A fegyvereket stílszerűen ágyúlövéssel köszöntötték a Dobó-bástya melletti felújított bombardával. Ezt követően Berecz Mátyás, a múzeum igazgatója köszöntőjében azt emelte ki, hogy az ágyúk felújítása komoly szakértelmet és csúcstechnológiát igényelt - pályázati támogatással 12 millió forintért a park lövegei közül ezúttal négy ágyút újítottak fel.
Tizenhét lőfegyver a parkban
Az is elhangzott, hogy a 2015 óta Nemzeti Emlékhellyé nyilvánított egri vár ágyúparkja még 2003-ban jött létre. A most megnyitott szabadtéri kiállítás az erődrendszer különböző pontjain összesen 17 ágyút foglal magában, melyekből 14 másolat. Ezek pedig négyfélék, nevezetesen nagy és kis falkonéták, továbbá három bombarda, valamint a Török-Magyar Baráti Társaság támogatásával 2010-ben a várba került ostromágyú.
A múzeum és az egri önkormányzat 2015-ben pályázatot nyújtott be a Balog Zoltán, emberi erőforrások minisztere által meghirdetett Kubinyi Ágoston-program keretében, amelyet múzeumszakmai támogatásokra hoztak létre.
A jeles művelődésszervező emlékére
Kubinyi Ágoston (1799-1873) jeles művelődésszervező, a Magyar Nemzeti Múzeum egykori igazgatója és a Magyar Tudományos Akadémia tiszteleti tagja volt. Bátyjával, Kubinyi Ferenccel (1796-1874), az egykori régésszel és történésszel együtt sokat tett a Magyar Orvosok és Természetvizsgálók vándorgyűlései, valamint a Magyarhoni Földtani Társulat megszervezéséért. Széles körű művelődéspolitikai törekvéseit számos publicisztikában fogalmazta meg. Szívesen foglalkozott régészettel, állattannal és növénytannal is. A tudományos tevékenysége azonban elsősorban a népszerűsítés körére terjedt ki.
Az ágyútalpakat a füzesgyarmati mester készítette
Az egriek "A végvári hősök ágyúi - állandó szabadtéri kiállítás az egri vár ágyúrekonstrukcióiból" címmel beadott pályázatukkal 12 millió forintot nyertek el az ágyúmásolatok felújítására. Ezek közül jelenleg három bombarda és az egyik úgynevezett bajmóci - kisebb űrmértékű - falkonéta újulhatott meg.
Érdekesség, hogy az ágyútalpakat a termálvizéről nevezetes Békés Megyei Füzesgyarmaton, Galambos Sándor világhírű kovács- és hintókészítő mester műhelyében készítették. Az ágyúk eközben Egerben maradtak, ahol megtisztították és újramázolták őket. Azt is megtudtuk, hogy Galambos Sándor napjainkban az egyetlen hazai kovácsmester, aki a hintógyártáshoz megfelelő végzettséggel rendelkezik, és a szakmájában dolgozik. Európa legtöbb országában, sőt Kenyában is ismerik, ahová a mester kocsikat készített. 2005-ben szülővárosában, Füzesgyarmaton Pro Urbe-díjjal tüntették ki.
Tájékoztató táblák segítenek
A felújított egri ágyúkat - a szabadtéri kiállításon - az érdeklődők a vár déli-kapujánál, az ágyúdombon, a Dobó-bástya melletti területen és a Szép-bástyán tekinthetik meg. Ezek mellett két, jó állapotban levő ágyú látható a gótikus palota előtti téren, a kazamatában és a Gergely-bástyában is. A harci eszközöket tájékoztató táblákkal látták el, hogy a turisták minél jobban megismerhessék a történetüket.