Pasztellszínekben pompázó házak, leanderekkel és pálmafákkal díszített tengerparti sétányok tükrözik itt a mediterrán hangulatot. Nem beszélve a rengeteg turistáról, akik a világ különböző részeiből érkeztek pihenésre az itteni enyhe őszben. Cinque Terre, így nevezik összefoglaló néven az említett öt, romantikus falut.
Panoráma a kikötőre
Közülük a legnagyobb Monterosso Al Mare, ahol a tenger öbölszerű, karéjos partján találtuk az elnyúló, homokos strandot. Mint megtudtuk, a falu neve onnan származik, hogy az egykori uralkodó családjának tagjai vörösre festették a hajukat. A Monte dei rossi azt jelenti, hogy a vörös hajúak hegye.
Sokszínű kempingágyak és napernyők közül választhattunk, hogy kinyújtózhassunk, mert a hőmérséklet kedvezett egy néhányórás napfürdőre. A part menti homokból feljárón lehet eljutni a sétányhoz, ahol szívesen időztek a turisták, gyönyörködve a vidék, a tenger szépségében. A sétány mentén elegáns szállodák, vendégházak várják az érkezőket. A part közelében látni azt a fennmaradt őrtornyot – ahogy nevezik az Aurórát –, amely a modern épületek mellett a múltat idézi.
A vendégekkel gyakran zsúfolt vasútállomástól nem messze folytatódó sétány végén, alagúton gyalogolva értük el Monterosso kapuját, ahová hosszú lépcsősoron jutottunk. Ez köti össze a tengerpartot a falu központjával. Szép innen a panoráma, rálátni a kikötőre, ahol a csónakokon kívül turistahajók is közlekednek.
A hordók a falu jelképei
A település központja előtt emelkednek a falut egykor körülölelt fal maradványai és a valamikori gótikus őrtorony, amely ma harangtoronyként szolgál. A közelében szökőkút és terjedelmes park díszíti a település kapuja előtti teret, amely tele van örökzöld, mediterrán növénnyel. Innen nyílnak a hangulatos, szűk utcák és sikátorok, amelyekben szebbnél szebb, színesre festett régi házak sorakoznak. Sok itt az étterem, a söröző, a borbár, és vannak kisebb-nagyobb hotelek is. Akad olyan étterem, ahol a konyhába is belátni, így bármely turista meggyőződhet arról, hogy az ügyes szakácsok miként készítik például a pizzát.
Monterosso Al Mare felett, a tengerre néző hegy oldalában szépen sorjázó szőlőültetvények és olajfaligetek díszlenek. Ilyenkor ősszel a szüret itt igazi népünnepély. Összefognak a falu lakói, és a családok egymásnak segítve szedik a szőlőt, majd a présházakba szállítják a termést, melyből kiváló borokat érlelnek. A hordók egyébként a falu jelképei is, miután több étterem előtt díszítő eszközökként láthatók.
A település építészeti emlékekben is gazdag. Sokan látogatják a barokk stílusú Keresztelő Szent János templomot, amelyet kívül és belül fehér, illetve fekete márványelemek díszítenek. Emellett értékes szobrok és festmények is láthatók a templomban.
Citromünnep és virágfesztivál
A helybeliek a séták mellett gyalogos túrákat is ajánlanak a vendégeknek. Az öt már említett, szalagszerűen egymáshoz közeli Cinque Terre-i települést turistaút köti össze egymással, amelyet a hegyoldalon alakítottak ki. Akik ezt végigjárják, parádés látványban részesülnek. A természet nyújtotta szépségekben, az egzotikus növényekben és a tenger kékjében gyönyörködhetnek. De élő közelségben tárulnak eléjük a teraszokon futó szőlősorok, illetve az olajfakertek. Mindezeket a nemzeti park varázslatos környezetében találják.
A falu lakói ugyanakkor szívesen várják a vendégeket a különböző fesztiválokra is, Monterosso Al Mare ugyanis ezekről is nevezetes. Így például májusban rendezték citromünnepet, amikor a turisták örömére nyilvánosan készítettek különböző italokat a kedvelt mediterrán gyümölcsből. Júniusban pedig a virágok fesztiválját tartották, amelyen különlegességekkel vonultak fel a résztvevők, elkápráztatva a közönséget. Akik ide látogatnak, a helybeli keramikusok portékáiból is vásárolhatnak.