A WWF szerint hiába múlik az emberiség jövöje a természet állapotán, a Föld mindössze egynegyedén nem érvényesül az emberi hatás - és ez a terület folyamatosan csökken. A tendenciát Magyarország is erősíti: nem sok olyan tájunk van, ahol a természet az úr - de a Csarna-völgy ilyen. Vagy legalábbis eddig ilyen volt - konstatálják és megállapításukat hazai példával illusztrálják.
A Börzsöny-hegység északi részén, Kemence község határában elterülő, fokozott védelem alatt álló Csarna-völgy, Magyarország legnagyobb háborítatlan erdőterülete. A mintegy ezer hektárnyi egységes völgyrendszer ritka növény- és állatfajoknak ad otthont. A Duna-Ipoly Nemzeti Park területéhez tartozó, vadonjellegű erdőben évek óta egy hiúz vadászik, itt fészkel a fekete gólya, az uráli bagoly és az utolsó hegyvidéki parlagisas-költőpár. A Fekete-patak, vagy más néven Csarna-patak a kövirákok kedvelt helye, míg az avar foltos szalamandrákat rejt. Kedvelt helyszín ez a turisták körében is, hiszen a sűrű völgy érintetlensége Magyarországon csak kevés helyen utolérhető nyugalmat és csendet áraszt.
Most azonban legnagyobb háborítatlan erdőterületünk veszélyben van!
A Duna-kanyar turisztikai fejlesztésének részeként kisvasút épülhet a Csarna-völgy aljában. Jelenleg egy régi, az ötvenes években magára hagyott erdészeti kisvasút maradványai kísérik a patak árterét. De a rendszeres áradásokkal a víz ismét átalakította a terepet, és a természet újra birtokba vette a völgyet, így a hátramaradt romok már csak emlékeztetnek az ember jelenlétére. Ennek helyére azonban jelenleg egy komoly műszaki megoldásokkal megépített turisztikai létesítmény kerülne, amely drasztikusan és visszafordíthatatlanul megváltoztatná a patak medrét és a mára kialakult vadonterületet. A Börzsöny öt meglévő kisvasútja, köztük a Kemencétől a Csarna-völgy bejáratáig tartó szakasz több mint 30 km hosszan biztosítja a vonatozás élményét. A fokozottan védett, gyalogosan látogatható területen tervezett alig több mint 3 kilométeres új pályarész nem hozna újszerű turisztikai élményt, a beavatkozás azonban helyreállíthatatlan károkat okozna a vadonterület törékeny ökoszisztémájának működésében.
A WWF Magyarország mindannyiunk segítségét kéri: "A Csarna-völgy vadonja állami erdő, ezért mindannyiunké, amelyet most is bejárhatunk gyalogosan. Ha a völgyben építkezünk, akkor éppen azok az értékek fognak elveszni, ami miatt a völgy jelenleg ilyen különleges" - mondta Gálhidy László, a WWF Magyarország Erdővédelmi programjának vezetője.
A WWF kéri azokat, akik szerint 5 vasútvonal pont elég a Budapestnél kicsit nagyobb hegységbe, hogy csatlakozzanak a völgy megóvását célul kitűzők csoportjához.