Veszélyes majommalária fertőz embereket Malajziában

A parazita háromszor olyan gyakran váltja ki a malária különösen súlyos változatát, mint az emberre legveszélyesebb Plasmodium falciparum kórokozója.

Munkahelyet váltana, vagy új kollégát keres?

Az utazási szakma nálunk egymásra talál. Hirdessen ott, ahol valóban a döntéshozók és a szakma résztvevői olvassák a tartalmat: célzott felületen, nagy eléréssel!
Álláshirdetése nemcsak a Turizmus Online oldalán jelenik meg, hanem hírlevelünkben is, amely naponta több mint 7000 szakmai címzettet ér el – gyorsan, hatékonyan, pontosan.

Adja fel hirdetését!

Veszélyes majommalária terjed Malajziában, a fertőzés szúnyogcsípéssel kerül át a makákókról az emberre - közölték tudósok egy New Orleans-i tudományos tanácskozáson.

A maláriának ez a kórokozója, a Plasmodium knowlesi parazita hosszú időn át csak majmok között terjedt. A malajziai kórházakban maláriával kezelt páciensek több mint kétharmadát azonban a P. knowlesi fertőzte meg - hangzott el hétfőn az amerikai trópusi orvostudományi és higiéniai társaság tudományos ülésén New Orleansban.

A parazita háromszor olyan gyakran váltja ki Malajziában a malária különösen súlyos változatát, mint a betegség emberre legveszélyesebb Plasmodium falciparum kórokozója. A malajziai Sarawaki Egyetem maláriakutató központjának Balbir Singh vezette kutatócsoportja szerint az élősködő terjedése az erdőirtás számlájára írható.

Az influenzáéhoz hasonló tüneteket produkál

A kórokozó fő gazdája két faj, a közönséges makákó és az emsemakákó, amelyek régebben a dzsungel mélyén éltek. Főként pálmaolaj-ültetvények létesítése miatt rengeteg erdőt irtott ki az ember, ezzel mélyen behatolt élőhelyükre. A malária kórokozóját hordozó szúnyogok így egyaránt megcsíphetik az embert és a majmot is.

A makákóknál csak enyhe tüneteket okoz az élősködő, embernél azonban ez a vérben leggyorsabban szaporodó malária-kórokozó - mondta Singh. Malajziában évente 2000 P. knowlesi-fertőzéses ember szorul orvosi segítségre. A malária az influenzáéhoz hasonló tüneteket, súlyos lázrohamot okoz, a szerveket is károsíthatja.

Singh szerint a P. knowlesit hordozó betegeket olyan szúnyog csípi meg, amely előzőleg fertőzött makákó vérét szívta. "Ha az esetek száma emelkedik, lehetséges, hogy a kórokozó emberről emberre is terjedni fog" - figyelmeztetett a kutató. A P. knowlesi régión kívüli terjedése azonban az élősködőt átvivő szúnyogok hiányában valószínűtlen - tette hozzá.

Forrás: MTI


Alaposan felbolygatja a horvátok életét a foci-vb

Alaposan felbolygatja a horvátok életét a foci-vb 

A labdarúgó-világbajnokság késő esti és hajnali mérkőzései felborították a horvát munkavállalók jórészének napirendjét, derül ki egy friss felmérés alapján.
Kiwi.com: ilyenek az idei nyár utazási trendjei

Kiwi.com: ilyenek az idei nyár utazási trendjei 

A tavalyi foglalási mintát alapul véve három magyarból egy még csak most foglalja le utazását a Budapestről induló szezonális mediterrán járatok valamelyikére.
Töretlen a magyarok külföldi utazási kedve

Töretlen a magyarok külföldi utazási kedve  

Közel 8 százalékos növekedés 2025 első negyedévéhez képest, és az elmúlt öt év legerősebb első negyedéves eredménye.
Megtorpant a horvát turistaforgalom

Megtorpant a horvát turistaforgalom 

Az Adriai-tenger partvidékén 27,1 millió vendégéjszakát töltöttek el a turisták, ugyanannyit, mint tavaly.
Fotós kalandtúrával csábítja az utazókat Málta és Gozo

Fotós kalandtúrával csábítja az utazókat Málta és Gozo 

Új élményalapú turisztikai kezdeményezéssel népszerűsíti Máltát a VisitMalta.
Szárnyal az olasz konferenciaturizmus

Szárnyal az olasz konferenciaturizmus  

Egyre erősödő növekedést és átalakuló trendeket mutat az olasz konferencia- és üzleti rendezvényipar.
Újabb hőhullám Franciaországban

Újabb hőhullám Franciaországban 

A turizmusnak és a fesztiváloknak is próbatételt jelent a több napon át tartó kánikula. Utcabálok, sportesemények maradnak el, múzeumok rövidített nyitva tartással várják a látogatókat.
Halálos erdőtüzek Spanyolországban

Halálos erdőtüzek Spanyolországban 

Turisták ezreit érinti a katasztrófa.
Újabb bizonyíték, hogy Frida Kahlo halhatatlan világsztár

Újabb bizonyíték, hogy Frida Kahlo halhatatlan világsztár 

A londoni kiállítás rekordokat döntöget, miközben több oldalról is komoly kritikák érik.
Bemutatkozott Lengyelország legmisztikusabb városa

Bemutatkozott Lengyelország legmisztikusabb városa 

Fotókiállítás, ízek és kulturális élmények.

Interjú

Istentelen időben isteni helyen – a pilisi erdő mélyén

Istentelen időben isteni helyen – a pilisi erdő mélyén 

Látogatás egy kortárs erdei házban a szakértővel – személyes élményeken keresztül.
Élet a hajóhídon, avagy hogy lesz valakiből tiszt egy luxusóceánjárón?

Élet a hajóhídon, avagy hogy lesz valakiből tiszt egy luxusóceánjárón? 

Éliás Balázs navigációs tiszttel nemzetközi karrierjének állomásairól, egy óceánjáró fedélzetén végzett munkájáról és a tengeri hajózás mindennapi kihívásairól beszélgettünk.
Helyzetjelentés a SIRHA Budapestről

Helyzetjelentés a SIRHA Budapestről 

Tihanyi Klárát, a HUNGEXPO stratégiai és üzletfejlesztési igazgatóját kérdeztük, aki a Lyonból indult SIRHA mintájára létrehozott hazai eseményt a kezdetektől fogva szervezi és irányítja.