Pénteken Olaszország számos strandja két órára zárva marad, mert sztrájkolnak a nyugágy és napernyő szolgáltatók és vendéglátóegységek.
Az Economx úgy tudja, hogy egy jogi vita vezetett tiltakozásig az olasz tengerpartokon, amelyek a magyarok által kedvelt üdülőhelyeknek számítanak.
A strandok üzemeltetői pénteken reggel fél 7 helyett csak 9:30-kor nyitnak ki, így tiltakoznak az Európai Unió engedélyezési kritériumainak tervezett megváltoztatása és az olasz kormány tétlensége ellen.
A parti cégek szakszervezeti szövetsége azért kezdeményezte a sztrájkot, hogy „véget vessen a kormány tehetetlenségének az iparágban kialakult kaotikus helyzetre való tekintettel.
Ha a sztrájkok eredménytelenek maradnak, augusztus 19- től a tulajdonosok további tiltakozó akciókat terveznek, és délelőtt 10:30-kor nyitnak csak ki.
Licencvita Olaszországgal és az EU-val
A sztrájkokat az állami koncessziók odaítélésével kapcsolatos viták váltották ki, írja az osztrák Kurier. Mint írják, a strandok alapvetően az államhoz tartoznak, de a koncesziókat az helyi önkormányzatok korábban magánszemélyeknek ítélték oda. Eredetileg háborús veteránoknak, hogy garantálják számukra a biztos jövedelmet.
A tengerparti üdülőhelyek engedélye automatikusan meghosszabodik, ezért gyakran évtizedekig ugyanazon üzemeltetők kezében maradtak.
A Welt szerint egy működési engedély 7600 euróba kerül.
Az ebből származó éves forgalom 260 000 euró, de az állam aligha profitál a fürdőlehetőségekből - évente mindösze valamivel több mint 100 millió eurót hoznak Rómának, míg az üzemeltetők számára a rendszerekből származó éves forgalmat 2 milliárd euróra becsülik.
Sok strandüzemeltető haragja most az olasz kormány és Giorgia Meloni miniszterelnök ellen irányul .
Az EU Bizottság ugyanis idén elrendelte, hogy a 2006 óta érvényes uniós szabályozáshoz Olaszország is alkalmazkodjon és írjon ki pályázatokat a tengerparti üdülőhelyek engedélyeztetésére. Olaszország eddig megúszta ezt a kötelezettséget, de emiatt Brüsszel már két eljárást is indított. Az EU átlátható pályázati rendszert vár el, amit a miniszterelnök a családi vállalkozások miatt egyre csak halogat.
Az üzemeltetők pedig attól tartanak, hogy a nemzetközi cégek már kinézték maguknak a jövedelmező licenszeket, és rá akarják tenni a kezüket a megélhetésüket biztosító partszakaszokra.
Áremelések: A standok üzemeltetői egyre népszerűtlenebbek...
A helyiek és a nyaralók egyre gyakrabban panaszkodnak a kirívóan magas árakra.
A Codacons olasz fogyasztóvédelmi egyesület szerint átlagosan 32-35 eurót kell fizetni naponta egy napernyőért és nyugágyért. Az előző évhez képest három-öt százalékos növekedés. A napernyők és nyugágyak bérlése Szardínián a legdrágább. A luxusstrandokon több mint 500 eurót kell fizetni naponta.
... és a háttérben felsejlenek a maffiakapcsolatok is
Állítólag a korrupció is egyre nagyobb szerepet játszik a strandlétesítmények kiosztásában. Környezetvédelmi csoportok bírálják, hogy több létesítmény a helyi maffia kezébe került . A nagy profitot hozó üzleti modellek ugyanis nagyon vonzóak számukra.
A DIA olasz maffiaellenes ügynökség jelentése szerint a Spada klán tagjai állítólag tengerparti üdülőhelyeket vezetnek a Róma mellett fekvő Ostiában, de úgy tudni, hogy a Camorra, a 'Ndrangheta és még a Cosa Nostra maffia klánok is érintettek az ügyben, ahogyan Szicíliában is sok klán vette át a tengerparti létesítményeket.
A Kurier a La Sicilia értesülései hivatkozva írja, hogy a szicíliai maffia átvette néhány strandüzemeltető parkoló kezelését és biztonságát, kenőpénzt használva, és személyzet felvételére kényszerítette őket. Trapani strandjaitól a Jón-tenger partjáig állítólag mára teljesen elfoglalták a strandlétesítményeket.
Annak érdekében, hogy a jövőben megakadályozzák a maffiaszerű machinációkat a „tengerparti üzletben”, az olasz kormány most új szabályozást szeretne hozni az engedélyezésre vonatkozóan. Meglátjuk..