2014-ben a KSH adati szerint a hazai csomagoló iparág 3,6%-kal bővült, megközelítve az ország GDP-növekedésének ütemét. Ennek a legnagyobb veszélye, hogy ezeknek a keletkezett hulladékoknak a nagy része gyűjtik szelektíven. Európában is csupán a hulladék mindössze 48%-át szelektálják. Magyarországon még rosszabb a helyzet, itthon ugyanis az emberek 80-90%-a vallja magáról, hogy szelektíven gyűjti a hulladékot, viszont valójában csak 15%-uk szelektál - írja a Szelektálok.hu.
A műanyag hulladék a második legnagyobb mennyiségben keletkező hulladék típus, amelynek jelentős részét teszik ki a PET palackok. Az ellenük folytatott küzdelem egyik legegyszerűbb módja a szelektív gyűjés. Erre a Budapesten 226 helyen van lehetőségünk. A legtöbb fővárosi társas és lakóházban is találunk már szelektív kukákat. De a vidéki városokban is egyre több helyen találkozunk kihelyezett szelektív hulladékgyűjtő szigetekkel.
Ennek ellenére a 2015-ös PET palack kupán rekord mennyiségű, 35.000 műanyag palackot és üveget szedtek ki a Tiszából. A szelektív hulladékgyűjtés és a PET palackok elleni küzdelem nem csak Magyarországon, de világszerte is problémát okoz. A Csendes-óceánban két nagy, műanyag hulladékokból álló sziget is található. Japán térségében található egy úgynevezett keleti, Hawaii környékén pedig a nyugati szemétfolt. A két sziget átmérője 2500 kilométer, súlyuk körülbelül 100 millió tonna. A vízben lebegő szemétsziget vastagsága 10-30 méter is lehet.
Ha már megvettük, szelektáljunk vagy hasznosítsuk újra, de legegyszerűbb, ha nem vásárolunk műanyag palackba csomagolt terméket - tanácsolja a Médiaunió.
Forrás: Turizmus Online