Az Európa Tanács (ET) október 7-i Strasbourg-ban megrendezett "A roma kultúra láthatóvá tétele és elismerése: a roma kultúra térképre helyezése" elnevezésű konferenciáján indult hivatalosan útjára a "Cigányutak" projekt.
Az Európai Unió Kulturális Programja keretén belül, az ET támogatásával megvalósuló programban részt vesz az Egyesült Királyság, Németország, Görögország, Franciaország, Spanyolország és két szomszédunk, Románia és Szlovénia is. Hazánk és más, szintén jelentős roma lakossággal rendelkező közép-európai ország egyelőre nem szerepel a "Cigányutak" résztvevői között.
A projekt politikai és társadalmi feszültségektől mentesen kívánja bemutatni a cigányság életét zene, tánc, műtárgyak, családi történetek és szokások által.
A projekt két lépcsőban valósul meg: elsőként létrejön egy szervezeti hálózat, melyben múzeumok, szövetségek, kulturális központok képviseltetik magukat. Második lépcsőben különböző országok városai és régiói hoznak létre a roma kultúrára épülő turisztikai útvonalak.
A szomszédos Romániában a Máramarosi Megyei Múzeum, Szlovéniában pedig a ljubljanai Néprajzi Múzeum vesz részt a projektben.
Farkas Klára, az Európa Tanács budapesti Információs és Dokumentációs Központjának igazgatója a Napi Turizmusnak elmondta: Magyarország hivatalosan még nem tett lépéseket a csatlakozás irányába. Ugyanakkor a szerveződés, mint minden uniós kulturális projekt alulról építkezik, a tagállamok önkéntesen csatlakoznak.