Tibolddaróc, ahol még a kútból is bor folyik

A Bükk lábánál fekvő Tibolddarócon valaha pincelakásokban éltek a helyiek, akiken még Mikszáth Kálmán igyekezett segíteni. A falu most a turizmusban látja a jövőt, ebben központi szerepet játszanak a térség borai.

A mezőgazdaság mellett az idegenforgalom lehet a falu jövője a Bükk lábánál fekvő Tibolddarócon – fogalmazott a Turizmus Online-nak a polgármester, Dósa József. A völgyben lévő település fölött emelkedő domboldal pincéivel és egykori pincelakásaival igazi turisztikai látványosságnak számít.

Az Árpád-kori település az egykori várkapitányról, Tiboldról kapta a nevét. A daróc pedig – a kutatások szerint – a királyi solymárok nevéből ered. Ha végigsétálunk a domboldalon, akkor elénk tárul a falu szépséges panorámája. A tetőn az elmúlt években kilátót építettek, ahonnan jól rálátni a település házaira, tornyaira. A közelben kapott helyet Szent Donát szobra, a szőlészek és borászok védőszentjének megmintázott alakja.

Akikért Mikszáth Kálmán járt közbe

Ebben a hangulatos környezetben legalább négyszáz pincét találni, amelyek hordóiban jó minőségű fehér- és vörösborokat tárolnak. A valamikori pincelakások ma már üresek, inkább a nemes nedűk elhelyezésére szolgálnak. A história szerint az ott lakó családok egykori sanyarú helyzetén Mikszáth Kálmán, a neves író, egykori országgyűlési képviselő igyekezett segíteni. Azért járt közbe az illetéseknél, hogy a barlanglakások lakói méltó környezetben, új otthonokra találhassanak. Ezt viszont az író már nem érhette meg, mert csak jóval a halála után, az 1930-as évek második felében valósult meg a kérése. Ekkor 40 család költözhetett új házba lenn a faluban, mint akkoriban mondták: "Mikszáth-falvára."

A ma több mint 1400 lakosú Tibolddaróc a Bükki Borvidék központja. A falu határán belül 330 hektár szőlőt művelnek a vállalkozók. A pincékben pedig kiváló borokat – többek között – olaszrizlinget, leánykát, zenitet, medinát, kék oportót, cabernet-t és szürkebarátot készítenek, illetve kínálnak a turistáknak. Egy vállalkozó különlegességként pezsgőt is gyárt, amelyeket palackokba töltve értékesít.

Borvidék és borrend a Bükkben

A Bükk déli részén találni a hegységről elnevezett borvidéket, ahol 1750 hektáros a szőlőterület. A termővidék azonban ennél sokkal nagyobb, 17.600 hektáron terül el. Itt az éghajlat elsősorban a fehérborok termelésének kedvez, de kiváló vöröseket is érlelnek. A Bükki Borvidékhez jelenleg 23 település tartozik, és valamennyit Borsod megyében találni. Az itt készült italok – a szakmai vélemények szerint – általában elegáns savtartalmúak, vékonyak és gyümölcsösek. Nyaranta a Bükkvinfest néven elnevezett versenyen mérik össze a termelők a vidék borait, azok minőségét. Dósa József elmondta, hogy nemrég választották meg Tibolddaróc idei borát, a 2015-ös Bükki Cabernet Sauvignont.

Mindemellett azt is megtudtuk, hogy immár csaknem két évtizede – 1996 májusában – alapították meg a Szent Márton Borrendet. Ezt azzal a céllal hozták létre, hogy a rend tagjainak közreműködésével a turisták minél szélesebb körével ismertessék meg a borvidék jelentőségét és termékeit.

Színes kiadványt készítenek

Egyébként az elmúlt években is komoly erőfeszítéseket tettek a faluban a turizmus fejlesztésére. A hagyományt folytatva ennek egyik állomásaként július 26-27-én rendezik meg a Nyitott pincék főzőfesztivált. A tavalyi találkozón több száz érdeklődő vendéget fogadtak. A mostani pedig további látványokban gazdagnak ígérkezik. Ekkor adják át a pinceoldalon épített szabadtéri színpadot, amely a jövőben a kulturális események központja lehet Tibolddarócon. Ezúttal színházi előadást tartanak az új helyszínen, ahol a miskolci és a győri színház művészei lépnek fel.

Az idén első ízben rendeztek jótékonysági bált „Az év bora és az év süteménye Tibolddarócon” címmel. Ennek bevételét a turizmus fejlesztésére fordítják. Az összegből olyan színes kiadványt készítenek, amely a falu nevezetességeit és a nyitott pincéket mutatja be. A következő pedig már egy szélesebb körű, sok fotóval illusztrált tájékoztató prospektus lesz a településről. Hamarosan filmet is forgatnak a falu életéről, a nevezetességekről azzal a céllal, hogy ennek segítségével is még többen ismerhessék meg település életét.

