A szép természeti környezetben levő településen korábban az ipar volt a fő tevékenység, de az elmúlt másfél évtizedben jelentősen átalakult a város gazdasági szerkezete. Így az ipar mellé bekapcsolódott az idegenforgalom is. Több vállalkozó ugyan kényszerhelyzetben kezdett el foglalkozni a turizmussal, panziókat, éttermeket létesítettek, és szálláshelyeket alakítottak ki a vendégek fogadására, ezeknek azonban meg is lett az eredménye.
Három napos program a Laki-tónál
Mindezek mellé már korábban egész évre szóló programsorozatot indítottak útjára, amelyeket az önkormányzat jelenleg is támogat. Közülük többet ma már országosan is ismernek a turisták. Ilyen volt legutóbb az újévi operett gála, illetve az ugyancsak idén már 10. alkalommal megrendezésre kerülő Magyar Nóta Gála is.
Ferencz Péter azt sem titkolta, hogy februárban tartják a Téltemető mulatságot, áprilisban pedig Bélapátfalva központjában, a Fő utcán – régi szokásokat felidézve – a városi Húsvétolót. Májusban tűzoltónapra várják a vendégeket, a határainkon kívül Erdélyből, Lengyelországból, Szlovákiából, Németországból és Franciaországból is érkeznek érdeklődők. Ez az esemény a látványosságával az elmúlt években nemzetközivé vált. Ám a legkiemelkedőbb vendégcsalogató program augusztus 20-án lesz, amikor három napon át élvezhetik a résztvevők a Laki-tó parti rendezvényeket. Ez Bélapátfalva üdülőterülete, ahol kőből és fából épített házakat, kerteket alakítottak ki. Itt a horgászok, a napfürdőzők, a sportolni vágyók kapcsolódhatnak ki. A kijelölt tűzrakóhelyeken bográcsokban főzhetnek, strandolhatnak, télen pedig a befagyott tavon korcsolyázhatnak is.
Augusztusban koncertek, sportvetélkedők színes kavalkádja várja itt a családokat, a gyerekeket – tavaly több ezren látogatták ezeket a programokat, különösen a tűzijáték varázsát élvezték. Októberben pedig szüreti felvonulást és vigadalmat tartanak majd az új termést köszöntve.
Fényshow az apátsági templom homlokzatán
Azt is megtudtuk, hogy Bélapátfalva legjelentősebb turisztikai attrakciója a Bélkő-hegy aljában, erdőkkel övezett környezetben található apátsági templom. Ez mai formájában az egyik leglátványosabb középkori műemlékünk. Még 1232-ben alapították a ciszterci kolostorral együtt, melynek a feltárt romjai a templom mellett láthatók. A román és barokk stílusú templomot – amelyet a Boldogságos Szűz tiszteletére szenteltek fel –, bár az évszázadok során többször is átépítettek, sikerült megőrizni a mának. A belső képét 1953-ban és 1954-ben Szakál Ernő kőszobrász-restaurátor állította helyre. A külső homlokzatát pedig a néhai dr. Rados Jenő professzor tervei alapján újították fel 1964-ben. Ezt követően 1966-ig Valter Ilona régész vezetésével tárták fel a kolostor alapfalait.
Innen a Bélkő-hegy felé indulva látható a kálvária, a lombtalan fákon át pedig jól látszanak a hegy sziklaormai – jó időben ezek vonzó kirándulóhelyek. Tavaly nyáron, a Múzeumok Éjszakáján neves előadók közreműködésével nagy sikerű koncerteket és gyermekprogramokat tartottak itt. Ugyanakkor az apátsági templom homlokzatát sokak örömére különleges fényfestéssel világították meg. El is határozták, hogy a fényshowt idén is megrendezik.
A polgármester azt is kiemelte, hogy az önkormányzat fontosnak tartja a turizmust szolgáló háttérlétesítmények fejlesztését. Ezt figyelembe véve arról döntött a testület, hogy visszaállítják a város utolsó házától induló és az apátsági templom feljáró lépcsőjéig tartó régi búcsújáró ösvényt. Pályáztak és százmillió forinttámogatást nyertek el, amelyet az önkormányzat további 10 millió forinttal egészített ki. A fejlesztést nemrég meg is valósították, miután a több mint egy kilométer hosszúságú ösvény elkészült, melyet a korabeli makadám útnak megfelelően bélapátfalvai mészkőből raktak ki és kandeláberekkel világítottak meg.
Parkoló az autósoknak, játszótér a gyerekeknek
Az ösvény városvégi kiindulópontján európai színvonalú gépkocsi- és autóbusz-parkolót is építettek, gyermekjátszótérrel és szociális helyiségekkel. Az apátságon belül pedig a feltárt ablak- és bejárati kapu maradványokból kőtárat létesítettek. A templomban öt nyelven – erre alkalmas készülékek segítségével – mobil idegenvezetést lehet igénybe venni. A közeli kőházban – amely az egykor működött bélapátfalvi kemény cserépedény gyár épülete volt – vetítőtermet alakítottak ki, ahol az apátság történetét ismerhetik meg a látogatók. Mindezeken kívül a búcsújáróhely szomszédságában négy fából ácsolt pavilont állítanak fel még az idén, ahol a bélapátfalvi kézművesek és őstermelők portékáiból vásárolhatnak a turisták. Az apátság melletti romkertben – az egykori ciszterci kolostor alapjainál – a nyári időszakban fedett mobil színpadot szerelnek össze, ahol a hely méltóságához illő koncerteket rendeznek majd.
A bélapátfalviak február végén, a járás nyolc településével együtt közös standon mutatkoznak be a budapesti Utazás kiállításon. Nemrég pedig a helyi idegenforgalmi közhasznú egyesület kiadásában, a városi fotókör tagjainak zsűrizett képeivel illusztrálva jelentették meg a Bélapátfalva 2015. falinaptárat.