A Hungarian Art & Business (HAB) kortárs fókuszú művészeti központ új, ingyenes időszaki kiállítása az ember és természet kölcsönhatását vizsgálja a kert mint ember által alakított természet metaforájában, és az élet forrásának helyszíneként jeleníti meg azt.
A „Kert. Az élet lehetősége” című tárlat célja, hogy túllépjen a kert hagyományos fogalmán: a terek és installációk a természet és ember közötti mélyebb kölcsönhatást tárják fel, ahol a kert az élet forrásának, a spirituális ébredésnek és az önazonosság keresésének szimbolikus helyszíneként jelenik meg.
A kiállított anyag ugyanakkor az élet jelenére és jövőjére vonatkozó kérdésekre is reflektál, az embert mint a természet formálóját, ugyanakkor a természet által formált lényt helyezve a középpontba.
A kiállítás különlegessége, hogy az alkotások jelentős része kifejezetten erre az alkalomra készült, az ultrakortárs művészet legjavát felvonultatva: fiatal magyar alkotók művei mellett olyan világhírű nemzetközi művészek is szerepelnek, mint John McAllister amerikai festő, a Muntean/Rosenblum alkotópáros, valamint David Claerbout belga művész, akinek a születés és halál kérdését vizsgáló „Madárkalitka” (2023) című videómunkája – amelyet a 2024-es Art Basel Unlimited-en mutattak be – először látható Magyarországon. A kiállító művészek között szerepel továbbá Borbás-Tóth Marica, Gáspár Annamária, Kondor Attila, Körei Sándor, Mátyási Péter, Martinkó Márk, Tereza Tomanová, crocodilePOWER, Koleszár Kata, Tóth Annamária Rita, Sztefanu Marina és Fülöp Gergő egyaránt.
A kurátori munka során nagy hangsúlyt kaptak az egyedi installációk, amelyek atmoszférikus terekben vezetik végig a látogatókat.
A tárlat szekciói szimbolikus elemekkel és látványos művészeti megoldásokkal keltenek életre olyan témákat, mint a spiritualitás, a belső harmónia és az emberi létezés körforgása.
„A kiállítás célja, hogy a kertet ne csupán fizikai térként, hanem a racionális tudáson túli, folyamatosan élő és változó világként mutassa be, ahol testi és tudattalan dimenziók válnak hozzáférhetővé. A kert nemcsak egy természeti környezet, hanem az emberi érzékelés és gondolkodás formálója is: a tárlat arra hívja az érdeklődőket, hogy a kert metaforáján keresztül merjenek kapcsolódni saját belső világukhoz, és új perspektívákból közelítsék meg az ember és természet kapcsolatát.” – fejtette ki Vékony Délia, a HAB művészeti igazgatója és a kiállítás kurátora.
A „Kert” kiállítást 2024. december 1. és 2025. február 16. között tekintheti meg a nagyközönség a HAB kiállítótereiben. A központ a tárlat ideje alatt további izgalmas kiegészítő programokkal és tematikus előadásokkal készül, amelyek a kiállítás témájához kapcsolódva azt a kérdést járják körül, hogy hogyan találhatunk vissza a természethez az egészséges életmód kialakításán keresztül. A programok középpontjában a természetes életritmus, az egészségmegőrzés és az ember belső harmóniájának kapcsolata áll majd, neves előadók és szakértők közreműködésével. Az egyes események részletei folyamatosan nyomon követhetők lesznek a HAB Facebook-oldalán.