A 18. század végén, a 19. század elején épült vályogházak megjelenéséhez hasonlít kívülről az újonnan épült, egyemeletes, tágas, világos ház. A korszerű kialakítású és berendezésű épület földszintjén modern gépekkel és tűzhelyekkel felszerelt tankonyha, kamra, ebédlő, szociális helyiségek kaptak helyet, az emeleten kézműves műhelyek és kiállító terem.
A ház építésével egy időben zajlottak az első kézműves tanfolyamok hat szakmacsoportban: kovácsmesterséget, bőr-, fa-, textilművességet, kosárfonást tanultak a résztvevők, valamint helyi gasztronómiai különlegességek elkészítését. Közel százan jelentkeztek a tanfolyamokra, a 20 százalékos lemorzsolódás következtében 80 százalékuk fejezte be a tavaly novembertől idén áprilisig tartó képzést.
A népi kismesterségeket művelő helyi oktatók végezték a képzést a saját műhelyükben, az iskola konyháján és önkormányzati bérleményben. A résztvevők tanúsítványt kaptak. Új ismereteket elsődlegesen saját céljukra használják, valamint zárt körben értékesítik a saját maguk által előállított termékeket pld. kosár, szőttes.
Többen tervezik vállalkozás beindítását, az ehhez szükséges műhely, eszközök, valamint értékesítési rendszer kialakítása folyamatban van – tudtuk meg dr. Szarvas-Szabó Katalintól, a „Szabadhajdú” Közművelődési Média és Rendezvényszervező Közhasznú Nonprofit Kft. ügyvezetőjétől.
Mesterségbemutatók
Az új épületben szeretnénk bemutatni, testközelben megtapasztaltatni az érdeklődőkkel a népi kismesterségeket – folytatta az ügyvezető. – Szeretnénk élettel megtölteni a házat, rendezvényeket szervezni. Ősszel már idehozhatjuk a Márton-napi mulatságot, mesterség bemutatót tarthat a kovácsmester és más népi kismesterségek tudói is. Az udvaron álló kemencékben már eddig is sütöttek HÍR védjegyű süteményeket a Civilek a Lakóhelyért Egyesület tagjai, ezzel támogatták a helyi hagyományőrző rendezvényeket. (HÍR: Hagyományok – Ízek Régiók program. )
Norvégiai tanulmányút
A Norvég Alap támogatásával, a helyi önkormányzatok kapacitásfejlesztése a közszolgáltatások minőségének javítása és a helyi gazdaság fejlesztése érdekében pályázaton nyert a Hajdúsági Népi Mesterségek Háza és Képzési Központ terve.
A 276 millió forintból épült központ tevékenységi körének kialakításához jó alapot nyújtott a hajdúböszörményi szakembereknek a norvég Rissa községben tett tanulmányútja. A résztvevők többek között hajóépítő műhelyt, gyógynövénykertet, szövőműhelyt és a népi mesterségek szakiskoláját látogatták meg.
Turizmusfejlesztés, önfoglalkoztatás
A Hajdúböszörmény Város Önkormányzata tulajdonában lévő épület működtetője a Szabadhajdú Nonprofit Kft. A népi mesterségek megőrzése céljából várják a központba a mesterségek iránt érdeklődőket. A helyi gasztronómia, hagyományos kovácsművészet, famegmunkálás, kosárfonás, s textilművészet és bőrművesség nevű kézművesképzésekre lehet jelentkezni. Az elsajátított ismeretek segítik az önfoglalkoztatást és a turizmusfejlesztést.
A tájházakat is kihasználja a város, nyaranta kézműves gyermekfoglalkozásokat, csapatépítő tréningeket tartanak ott. Paraszt olimpiát rendeznek sor-és váltóversennyel, gólyalábon járással, főzéssel. Az efféle versenyszámokat a felnőttek is kedvelik – mondta Fodor Anikó a Tájház vezetője.
Forrás: Turizmus Online