Mohács is profitálna a dunai hajókon érkező turistákból

Mind több szállodahajó érkezik a Dunán, de Mohácson egyelőre csak a határt lépik át.

Mind több kirándulóhajó szeli a Duna habjait, fedélzetén többek között amerikai, kanadai, japán, olasz, francia, német és osztrák turistákkal. A legtöbb hajó útja Budapestre, esetleg Kalocsáig vezet, azonban vannak olyanok is, amelyek egészen a Duna-deltáig, a Kazán-szoroson viszik utasaikat. Ezek Mohácsnál, az unió egyetlen vízi határkikötőjénél hagyják el az országot, s töltenek ott akár több órát is. Az ellenőrzés ideje alatt ugyan a turisták elhagyják a hajót, azonban autóbuszok várják őket a kikötőben, s már indulnak is tovább Pécsre és a Villányi Borvidékre. A városban alig töltenek időt, alig néhányan tesznek sétát a hajók utasai közül Mohácson, keresik fel annak nevezetességeit, a Busóudvart, a Fogadalmi templomot, vagy látogatnak el az Emlékhelyre.

A Dunán a délszláv válság előtti években jelentős volt a személyhajó-forgalom, majd a háború okozta károk felszámolását, a folyóba szakadt híd kiemelését követően újra egyre több kirándulóhajó érkezett. Hazánk uniós csatlakozását követően, 2004-ben naponta 4-5 hajó lépte át Mohácson a határt, mára ez a szám a többszörösére nőtt. A hajózási tilalom feloldását követően volt olyan nap, hogy tizenegy hajó érkezett, volt, hogy egy időben akár hat is. Az új kikötő átadását követően sem volt ritka, hogy naponta egy időben öt kirándulóhajó is ellenőrzésre várt.

Az elmúlt esztendőben csaknem 650 személyhajó lépte át a határt április és október között Mohácsnál, egy évvel korábban a zöldár miatt ennél kevesebb. Az elmúlt évek tapasztalatai azt mutatják, a június és a szeptember a legforgalmasabb hónap – ilyenkor 140 személyhajó is érkezik, amelyeken átlagosan 150-170-en utaznak, s akiknek az ellátásáról 60-70 fős személyzet gondoskodik.

A hagyományos nyári dunai túra idején 80-100 kenuval és kajakkal érkeznek Mohácsra a résztvevők, de a víziturizmus keretében kisebb csoportok is jönnek katamaránon, és vitorlások is szép számban veszik erre útjukat, de a kenuval túrázok száma is folyamatosan emelkedik. Májustól szeptemberig, naponta 30-35 kenus érkezik, kenunként, kajakonként átlagosan két fővel. A vízen túrázok közül is csak kevesen szállnak meg Mohácson, a legtöbben a homokpadokon vernek sátrat. A Duna-túra részvevői pedig leginkább a Sokac révnél éjszakáznak.

- A Mahart kezelésében is van kikötő, de a legtöbbet a Mohácsi Városgazdálkodási és Révhajózási Kft. üzemelteti, többek között a határkikötőt is – mondta Szekó József polgármester. – A város kezelésében lévő pontonokon kötnek ki jellemzően a szállodahajók, ugyanis a Maharté nem elég hosszú, ezért nem tudja fogadni a nagyobb hajókat. A Duna mohácsi belvárosi szakaszán lévő kikötők közös használatban vannak, a Mohácsi Városgazdálkodási és Révhajózási Kft. és a Mahart között született együttműködési megállapodás alapján. A közös használatból ugyan van bevétele a városnak, de ez minimális összeg, éppen ezért kezdeményezzük ennek felülvizsgálatát, most dolgoznak az új megállapodás részletein a szakemberek.

Szólt arról is, a tervek között szerepel, hogy jacht-kikötőt épít a város, azonban ennek jelenleg akadálya az egyes partszakaszok használatának rendezetlensége, azonban azokra, amelyeket érdemben nem használnak, szeretnének megoldást találni. A nagyszámú sportcélú hajó és a jachtok kikötésére alkalmas kikötő környezetében számos szolgáltatás – víz és áram, fürdési és szemétlerakási lehetőség – is helyet kapna. A program várhatóan 2017-ben veszi kezdetét.

