Sanhszi tartomány Csien falujának elhagyatott, gazzal benőtt határában, a pusztában, a szél és a víz szinte teljes egészében elhordta a dombot az ötemeletes téglaépítmény alól. Eredetileg egy nyolc méter magas földkupacon ékeskedett - szó szerint szinte csak a szentlélek tartotta -, de megmentői most téglából rakták új alapzatát. A körülbelül ötméteres Venfeng pagoda minden bizonnyal az enyészeté lett volna, ha idén júliusban valaki fel nem tesz róla fényképeket a mikroblogjára.
A kísérő szöveg arra figyelmeztetett, hogy a képek talán az utolsók, amelyek épségben mutatják a közel 400 éves műemléket, s arra sürgette a helyi kormányzatot, hogy óvja meg. A téma sok ezer hozzászólást váltott ki, a közösségi média új nevet adott a pagodának, a nyilvánosság ereje pedig végül meggyőzőnek mutatkozott. Időközben kiderült, a pagodát ugyan az épített örökségek között lajstromba vették, hivatalos védettséget még nem kapott.
A szakemberek ezzel is magyarázták, hogy csakúgy mint más, a listára fel nem került, de értékes műemlékek, a védelemre, állagmegóvásra szánt költségvetés elosztásakor szinte szóba sem kerülnek. Kína valamennyi tartománya közül Sanhsziban van a legtöbb kulturális műemlék, szám szerint összesen 18 418.
A Hszinhua hírügynökség egy korábbi összeállításából ugyanakkor kiderül, az alacsonyabb szintű minősítést kapottak védettsége igen sok kívánnivalót hagy maga után. A városi és megyei szintűek túlnyomó részét nem őrzik, az érintett önkormányzatok viszonylag szűk költségvetésből gazdálkodnak, ráadásul - teszik hozzá a kérdésben jártas szakemberek - nem is rendelkeznek a probléma kezeléséhez szükséges hozzáértéssel.
{youtube|id=5gln0gvMWP8}
Forrás: MTI