Ez egy igen jelentős beavatkozás a város életébe, mely szükségessé tette a szakemberekkel és a lakossággal való többszöri véleményformáló egyeztetések lefolytatását.
A 2012-ben a város által kiírt pályázatra a beadott 13 pályázati anyag alapján választotta ki a szakmai zsűri a tervezőt. A Hetedik Műterem Kft., Szabó Levente vezető tervező és csapata készítette el a végleges terveket. 2013 októberében írták alá a projekt megindításához szükséges Támogatási Szerződést. A tervek alapján hosszadalmas közbeszerzési eljárások lefolytatása után kezdődhetett meg a kiválasztott generálkivitelező, a VEMÉVSZER Kft. kivitelezésében a Várkerület felújítása.
A Várkerület felújítása 2014. szeptember végén kezdődött és 2015 novemberében fejeződött be. A köztér felújítását megelőzően a város pénzügyi finanszírozásában szükséges volt megújítani a víz-, csapadék- és szennyvízhálózatot, amely már 2013 őszén megkezdődött. A pályázaton kívüli, saját finanszírozásból megvalósított közműfelújítási munkálatok összege 325 millió Ft volt.
Még folytak a Várkerület egyes részein a közműmunkák, amikor megkezdődött a köztéri burkolatok felújítása. A felújítási munkákkal a házsorok előtt 4-6 méteres gyalogoszónát alakítottak ki, egységes arculatú, új utcabútorokkal, kerékpártárolókkal. Új vízjáték is megjelent a felszínen a Mária-szobor közelében, valamint egy több funkciójú, gazdaságosan működtethető pavilon épült, melyben 3 üzlethelyiség mellett egy új közterületi vizesblokk is helyet kapott.
Több gyalogos átkelőhely és forgalomcsillapító kiemelés került megépítésre. A gyalogosokkal megosztott, integrált funkciójú téren kerékpárutat hoztak létre. A parkolók kialakítása közvetlenül a fő útpálya mellett történt meg. A Várkerületen hetvenöt új, energiatakarékos, LED-es lámpatestet helyeztek el.
Üde színfoltjai a Várkerületnek a cserjékkel, fákkal beültetett zöldsávok, melyek korszerű öntözőrendszerrel tarthatók fenn. A szakemberek által meghagyott nagyméretű fák mellé további 123 db fát és több mint 1300 db cserjét ültettek.
A Várkerület tehermentesítése érdekében az Ógabona téren és a Petőfi téren kétirányú közúti közlekedés jött létre, valamint biztonságosabbá tették a kerékpárosok közlekedését a Széchenyi tér megnövekedett forgalmával szemben.
A köztérépítés során 10.000 m2 klinkertégla burkolat, 2600 m2 bazaltburkolat és 2000 m2 gránitszegély beépítésére került sor. A köztérre 38 padot, 50 db kerékpártárolót, 53 db hulladéktárolót helyeztek ki.
A projekt megvalósítása összetett programokat foglal magában. Így a Várkerület térszerkezetét átalakító burkolat felújítása mellett 15 üzletportált is megújítottak 74 millió Ft felhasználásával, 40-50%-os támogatás igénybevételével.
A projekt összetettségét mi sem bizonyítja jobban, hogy civil szervezetek és a város lakosságának bevonásával 9 különböző programra, rendezvényre, várkerületi séták megrendezésére is sor került. A város 10 és 18 éves diákjai számára új várostörténeti kiadványban mutatják be Sopron legfőbb történelmi eseményeit és különösen a Várkerület történéseit. A több mint 5000 példány hamarosan eljut a diákokhoz.
A projekt megvalósításához 725 millió Ft támogatást nyertek el. Ehhez az Önkormányzat – a közmű-felújításokra fordított 325 millió forinton felül – további közel 200 millió Ft saját forrást biztosított további kapcsolódó beruházásokhoz, mint például a régészeti feltárások, vagy a Torna utca – Ötvös utca és az Ikvahíd – Oroszlán gyógyszertár járdaszakaszok rekonstrukciójára.
Forrás: Turizmus Online