Bár a perui Nazca-vonalak a leghíresebbek, a világ számos pontján fedeztek fel geoglifákat. Így például a Közel-Keleten több ezer kerék alakú rajzolatot találtak, de akad belőlük Nagy-Britannia, Brazília és az Egyesült Államok területén is - olvasható a LiveScience hírportálon.
A Kosztanaji Állami Egyetem és a Vilniusi Egyetem kutatói légi fotók, valamint "földradar" (GPR/ ground penetrating radar) segítségével vizsgálták a "képződményeket", amelyek rendkívüli módon emlékeztetnek a Peru déli részén elterülő Nazca-sivatagot behálózó rajzolatokra.
A kazahsztáni "Nazca-vonalak" a legkülönfélébb mértani alakzatokba rendeződnek: akadnak közöttük négyzetek, körök, keresztek, sőt egy szvasztika is - az ősi jelképet számos kultúrkörben használták. A geoglifák átmérője 90-400 méter között van, némelyikük mérete meghaladja egy jelenkori repülőgép-anyahajó hosszát. A "mintázatok" többségét földsáncok alkotják, ám némelyiküket, például a szvasztikát, gerendákból ácsolták.
A térségben végzett régészeti feltárások során a geoglifák mellett különböző építmények maradványait és tűzrakó helyeket fedezték fel, amelyek arra utaltak, hogy kultikus helyről lehet szó. A szakemberek azonban azt sem zárják ki, hogy a "rajzolatokkal" a térség egykori lakói a földterület fölötti tulajdonjogukat jelölték meg.
"Jelenleg egyetlen dolgot tudunk, hogy a geoglifákat ókori népesség alkotta, ám hogy ki és mi célból, az egyelőre rejtély" - hangsúlyozta Irina Sevnyina és Andrej Logvin, a Kosztanaji Állami Egyetem régésze.
Forrás: MTI