Segwayesek az Indiai-óceán partján

Az európai turistáknak szokatlan a több mint 30 fokos enyhe tél az Egyesület Arab Emirátusok keleti részén. A jó időt kihasználva szívesen kirándulnak az Indiai-óceánhoz, illetve az Ománnal határos hegyes vidékre.

Sardzsától indultunk az ázsiai ország keleti partja felé, és autópályán jutottunk el azokba a datolyapálmákkal teli völgyekbe, ahol virágzik a mezőgazdaság. A duzzasztással kialakított víztároló segítségével ugyanis folyamatosan öntözik a területeket. Néhány motel mellett haladtunk el, amely a vendégek jelenlétét jelezte. Közvetlenül a főút mellett, szép környezetben Al Bidyah városának történelmi emlékhelyét, a mecsetet látogattuk meg.

A zöldellő strandi sétány

Mint megtudtuk, ez a mecset az Egyesült Arab Emirátusok legkisebb és legrégibb imahelye, amely megbecsült nemzeti műemlék. Az egyszerű, több kerek tetővel kialakított zarándokhelyet még 1424-ben építették, amelyet márvány emléktábla hirdet. A legenda szerint ezt az épületet egy gyöngyhalász emelte hálából, mert egy szokatlanul nagyméretű igazgyöngyöt talált. Ezen a helyen a régi, letűnt korok maradványait követhettük nyomon. A kaktuszokkal övezett mecset udvaráról út vezet a kilátóhoz, ahonnan elénk tárult a Indiai-óceán egy darabja, a parton díszlő pálmakertekkel.

Ezután Khor Fakkan városánál értük el az óceán partját. Ahogy elmondták, a település neve lagúnára utal, melynek szépséges kikötője egykor az Afrikába és Ázsiába induló, keményfából épített hajók – a dauk – egyik központja volt. A város hangulatát a part mentén parkokkal díszített sétány adja, melynek hátterében a vízen egy modern, zsibongó konténerkikötő látható. Khor Fakkan elején emelkedik az ötcsillagos Oceanic Hotel, amely búvárközpont is egyben. A szobáiból és a kerek tetőterasz étterméből pazar kilátás nyílik az óceánra. A szállodától zöld növényekkel beültetett strandi sétány vezet a város központjába. Népszerű ez a hely, hiszen az elnyújtózó homokos partján sokan találnak felüdülést. Többen a dagály által partra sodort kagylókat és csigákat gyűjtögetnek itt.

A város a búvárok egyik kedvenc helyének számít, akik szívesen merülnek alá ezen a környéken, hogy megismerjék az Indiai-óceán változatos élővilágát. Ott jártunkkor segwayesek gumikerekes járműveikkel haladtak a part közelében, a levegőben pedig siklórepülő szállt. A vízen motorcsónakokon ülő csoportok ismerkedtek a környékkel.

Tevegeltek, lovagoltak, kocsikáztak

Miután tovább indultunk a Hafit-hegység irányába, egy hosszan elnyúló falu, Masafi főutcáján rövid időre megálltunk. Az óriási területű piacon győződhettünk meg igazán a szorgalmas zöldség- és gyümölcstermelők munkájáról, akik a friss árukkal teli sátraikban kínálták portékáikat. Púpozott hegyekben állt a banán, a citrom, a narancs, a mangó, a sárga- és a görögdinnye. A csöves kukoricát pedig a helyszínen sütötték és adták a vásárlóknak. Mindezek mellett kézzel csomózott iráni és afganisztáni szőnyegek, valamint kerámiatárgyak közül is válogathatnak a turisták.

Kirándulásunk egyik csúcspontja az volt, amikor a több mint ezer méter magas, kopár Jebel Hafithoz értünk. A hegy lábánál völgy terül el, ahol melegvizes forrás fakad. Itt teljesen zöld környezetet varázsoltak és szabadidőparkot alakítottak ki – ez a Green mubazzarah. Itt a sziklákból mindenütt víz buzog.

