Nazarénak nincsenek kiemelkedő műemlékei és híres látnivalói, mégis egyedi hangulatot áraszt. Itt még erőteljesen élnek a hagyományok, miközben rengeteg új, hófehérre meszelt nyaralót, hétvégi házat építettek, mintegy a modern kort jelezve.
Így ma már korszerű, igényes szálláshelyeken fogadják a turistákat, amelyek között különösen sok a francia. Ám a modern részek mögött ott találni a régi kis halászfalut, amelyet érdemes bejárni és megszemlélni.
A két oldalú település, nevezetességekkel
Az utcák ma is őrzik az egykori mór település szerkezetét és érdekességét. Napjaikban Nazaré két oldalra osztható. Az egyik az úgynevezett halászati negyed, a másik pedig az a terület, ahol a lakó- és az üdülőházakat építették. A hosszú és széles homokos tengerpart elsősorban a nyaralóké, de ez a település ilyenkor nyáron az éjszakai életéről is nevezetes és különösen a fiatalokat vonzza.
A feltehetően föníciaiak által alapított település a nevét állítólag egy Szűz Mária szoborról kapta, amelyet még a IV. században egy szerzetes hozott magával Názáretből. A másik legenda szerint viszont egy helyi nemes, aki szarvasra vadászott, az állatot kergetve majdnem lovastól zuhant le a magasról a szakadékba.
Ijedtében Szűz Máriához fohászkodott, aki megjelent előtte és a nemes lovát visszatartotta a tragédiától. Hálából ezen a helyen kápolnát építettek, amely az évek során zarándokhellyé vált. A tér másik oldalán láthattuk azt a kéttornyú, a XII. században épített templomot, amelynek a belső terét aranyozott fafaragások
díszítik és a bibliai jeleneteket ábrázoló holland csempék is láthatók.
Az oltárfestmény középső része pedig a vadász megmentését ábrázolja. Ez a hely minden szeptember második felében rendezett ünnepségek középpontjában áll. A programban a körmenetek mellett, bikaviadalok is szerepelnek a településen.
Ahol együtt van a múlt és a jelen
Ahogy Nazaréban sétáltunk könnyű volt a helybelieket felismernünk. A férfiak ugyanis jellegzetes kalapot, inget és nadrágot hordanak, a nők viszont gazdagon hímzett többrétegű szoknyát viselnek, főkötővel. Mintha megelevenedett volna előttünk egy portugál népmese a szereplőivel úgy tűnt az egész. De ők a minden napjaik valóságát adták vissza az érdeklődő turistáknak.
Az itt lakók ugyanis elég elszigetelve élnek Nazaréban és ragaszkodnak a szülőhelyükhöz. Ennek ellenére a falu másik fele tele van vendégekkel, akik a viszont a jelent képviselik.
A tengerparton színesre festett csónakokat láttunk, amelyek régi korok emlékeit idézték fel és a föniciai stílusú vízi járművekre emlékeztettek a hosszúkás, karcsú alakjukkal.
Több hajóra szemet is festettek, amelyet az arab szokás szerint azért tettek, hogy a rontás ellen védekezzenek, megóvják magukat a viharoktól és elősegítsék a jó kapást a tengeren. Az itt lakó emberek öltözete és a hajók látványa szinte élő múzeumi látványosságot nyújt a turistáknak.
Éttermek, vendégházak és szuvenír árusok
Az itt levők valamikor egy magas sziklán éltek, ahová manapság nemcsak autóval, vagy busszal juthatnak el a látogatók, hanem siklóval is gyorsan elérhetik. Érdemes ezt a lehetőséget választani, mert sokkal látványosabb az odavezető út és Nazaré fentről teljesen belátható.
A tengerparti főtértől szűkebb utcákon jutottunk el a kisebb terekre, ahol piacok, éttermek, szállodák és vendégházak várják a turistákat. Az utcazenészek pedig kellemes dallamokról gondoskodtak.