A II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskolán tartott ünnepélyes oklevélátadáson mondott köszöntőjében Grezsa István, Szabolcs-Szatmár-Bereg megye és Kárpátalja együttműködésének fejlesztéséért és a Kárpát-medencei Óvodafejlesztési Program koordinálásáért felelős miniszteri biztos hangsúlyozta: a falusi vendégházak minősítésének a jelentősége csak úgy érthető meg, ha tudjuk, hogy 2014-ben, a kelet-ukrajnai harcok kitörése után elmaradtak Kárpátaljáról a magyarországi turisták és a Határtalanul! program keretében utaztatott magyar iskolások. A magyar kormány illetékes hivatalainak a 2014-ben megalakult Kárpátaljai Magyar Turisztikai Tanáccsal (KMTT) karöltve óriási erőfeszítéseket kellett tenniük, hogy újra megjelenjenek a turisták Magyarországról - tette hozzá. Ennek kapcsán eredményesnek nevezte a nyugdíjas és egyházi csoportok utaztatását a Rákóczi Szövetséggel együttműködve, és a kárpátaljai idegenvezetői képzés beindítását a magyar kormány támogatásával.
A miniszteri biztos a kárpátaljai magyar turizmus fejlesztése terén történt legnagyobb előrelépésként értékelte az Egán Ede Kárpátaljai Gazdaságfejlesztési Központ megbízásából elkészült 400 vendégház minősítését a magyarországihoz hasonló minősítő rendszer szerint. Az előzményekről szólva elmondta, hogy a KMTT létrehozott egy szakemberekből álló bizottságot, amely végigjárta az összes helyszínt, és alapos vizsgálódást követően ítélte oda a kérelmezőknek a szálláshelyek megbízható minőségét garantáló, a színvonalat egytől négyig napraforgókkal jelző táblákat. Ez a minősítési rendszer egyedülálló Ukrajnában és Kárpátalján egyaránt - emelte ki, megjegyezve, hogy immáron adott a lehetőség a turizmus gyors fejlődéséhez Kárpátalján.
Beszédében Brenzovics László, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) elnöke, az ukrán parlament képviselője azt emelte ki, hogy Kárpátalja magyarlakta térségeiben már most is a turizmus az egyik húzóágazat, és még inkább az lesz a jövőben, amihez jelentős mértékben hozzájárul a vendégházak hivatalos minősítési rendszerének a bevezetése. Aláhúzta, hogy a minősített szálláshellyel rendelkező vállalkozók lesznek jogosultak a részvételre az Egán Ede Kárpátaljai Gazdaságfejlesztési Program keretében júliusban induló turisztikai pályázatokon. Köszönetét fejezte ki a magyar kormánynak a többi között a kárpátaljai magyar turizmus fejlesztéséhez nyújtott támogatásokért, amelyek - a szavaival - újabb munkahelyek teremtésével hozzájárulnak a magyar közösség boldogulásához és szülőföldön maradásához.
Forrás: MTI