel arra, hogy Orbán Viktor és Donald Trump amerikai elnök ideológiája közel áll egymáshoz, és mindketten jórészt a bevándorlással és a határvédelemmel kapcsolatos keményvonalas politikákra alapozták karrierjüket - mutatott rá a The Washington Post.
Októberben Washington azzal figyelmeztette Magyarországot a problémára, hogy "ideiglenes" intézkedéssé minősítette át a magyar állampolgárok beutazására vonatkozó vízummentességet, valamint úgynevezett együttműködési akcióterv kidolgozását kérte a magyar hatóságoktól 45 napon belül, ennek megvalósítása "folyamatban van".
A figyelmeztetés ellenére a magyar útlevélrendszer hibái továbbra is fennállnak - írta az amerikai lap. Áprilisban a washingtoni belbiztonsági minisztérium magas rangú tisztségviselői utaztak Budapestre, és arra figyelmeztették Magyarországot, hogy kikerülhet a vízummentességi programból, ha nem orvosolja a rendszer gyenge pontjait. A csalók kezébe jutó valódi útlevelek komoly biztonsági fenyegetést jelentenek. Ezzel a módszerrel olyan emberek utaznak az Egyesült Államokba, akik valamilyen okból nem akarják felfedni személyazonosságukat - mondta Stewart Baker, a belbiztonsági minisztérium egyik volt magas rangú tisztségviselője.
Gyakran kábítószer-csempészetben, a szervezett bűnözésben vagy az illegális bevándorlásban érintett személyek használnak csalással megszerzett valódi útleveleket. A legnagyobb aggodalomra az adna okot, ha egy jól szervezett terrorcsoport, mint az Iszlám Állam vagy az al-Kaida tagjai vásárolnának ilyen úti okmányokat. Az sem kizárt, hogy a nemrég kiutasított orosz kémek Ukrajnába utazhatnak, hogy ott vegyenek maguknak magyar útlevelet, amellyel aztán visszarepülhetnek az Egyesült Államokba - tette hozzá Baker.
Amennyiben Magyarország kikerül a vízummentességi programból, az kedvezőtlen hatással lehet majd a három, május elején indított közvetlen amerikai járat életére.
Forrás: MTI