Ott jártunkkor a park tele volt családokkal, piknikező emberekkel, akik élvezték a napsugaras meleg időt és pihentek. A gyerekek labdáztak, szaladgáltak, tevegeltek, lovagoltak és kocsikáztak. A sejk javaslatára az egyik szemben levő kopár dombot fűvel telepítették be, amelyet folyamatosan öntöznek. Ennek meg is lett a hatása, mert a kopár domb kizöldült. A kedvező példa nyomán tovább folytatják ezt munkát, és más környékbeli dombokat is füvesítenek.

A világ legdrágább hegyvidéki útján

Ezután mikrobuszba szálltunk, és a jól kiépített, kacskaringós, kanyarokkal teli hegyi úton jutottunk fel a hegy több mint 1300 méteres tetejére. Úgy tartják, hogy ez a világ legdrágább hegyvidéki útja, amit eddig építettek. Felérve, a csúcs közelében csodáltuk meg a sejk palotáját, a közeli kilótóhelyről pedig a sivatagi oázis vidékét.

Letekintve hatalmas homokdűnéket láttunk, és a távolban a szomszédos Omán első településének hófehér házait pillantottuk meg. Eközben a közelben munkagépek zaja törte meg a csendet, faragták a hegyoldalt, ahol utat alakítanak ki. És mint megtudtuk, hamarosan ötcsillagos szállodát is építenek itt. Ez azt jelzi, hogy ezen a vidéken is előtérbe került a turizmus fejlesztése.


Már a horvátok is nehezítettek a határátkelésnél

Már a horvátok is nehezítettek a határátkelésnél 

Szlovákia és Ausztria után április 15-től Horvátország is ideiglenes határellenőrzést rendelt el.
Lezuhant egy drótkötélpálya kabinja – többen meghaltak

Lezuhant egy drótkötélpálya kabinja – többen meghaltak 

Az olaszországi Nápoly közelében történt a tragédia, a Faito-hegyre vezető drótkötélpályán.
Felújítják a világ egyik leghíresebb épületét

Felújítják a világ egyik leghíresebb épületét 

Már hozzá is láttak.
World Tourism Film Awards: idén is díjazzák a világ legjobb turisztikai kisfilmjeit

World Tourism Film Awards: idén is díjazzák a világ legjobb turisztikai kisfilmjeit  

Főszerkesztőnk is a nemzetközi zsűri tagja.
Ingyenes és pénztárcabarát dubaji programok

Ingyenes és pénztárcabarát dubaji programok 

Sokan azt gondolják, hogy Dubajban csak költséges szórakozás várja a látogatókat. Szerencsére ez nem így van, hiszen számos ingyenes látnivalót is találunk, ha Dubajba látogatunk.
Magyar kortársművészet Milánóban

Magyar kortársművészet Milánóban 

A Magyar Divat & Design Ügynökség szervezésében megvalósult Budapest Select – A VVoven View kiállítás több mint 8000 érdeklődőt fogadott a Milan Design Week során, az 5VIE designnegyed egyik kiemelt helyszíneként.
Bizonyítékot találtak arra, mi volt valójában a Stonehenge funkciója

Bizonyítékot találtak arra, mi volt valójában a Stonehenge funkciója 

Ez az a hely, amiről már mindenki hallott, és látta fotókon, de kevesen tudják, miért is épült valójában?
Felmérés: a fiatal generáció lemond a luxuscikkekről, csakhogy utazhasson

Felmérés: a fiatal generáció lemond a luxuscikkekről, csakhogy utazhasson 

Idén inkább utaznak a fiatalok, minthogy megvegyék a legújabb okostelefont.
A világ legnagyobb vizicsatája

A világ legnagyobb vizicsatája 

A hatalmas vízipisztolyos csata a Fehér Lótusz (White Lotus) filmsorozat egyik legfrissebb epizódjában is szerepet kapott.
Oszakai Világkiállítás: nyitva a Magyar Pavilon

Oszakai Világkiállítás: nyitva a Magyar Pavilon 

Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter nyitotta meg a 2025-ös Oszakai Világkiállítás Magyar Pavilonját.

Interjú

Nagybor vagy semmi

Nagybor vagy semmi 

A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.
Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.