A pesti oldali agglomeráció meglepően dombos, a Gödöllői-dombság tele van meglepetésekkel és kiváló programokkal, a strandolástól az arborétumon, a rengeteg lovas farmon keresztül a rusztikus pincesorokig. A budai oldalról kiindulva a Budai-hegység szépen beleolvad az Etyeki-dombságba ill. a Zsámbéki-medencébe. Itt elsősorban a messziről látható impozáns gótikus templomrom, az alcsúti arborétum, ill. a dombság névadó településének gasztronómiai hagyományai a legvonzóbbak - ezekből részletes, túraleírásokkal ellátott ajánlókat olvashatunk a Kirándulástippek.hu oldalon.
Alábbi összeállításunkban a pesti és a budai oldalról is válogattunk össze kevéssé ismert, tehát nem túlzsúfolt kirándulóhelyeket.
1. Veresegyházi tavak tanösvény
A három tóból álló veresegyházi tórendszer nemcsak a horgászoknak vagy nyáron a strandolóknak tökéletes helyszín, a partjain végigfutó tanösvény bejárása remek lehetőség fővárosunk környékének talán legszebb állóvizeinek felfedezésére. A Sződrákosi-patak felduzzasztásával keletkezett tavak közül a Malom-tó már a középkor óta létezik, kis területe ellenére rendkívül változatos, népszerű homokos strandján élénk fürdőélet zajlik nyáron, nagy kiterjedésű úszólápjai gazdag és védett növény- és állatvilágot rejtenek. A középső, az Ivacsi-tó a horgászok paradicsoma, míg a legdélebbi, festői szépségű Pamut-tó orchideás rétjéről, zsombékosairól és a felette sötétlő fenyvesről ismert.
A rövid, könnyű körtúrán remek ízelítőt kapunk a Visegrádi-hegység jellegzetes tájképeiből, vadregényes szűk, szurdokszerű patakvölgy, lélegzetelállító panoráma a Dunakanyarra, hangulatos vendéglők, kilátótorony, idilli piknikező helyek. A Visegrád és Dunabogdány közti kisoroszi révtől indulunk a csendes Áprily-völgy szűk völgyébe. A szoros felett kanyargó, hangulatos Rege Termő tanösvényen hatolunk be a hegység belsejébe, egy bájos kis erdei kápolnát érintve kapaszkodunk fel a Mogyoró-hegy tágas tisztására, ahonnan a visegrádi sípálya felső részét keresztezve mászunk fel a Nagy-Villámra, hogy a Zsitvay-kilátóból csodáljuk a nem mindennapi panorámát. A Fekete-hegy ligetes fennsíkjáról új perspektívából tárul fel a Fellegvár és a Dunakanyar, majd az Országos Kéktúrán indulunk vissza az Áprily-völgybe.
A Pilis hegyvonulatához tartozó, szigetszerűen kiemelkedő, jellegzetes kétcsúcsú Ziribár-hegy (410 m) az egyik legtökéletesebb körpanorámát nyújtó csúcs Budapest környékén. Kissé meglepő, hogy jelzett turistaút nem vezet tetejére, de ennek ellenére viszonylag könnyen és egyszerűen megközelíthető Csobánka irányából. A festői fekvésű falutól délre lévő Csobánkai-nyeregből indulunk az Országos Kéktúra útvonalán, majd balra letérve, a Macska-barlang és a Dínó-rejtek meglátogatása után, jelzetlen ösvényen kezdjük meg kapaszkodásunkat a már útközben is csodás kilátást kínáló Ziribári-gerincen. Egy újabb üreg, a Ziribári-barlang után érünk fel a páratlan panorámájú hegytetőre, ahol egy kényelmes hintapad várja a megfáradt kirándulókat.
Panorámahegy a Börzsöny délkeleti szegletében: a Verőcéhez tartozó Magyarkút üdülőtelepről indulunk az Országos Kéktúrán a páratlan kilátást nyújtó Nagy-Kő-hegyre, majd a Kis-Kő-hegy tömbjét megkerülve jutunk le a Keskeny-bükki-patak völgyébe és vissza, a bővizű Irma-forrásról és hangulatos vendéglőjéről ismert Magyarkútra.
A Törökbálinttól délre fekvő, helyi jelentőségű természeti értékként védett, alacsony, erdővel borított Anna-hegy legmagasabb pontján karcsú kilátótorony meredezik, a számos pihenő-, piknikező hellyel felszerelt, jól jelzett turistautakkal behálózott parkerdő valóságos oázis az M0 autópálya szomszédságában. Törökbálint bájos Ófalujából indulunk a kirándulóerdő felfedezésére, körtúránkon végigjárjuk a falu felett hullámzó erdős dombok legszebb részeit, felmászunk a csodás panorámájú toronyba, majd a séta végén a központban található Kálvária-dombról még egyszer megcsodáljuk a törökbálinti, no meg a budai hegyekre nyíló kilátást.