Látványosságokat ugyanis találnak a vendégek Tibolddarócon. Így például a Kács-patak mentén épített szabadidőközpontot, amely olyan közösségi tér, ahol különféle rendezvényeket tartanak. A helyi civil szervezetek különböző eseményekre invitálják ide az érdeklődőket. Az egyik vállalkozó pedig, aki a pincéje fölött szálláshelyeket is alakított ki, nemrég egy arénát is épített, ahol konferenciákat, családi rendezvényeket tartanak. Ezek mellett a pincesoránál éttermet is találnak a vendégek, ahol jó ízekkel várják őket. Szintén egy vállalkozó pincéjében a hazai borvidékek legjobb palackos termékeivel ismerkedhetnek meg a látogatók.

Múzeum, régi paraszti eszközökkel

Tibolddaróc jeles nevezetességei közé tartozik a kívülről szépen felújított műemlék római katolikus templom, amelyet Árpád-házi Szent Erzsébet tiszteletére szenteltek fel. Emellett a falu másik pontján áll az ugyancsak műemlék református templom. A feljegyzések szerint a XVIII. század végi rokokó stílusban formázták meg a Nepomuki Szánt János szoborcsoportot. De van egy borkút is a faluban, ahol a kiemelkedő ünnepeken fehér- és vörösbor-különlegességeket kóstolhatnak a vendégek. Érdekességnek számít a falu egy részét körülölelő erdők közepén látható hatalmas méretű kőhodály, ahol valamikor juhokat és kecskéket tartottak. Sokan meglátogatják az úgynevezett Sza-Bor Házat is, amelyet Szabó János, a falu egykori alpolgármestere vásárolt és rendezett be. A faluvezető szenvedélyesen gyűjtötte a néprajzi anyagokat, ennek köszönhető, hogy a ház ma múzeum. Az udvarán és a helyiségekben régi paraszti eszközök, illetve más tárgyak is láthatók.

Túrák, tanösvények, információs táblák

Tibolddaróc első számú vezetője arról is tájékoztatta lapunkat, hogy a következő négy évben továbbfejlesztik a turizmust a településen. Céljuk, hogy növeljék a vendégéjszakák számát. Jelenleg egyszerre hatvan érkezőt tudnak elszállásolni. Elsősorban a pincészetekre, a jó minőségű bükki borokra alapozzák a hely idegenforgalmát. A faluban sportegyesület is működik, amelyet turisztikai szakosztállyal szeretnének bővíteni. Túrákat szerveznek és tanösvényeket alakítanak ki, erre a Bükk-hegység közelségét igyekeznek kihasználni. A vendégek tájékoztatására pedig információs táblákat helyeznek el. Ezekkel a nevezetességre igyekeznek ráirányítani a figyelmet. Jelenleg két idegenvezető tevékenykedik Tibolddarócon, akik igény szerint végigkalauzolják és bemutatják a falu nevezetességeit a vendégeknek.

Azt is tervezik, hogy a pincékkel teli domboldalon nyilvános illemhelyet építenek, emellett az anyagi lehetőségek alapján pihenő- és szórakozóhelyeket is kialakítanak.


Ilyen a „Év Design Irodája” 2024-ben

Ilyen a „Év Design Irodája” 2024-ben 

Iroda és iroda között óriási különbségek lehetnek – hol tudnák ezt jobban, mint egy professzionális ingatlanfejlesztő vállalatnál.
Friss adatok a vendégéjszaka és vendégszámokról

Friss adatok a vendégéjszaka és vendégszámokról 

Tavaly novemberben a szezonálisan kiigazított adatok alapján a vendégek száma 13, a vendégéjszakáké 6,7 százalékkal bővült 2023 novemberéhez képest.
NGM: novemberben 17 százalékkal bővült a vendégforgalom

NGM: novemberben 17 százalékkal bővült a vendégforgalom 

Novemberben ismét a Balaton bizonyult a leglátogatottabb célpontnak.
Izgalmas fesztivál a városligeti Hangdómban

Izgalmas fesztivál a városligeti Hangdómban 

Január 15-én alkotói beszélgetéssel kísért vetítésen debütál az Animatiquával együttműködésben készült A titokzatos Városliget.
Új vezető a miskolci turizmus élén

Új vezető a miskolci turizmus élén 

Fekete-Angyal Enikő a MIDMAR új ügyvezető igazgatója.
Volt kordon, nincs kordon a Halászbástyánál

Volt kordon, nincs kordon a Halászbástyánál 

Böröcz László, az I. kerület polgármestere megerősítette: leszedték a Halászbástya alsó részénél lévő kordont.
Érkezik az évkezdet leglátványosabb csillagászati eseménye

Érkezik az évkezdet leglátványosabb csillagászati eseménye 

Látványos csillaghullással kezdődik az év.
HORECA Design Kiállítás Budapesten, február végén

HORECA Design Kiállítás Budapesten, február végén 

A februárban debütáló kiállítás szervezőjét és egyik kiállítóját kérdezzük.
Országos madárszámlálásra hívják a lakosságot

Országos madárszámlálásra hívják a lakosságot 

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) Nagy téli madárles címmel országos madárszámlálásra hívja a lakosságot február 28-ig.
Már az eplényi síarénában is lehet síelni

Már az eplényi síarénában is lehet síelni 

Az 1-es pálya mellett a kölcsönző és a síoktatás is működik...

Interjú

Nagybor vagy semmi

Nagybor vagy semmi 

A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.
Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.