Harminc éves a Gömöri Múzeum

Putnok egyik kiemelkedő turisztikai látványossága a Gömöri Múzeum, amely idén harminc éve nyitotta meg kapuit a nagyközönség előtt. Az elmúlt három évtizedben több mint 70 ezer látogatót fogadtak az intézményben, amely a várossal együtt az Országos Kéktúra útvonala mentén található.

A múzeum alapításának gondolatát elsőként dr. Újváry Zoltán, a Debreceni Egyetem professzora vetette fel, aki következetes munkájának és elszántságának köszönhetően valóra is váltotta álmát Putnokon. Így a múzeum a város legrégibb épületében kapott helyet és 1987 február 27-e óta működik. Dr. Újváry Zoltán a hallgatóit Gömörbe irányította néprajzi gyűjtőmunkára, ennek köszönhetően tudományos munkák születtek erről a térségről.

Séta a szalonban és a Mesterségek utcájában

Az intézmény első állandó kiállítása Gömöri képek címmel nyílt meg. Azután a Természet és társadalom, majd Dél-Gömör öröksége tárlatokkal ismerkedhetett meg a közönség. Zsuponyóné Újváry Mária intézményvezetőtől megtudtuk, hogy jelenleg a Változó társadalom Gömörben című kiállítást tekinthetik meg a látogatók. Emellett láthatják a neves költő, Tompa Mihály életéről és munkásságáról szóló időszakos tárlatot is. Ezt a költő születésének 200. évfordulója tiszteletére rendezték, amely kapcsolódik az idei Tompa-emlékév eseményeihez is. Hogy az erre vonatkozó programokat országszerte megismerhessék, létrehoztak egy weboldalt www.tompamihaly200.hu címen.

Az állandó kiállításra érkezők megismerhetik Gömör történetét, valamint a táj híres szülöttjeinek portréit. De láthatják a gróf Serényiek szalonját eredeti festményekkel és szépséges régi bútorokkal. A család ugyanis nagyon sokat tett Putnok fejlődéséért. A szalonból tovább haladva a Mesterségek utcáját járhatjuk végig. Ennek érdekessége, hogy kilenc szakma – a kékfestőtől a borbélyon át a szabóig – szerszámait, kellékeit egy-egy kis házikóban helyezték el. Mindezt pályázati támogatással valósították meg. Tovább haladva a néprajzi kiállításon gömöri bútorokban, fazekakban, hímzésekben gyönyörködhetünk. A tárlat helytörténeti dokumentumok, tárgyak bemutatásával zárul. Így például iskolatörténeti adatokkal vagy a helyi zsidóság, illetve a cigányprímások történetéről, továbbá egyház- és irodalomtörténeti anyagokkal.

Ötletes praktikák, mozgásérzékelő lámpák

A múzeum munkatársai fontosnak tartják, hogy az érkező vendégek minél több hasznos információhoz jussanak az intézményben. Ezért ötletes praktikákat találtak ki a tárgyak, az anyagok szemléltetésére. Így például forgószínpadszerű bemutató részeket, illetve kihúzható fiókokat szereltek fel. A Mesterségek utcájában levő kis házakban pedig mozgásérzékelő lámpák árasztják a fényt. Az ablakfelületeket is hasznosították, amelyeken a régi Punok utcáiról láthatnak képeket a vendégek.

A legújabb állandó kiállításhoz tavaly tárlatvezető, valamint öt múzeumpedagógiai füzetet is készítettek pályázati támogatással. Egyébként az intézmény az elmúlt időszakban a Kubinyi Ágoston-projekt keretében két lépcsőben, teljes egészében megújult. De további fejlesztésekre is törekszenek. Ezek között szerepel, hogy a felnőtteknek és a gyerekeknek olyan foglalkozásokat tartsanak a jövőben, melyeken a bemutatókhoz a legkorszerűbb technikai eszközöket használják majd fel. Ezek beszerzésére támogatásért pályáznak.

