Túl korai megmondani, milyen hatása lesz a merényletnek a turizmusra – közölte hétvégén az International Airlines Group (IAG) a múlt csütörtöki barcelonai terrortámadás kapcsán - olvasható a Világgazdaságban.
A légitársaságok közül a legnagyobb barcelonai kitettséggel rendelkező vállalat felajánlotta az augusztus 20-ig barcelonai foglalással rendelkező ügyfeleinek, hogy térítésmentesen más dátumot választhatnak utazásukra.
A TUI Group, Európa egyik legnagyobb turisztikai vállalata a hét végén azt közölte: „minden nyugodt”, közvetlenül a merénylet után nem érzékelhető keresleti visszaesés Spanyolországban.
A TUI spanyol bevételeinek döntő többsége azonban a tengerparti nyaralásokból származik, így lehet, hogy meg sem érzi a cég a barcelonai utazásokban való visszaesést.
A vezető légitársaságok nem változtattak menetrendjükön, nem számoltak be arról, hogy jelentős számú foglalást mondtak volna vissza az utasok.
A Bernstein elemzője, Richard Clarke azt mondta a Bloombergnek: a fő kérdés, hogy a merényletekkel csak Barcelonát kötik össze a fogyasztók, vagy esetleg olyan célpontokat is, mint Tenerife, Mallorca, Ibiza. Barcelona ugyanis jelentős, de nem a legnagyobb spanyol desztináció.
Az amúgy is nehézségekkel küzdő államnak is fontos a kérdés: a Reuters adatai szerint az ország nemzeti össztermékének nagyjából 11 százaléka származik a turizmusból, évi 75 millió turistával Spanyolország a világ harmadik leglátogatottabb országa.
A londoni merényletek után a brit turizmus nem esett vissza jelentősen, mivel a Brexit miatt gyengülő fontárfolyam növeli a külföldi devizák vásárlóerejét, és vonzóvá teszi a szigetországot a turisták szemében.
A terrorhullám kezdete óta a franciáknál látható leginkább, hogy milyen veszteségeket okoztak az események – az ágazat épp kezdi kiheverni a 2015-ös merényleteket. Az Eurostat adatai szerint 2016 májusában 8 százalékkal kevesebb vendégéjszakát töltöttek el a külföldi turisták Franciaországban, mint 2015 azonos havában.
Még így sem Franciaország, hanem Törökország és Egyiptom vesztett tavaly a legtöbbet a nemzetközi terrorizmuson. Egyiptomban a szálláshelyek kihasználtsága a 2015-ös, átlagos 48,3 százalékról 2016-ra 22,5 százalékig esett.
A 2017-os számok ennek ellenére már jelentős fellendülést mutatnak a két országban. A fvw.com portál összefoglalója alapján például a német turisták körében Egyiptom volt az egyik legkeresettebb úti cél idén, de Törökország is egyre jobban visszanyeri az üdülni vágyók bizalmát.
Magyarországon szintén hasonló a helyzet, idén a nagy keresletre való tekintettel mi is beszámoltunk róla, hogy több utazási iroda is emelte a charterjáratainak a számát Egyiptomba és Törökországba egyaránt.
Forrás: Világgazdaság
Forrás: Turizmus Online