Idén a gasztronómia és kultúra kapcsolata kerül a fókuszba, hiszen a 2026-os év fő tematikája az „Ízekbe zárt történetek”. Ezúttal Sopron lesz a rendezvénysorozat kiemelt városa, a Múzeumok Éjszakája nagykövete pedig Mautner Zsófi gasztronómiai szakíró-műsorvezető.
Sopron – az idei kiemelt helyszín
Érdemes idén Sopronba is ellátogatni a Múzeumok Éjszakáján, hiszen a történelmi hangulatáról, különleges épített örökségéről és pezsgő kulturális életéről ismert város méltó központja lesz a 2026-os rendezvénynek. A Lenck-villában a csillagászaté lesz a főszerep, A Központi Bányászati Múzeum interaktív kalandokat kínál, a Múzeumnegyed állandó kiállításai mellett pedig az 1790-es éveket idéző látványsütésen is részt vehet a rendezvény közönsége a Storno-konyha szakácsnőivel.
Sopron gazdag gasztronómiai és borkulturális hagyományai idén még hangsúlyosabban kapcsolódnak a programokhoz.
A családbarát programoktól a különleges esti sétákon át a zenei élményekig minden korosztály találhat magának izgalmas programot a kiemelt helyszínen.
Ízekbe zárt történetek
Gasztronómiai programokkal idén számos helyszínen találkozhatunk, hiszen a kiemelt tematika, az „Ízekbe zárt történetek”. A sokszínű kínálat rávilágít arra is, hogy az ételek, receptek és gasztronómiai hagyományok ugyanúgy kulturális örökségünk részei, mint a művészet vagy a történelmi emlékezet.
A Magyar Nemzeti Galéria különleges tematikus tárlatvezetéseket tart, a Papírra vetett ízek programjukon például a 19. századi gasztronómia és irodalom kapcsolatára derülhet fény.
Fotó: Múzeumok éjszakája
A solymári Sváb-házban a sváb konyha hagyományait ismerhetik meg a látogatók, míg Esztergomban a középkori gasztronómia titkai tárulnak fel a Vármúzeumban.
A Múzeumok Éjszakája nagykövete: Mautner Zsófia
A rendezvény idei nagykövete Mautner Zsófia, akihez különösen közel áll az idei tematika. A gasztronómiai szakíró-műsorvezető szerint a gasztronómia és a kultúra szorosan összekapcsolódik: egy ország ételei ugyanúgy történeteket mesélnek az emberekről, a hagyományokról és az identitásról, mint a művészet vagy az épített örökség."
Fotó: Múzeumok éjszakája
Az idén már 24. alkalommal megrendezendő Múzeumok Éjszakáján a kiállítások és tárlatvezetések mellett koncertekkel, interaktív eseményekkel, filmvetítésekkel, családi- és gyermekprogramokkal, workshopokkal, gasztronómiai élményekkel és még számtalan meglepetéssel várják az érdeklődőket június 20-án.