A Leader program a közösségvezérelt helyi fejlesztéseket támogatja 100 százalékos mértékben, országszerte 105 akciócsoport működik. Finta István, a szövetség elnöke a hétfői budapesti demonstráción hangoztatta: 2017. január 1-jével működés-, illetve fizetésképtelenné válhat a helyi akciócsoportok nagy része, mert a brüsszeli intézkedések miatt a Leader programokban a kiírt forrásokat a Leader szervezetek nem tudják lehívni.
A helyzet megoldásához Brüsszelből várnak segítséget, ezért az elnök petíciót adott át Zupkó Gábornak, az Európai Bizottság Magyarországi Képviselete vezetőjének. Finta István elmondása szerint Zupkó Gábor ígéretet tett arra, hogy a petíciót továbbítja Brüsszelbe az agrárigazgatóság számára, valamint hogy mindent megtesz a Leader program további magyarországi fennmaradásáért.
Petíciójában a szövetség arra hívta fel a figyelmet, hogy "az Európai Unió hivatalnokai számos adminisztratív akadályt (előleg, bankgarancia) építettek az egyszerűsítés útjába, így a Leader szervezetek csaknem fél éve javarészt hitelből vagy ingyen dolgoznak, és most már erejük végére értek. Az egész Európában működő Leader program magyarországi csődje katasztrofális lenne, mert a vidék, különösen a kistelepülések számára egyedüli reális fejlesztési lehetőséget és forrást a Leader szervezetek által megalkotott programok jelentik."
A szövetség elnöke a Leader akciócsoportok megszűnésének a kockázataira rámutatva elmondta, hogy az 500 vagy annál kevesebb lakossal rendelkező települések, amelyekből 1000 van Magyarországon, egyedül a Leader szervezet révén juthatnak fejlesztési forráshoz.
A helyszínen a demonstráció résztvevői angol és magyar nyelvű molinókat feszítettek ki, amelyekre azt írták: "Hagyjátok dolgozni a magyar vidéket!", "Az EU hivatalnokok is biztosítékot fizetnek, hogy fizetést kapjanak?", "A LEADER sikeres, ne bántsátok!", "BÜR-EUKRATÁK ne akadályozzák a vidékfejlesztést!"
Forrás: MTI