Mai képzőművészetünk egyik legjelentősebb alakja, Keserü Ilona, akinek 90. születésnapja alkalmából köztéri kiállítás nyílik július 15-én, A balatonudvari sírkövektől a párizsi Pompidou Központig, címmel.
Inspirációs forrás és emlékanyag
A tó körüli kulturális események közül kiemelkedik a július végéig látható reprodukciós fotótárlat, amely mind a belföldi, mind a külföldi turisták, illetve a helybéliek számára értékes művészeti élményt nyújt.
Hogy miért éppen Balatonudvari a helyszín? A festőművész egyik legfontosabb inspirációs forrásának az itteni régi sírkövek emlékanyagát tekinti, tudtam meg Zsikla Mónika kurátortól.
Az alkotót közelgő születésnapjának évfordulója alkalmából az egész hazai művészeti szcéna ünnepli. 2023 tavaszán az életmű anyagából retrospektív kiállítást rendezett a budapesti Q Contemporary magánmúzeum. Az év során ünneplés várható Pécsett is, ahol a művész a sok évtizedes művészetpedagógiai programjának, valamint a Pécsi Egyetem Művészeti Karán kialakított doktori iskola megalapításának köszönhetően, különös tiszteletnek és megbecsülésnek örvend.
Párizstól Washingtonig, Szöultól Aachenig
Ebbe az ünnepségsorozatba kapcsolódik be a Keserü 90. című köztéri fotókiállítás is, amely a debreceni MODEM Modern és Kortárs Művészeti Központ koordinálásával, az Együtt Balatonudvariért Egyesület együttműködésében valósul meg.
Keserü Ilona a Nemzet Művésze címmel kitüntetett, Kossuth-díjas magyar festőművész, grafikus. 1960-tól könyvillusztrációkat készített a Szépirodalmi és a Móra Ferenc Kiadó számára. Díszlet- és jelmeztervezéssel is foglalkozott, 1983-tól rajzot és festészetet tanított Pécsett, a Pécsi Tudományegyetemen (1991-től egyetemi tanár, 2003-tól professor emerita). Ő a Pécsi Képzőművészeti Mesteriskola egyik alapítója.
Külföldön is volt vendégprofesszor: 1985-ben az École des Beaux Arts (Cergy-Pontoise), 1998-ban a University of Hertfordshire látta vendégül. Pályafutása alatt számos külföldi tanulmányúton vett részt, Lengyelországtól az Amerikai Egyesült Államokig.
1963-ban olasz állami ösztöndíjasa volt a római Accademia di Belle Arti szabad kurzusának.
Munkái ma a legnagyobb nemzetközi múzeumok, mint a párizsi Pompidou Központ, az aacheni Ludwig Museum, a berlini Nationalgalerie, a szöuli National Museum of Contemporary Art vagy a washingtoni National Museum of Women in the Art gyűjteményeit gazdagítják.
Közösen Debrecennel és Veszprémmel
A debreceni MODEM Modern és Kortárs Művészeti Központ, Balatonudvari Önkormányzatával és az Együtt Balatonudvariért Egyesülettel közösen szervez a kiállítás megnyitójával egybekötött kerekasztal-beszélgetést, július 15-én, szombaton 16 órától Balatonudvariban.
A Keserü 90. köztéri fotókiállításon a reprodukciók formájában bemutatott alkotások és a korabeli dokumentumok szorosan kapcsolódnak ehhez az életrajzi eseményhez. Monográfusa, Aknai Katalin megfogalmazásában a „Balatonudvari temető késő barokk népi sírköveinek keserüi feldolgozása a magyar művészettörténet-írás legtöbbször leírt, legjobban dokumentált (reprodukált), sokat hivatkozott története lett”.
Textileken, grafikákon, festményeken térnek vissza a motívumok
E motívumok rendszeresen visszatérő alakzatokként maradtak jelen az 1960-as évek végétől készülő textildomborításokon, a későbbi vaskarc- és sokszorosított grafikai sorozatokon, valamint a festményeken.
A kiállítás a különböző pályaszakaszokból válogatott emblematikus művek reprodukcióin keresztül igyekszik felrajzolni a sírkő motívumhoz kapcsolódó művek 1967-től napjainkig terjedő történeti ívét.
A július 30-ig látható kiállítás a Veszprém-Balaton 2023 Európa Kulturális Fővárosa támogatásával valósult meg.
Forrás: MODEM