A munka-magánélet egyensúlya

Sokan azért keresnek fel valamilyen segítő szakembert, mert úgy érzik, ki vannak égve. Már nem lelik örömüket a munkájukban, egyre kevésbé motiváltak, gyakran fáradtak. Egyesek rendszeresen táppénzre mennek, hogy megszabaduljanak a munkahelyi stressztől.

Általánosságban azt mondják, ez a jelenség főleg a vezetők között figyelhető meg, illetve azon munkakörökben, ahol az illető emberekkel dolgozik: a pedagógusok, a szociális munkások, az orvosok a legveszélyeztetettebbek.

De azok is érintettek, akiknek alig van szabadidejük – például jellemzően hétvégén dolgoznak. Ők a pincérek, szakácsok például. Ha valaki ennek tudatában mégis állást keres a területen, akkor számára jó hír, hogy vendéglátó állások a veszpremallas.hu lapon bőségesen találhatók.

Van-e kiút? Mit lehet tenni a kiégés ellen? Ebben a cikkben ezekre a kérdésekre válaszolunk.

A kiégés okai

Mindenekelőtt azt kell megtudnunk, mi okozta a kiégést. Ott, ahol a vezetőre túl sok feladat hárul, sok emberért vállal felelősséget, valóban megterhelő lehet a mindennapi döntéshozatal.

Az ilyen embereknek tudatosan kell megszervezniük a munkát – egyrészt meg kell tanulniuk a delegálást, másrészt mindenképpen részt kell venniük segítő beszélgetésen. Egy kiváló business coach vagy egy mentálhigiénés szakember tud segíteni, és jó tanácsokkal szolgálni. A kikapcsolódás is fontos.

A segítő szakmában dolgozókra nagy lelki teher hárul – ők azok, akik igyekeznek megoldani mások problémáit, így nem csoda, ha hamar kimerülnek. Nekik jobban oda kell figyelniük önmaguk szükségleteire, akár kevesebb munkát, feladatot elvállalni.

Azok esetében viszont, ahol a napi 10-12 órás munkanap sem kizárt, arra kell összpontosítani, hogy legyen kellő idő feltöltődni. A pincéreknek, szakácsoknak, vendéglátás területén dolgozóknak az okozhat megterhelést, ha több nap egymás után beosztják őket, és nincs idejük regenerálódni.

Milyen rekreációs formák vannak?

A segítő szakmák valamelyikében dolgozóknak a rekreáció területére kell figyelmet fordítaniuk. Válasszanak olyan mozgásformát, amely számukra ideális. Egy tanár vagy egy háziorvos jellemzően keveset mozog, egész nap egy zárt épületben végzi a dolgát – nekik a friss levegő, a természet nagyon jót tesz a szabadidőben.

A pincérek, szakácsok számára viszont nem biztos, hogy a kirándulás, az aktív sport hozhat megoldást. Mivel ők nap mint nap sokat jönnek-mennek, emberek között vannak, feltöltődésként válasszanak inkább egy egyszerűbb tevékenységet, olyan hobbit, amit egyedül is lehet végezni. Az olvasás, esetleg valamilyen kézimunka ideális lehet a nőknek, a barkácsolás, makettezés, netán a horgászat pedig a férfiaknak.

Vissza lehet fordítani a kiégést?

Jó hír, hogy igen, már amennyiben időben észrevettük, hogy baj van. Nem szégyen segítő szakemberhez fordulni, ha kell támogatás. Nem kell megvárni, hogy munkahelyváltásra, esetleg egy teljesen új szakma elsajátítására legyen szükség – ha kellően tudatosak vagyunk, akkor önmagunk is sokat tehetünk a lelki egészségünk érdekében.


 Közel kétezer résztvevő a Tisza-tó körüli kerékpárversenyen

Közel kétezer résztvevő a Tisza-tó körüli kerékpárversenyen 

Új távokkal és felejthetetlen hangulattal ünnepelte 18. születésnapját a BSI kerékpáros eseménye.
Enyhítik a száj- és körömfájásjárvány korlátozása miatt hozott intézkedéseket

Enyhítik a száj- és körömfájásjárvány korlátozása miatt hozott intézkedéseket  

A korlátozáson kívüli területeket érintik a változások.
Ismét ellepték világszerte ismert influenszerek hazánkat

Ismét ellepték világszerte ismert influenszerek hazánkat 

Látogatásuk három napja alatt 22 helyszínen, 30 hazai szolgáltató segítségével mutatják meg hazánk élményeit.
A közlekedés napját szimulátorral és élménykamionnal ünnepli a szentendrei múzeum

A közlekedés napját szimulátorral és élménykamionnal ünnepli a szentendrei múzeum 

A BKV – a Magyar Autóklubbal együttműködve – az idén is csatlakozik a közlekedési kultúra napja programsorozathoz.
Új feladatkörök és bővülő csapat a Kartago Tours-nál

Új feladatkörök és bővülő csapat a Kartago Tours-nál 

Új értékesítési vezető érkezett a német hátterű utazásszervezőhöz.
Új vizuális megoldások a Szabadság Szigetén

Új vizuális megoldások a Szabadság Szigetén 

Új fejezet nyílik a Sziget életében, megőrizve a különleges atmoszférát és a változatos programokat, miközben látványos újításokkal is várják a látogatókat.
Befutóékszer és kávés pezsgés – izgalmas párosítás a 30. ALDI Női Futógálán

Befutóékszer és kávés pezsgés – izgalmas párosítás a 30. ALDI Női Futógálán 

„Ez Magyarország legszebb szabadidősport-rendezvénye”, hallhattuk az ALDI Futógála beharangozó eseményén május 8-án, a Cafe Frei BudaParton lévő egységében.
75 helyszín, 300 program, világsztárokkal – jön a SopronFest

75 helyszín, 300 program, világsztárokkal – jön a SopronFest 

Idén Sopronban indul a fesztiválszezon.
Különleges ereklyék a veszprémi Gizella-napokon

Különleges ereklyék a veszprémi Gizella-napokon  

Az idei Gizella Napok keretében, május 10-én és 11-én vezetett sétákon fedezhetjük fel a Szent Mihály Főszékesegyházat, ahol Szent István király hitvesének két ereklyéjét is őrzik.
Szipál 101: programsorozat a fotóslegenda nyomában

Szipál 101: programsorozat a fotóslegenda nyomában 

Hamarosan az ország több pontján is megtekinthető a Szipál-univerzum.

Interjú

Nagybor vagy semmi

Nagybor vagy semmi 

A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.
Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.