Tudományos műhelyként is működik

Emellett felújítják a múzeum könyvtárát és annak nyilvántartási rendszerét. Az utóbbi időszakban pályázatot nyertek az úgynevezett Digitár létrehozására. Ez azt jelenti, hogy a múzeum anyagát feltöltik az internetre, ezzel is igyekeznek elősegíteni, hogy az intézmény iránti érdeklődést még jobban felkeltsék. A Gömöri Múzeum természetesen tudományos műhelyként is működik, hiszen évente közel száz néprajzi szakember kutatómunkáját segíti.


Fővárosi fölény az idei Szakma Sztár Fesztiválon

Fővárosi fölény az idei Szakma Sztár Fesztiválon 

Harmincöt budapesti tanuló állhatott dobogóra a Szakma Sztár Fesztiválon.
Ez az első magyar AI alapú éttermi asszisztens

Ez az első magyar AI alapú éttermi asszisztens 

Már több mint húsz étterem használja.
ESG jelentés az OPUS GLOBAL Nyrt.-től

ESG jelentés az OPUS GLOBAL Nyrt.-től 

Az előremutató jelentésben a jó gyakorlatok mellett a lehetőségeket is feltárták, mellyel megjelölték a cégcsoport fenntarthatósági tevékenységének irányait is.
Rekordok dőlhetnek meg az idei Ultrabalatonon

Rekordok dőlhetnek meg az idei Ultrabalatonon 

Több mint huszonötezren vesznek részt Magyarország legnépesebb tömegsport rendezvényén.
Precizitás, csapatjáték, gondoskodás - méhek napja április 30-án

Precizitás, csapatjáték, gondoskodás - méhek napja április 30-án 

A méhektől nemcsak a természet legfinomabb ajándékát, a mézet kapjuk, de sokat is tanulhatunk tőlük!
103 éves tornásznő látogatása a Madame Tussauds Budapestben

103 éves tornásznő látogatása a Madame Tussauds Budapestben 

Magasra szökött az egy négyzetméterre jutó magyar olimpiai aranyak száma a Madame Tussauds Budapest sport termében.
Augusztusban Szabadság Szigete

Augusztusban Szabadság Szigete 

Az idei Sziget Fesztivál minden eddiginél fenntarthatóbb és higiénikusabb lesz – ígérte a szervezőcsapat a csütörtöki sajtótájékoztatón.
Hamarosan Európa Fesztivál - 20 éves az EU-s csatlakozás

Hamarosan Európa Fesztivál - 20 éves az EU-s csatlakozás  

A Helló Európa! Fesztivál programjai a szabadság, az európaiság és a sokszínűség jegyében keltik életre Budapest ikonikus helyszíneit, köztereit és épületeit.
Szegeden rendezik a Hőlégballon Világbajnokságot

Szegeden rendezik a Hőlégballon Világbajnokságot 

A sportág legrangosabb versenyére a világ több mint 30 országából várnak résztvevőket.
Kerékpáros kishajókat adtak át a Tisza-tavon

Kerékpáros kishajókat adtak át a Tisza-tavon 

Kerékpáros kishajók teszik még vonzóbbá a Tisza-tavi aktív turizmust.

Interjú

Hat érdekes és meghatározó téma a JAB Csoporttal

Hat érdekes és meghatározó téma a JAB Csoporttal 

Olyan szakmai információk, amelyekről ritkán esik szó az európai szállodai és kiskereskedői területen piacvezetőnek számító német alapítású textilcég esetén.
Vámos Nóra: „Sokszor minden lépésért meg kellett küzdeni”

Vámos Nóra: „Sokszor minden lépésért meg kellett küzdeni” 

A helyszín a Hardangervidda Nemzeti Park, ahol annak idején Amundsen készült fel az Antarktisz-expedícióra.
Első az életképesség: fenntartható üzleti modell a vendéglátásban

Első az életképesség: fenntartható üzleti modell a vendéglátásban 

A vendéglátóipar fenntarthatósági fordulata elkerülhetetlen az ökológiai lábnyomunk csökkentéséért - de vajon hatékonyan cselekedhet-e a fenntarthatóságért egy olyan vendéglátóhely, amelynek saját jövője sincs biztosítva?