- A Duna-túra résztvevői egy estére, legfeljebb kettőre szállnak meg Mohácson, ilyenkor fogadjuk is őket – folytatja tovább Szekó József. – Ők sátrakban alszanak, ritkán mennek panzióba, szállodába, a helyi vendéglátóhelyeket azonban közülük többen igénybe veszik, leginkább vacsoráznak ezekben. A szállodahajók utasai azonban szinte alig jönnek be a városba. Az utazásszervező irodák eddig nem igazán voltak partnerek abban, hogy ezek a turisták megnézzék a helyi látványosságokat, a bBusóudvart, az Emlékparkot, pedig annak érdekében, hogy ez a helyzet megváltozzon, folyamatosan részt veszünk konferenciákon, különböző turisztikai rendezvényeken, szakvásárokon, de eddig kevés sikerrel jártunk. Nehéz bekerülni ebben a körbe, de törekszünk arra, hogy városunk látnivalóit a hajós utazóközönség számára is megismerhetővé tegyük.

Mohács a víziturizmus fellendítéséért minden lehetőséget megragad. A Duna-parton, a hajóállomás közelében megvásárolták az egykori Selyemgyár és a Temaforg épületeit a hozzá tartozó területekkel, ahol pályázati forrás felhasználásával szabadidős tevékenységre alkalmas komplexumot hoznak létre. Itt kap helyet majd egy idegenforgalmi iroda, valamint helyi jellegzetességeket áruló üzletek, de lesz benne vendéglő, játszóház gyerekeknek és felnőtteknek, tudomány és technika háza, valamint fitnesztermek és minigolfpálya is. Amennyiben a pályázatuk sikeres lesz, akkor 2017 végére, 2018 elejére valósággá válhatnak ezek az elképzelések.


A Forma 1 és Ed Sheeren nagyot dobott a főváros júliusi vendégszámain

A Forma 1 és Ed Sheeren nagyot dobott a főváros júliusi vendégszámain 

Kirobbanó hétvégét hozott a fővárosnak a Forma 1 idei magyarországi futama, amelyre a július 20-i Ed Sheeran koncert is ráerősített.
Visszatér egy régi szenzáció a Debreceni Virágkarneválra

Visszatér egy régi szenzáció a Debreceni Virágkarneválra 

Augusztus 20-án lesz a hagyományos virágkarnevál, de egy egész héten át élvezhetjük a karneváli programokat Debrecenben - a koncertek és fényfestés mellett több év után visszatér az éjszakai felvonulás is.
Mit tehet a pilóta, hogy kevesebbet fogyasszon egy repülőgép?

Mit tehet a pilóta, hogy kevesebbet fogyasszon egy repülőgép? 

150 ezer tonnával csökkentette károsanyag-kibocsátását az Emirates.
Sosem látott számok érkeztek a magyar turizmusról

Sosem látott számok érkeztek a magyar turizmusról 

Az első 200 napban és a vakáció kezdete óta is több vendéget fogadtak a szálláshelyek, mint a tavalyi rekordévben a turisztikai csúcsszervezet adatai szerint.
Óriási siker kapujában egy magyar turisztikai szakember

Óriási siker kapujában egy magyar turisztikai szakember 

Igazából már a jelölés is nagy siker: magyar résztvevő is lesz a Világ Fenntartható Turisztikai Díjátadón Belize-ben.
Jön az utánpótlás: így alakultak a jelentkezések és a ponthatárok a turisztikai szakokon

Jön az utánpótlás: így alakultak a jelentkezések és a ponthatárok a turisztikai szakokon 

Közzétették a felsőoktatási ponthatárokat - megnéztük, hogyan alakultak idén a jelentkezések a turisztikai területen induló képzésekre és hogy milyen pontszámokkal lehetett bejutni az egyes egyetemekre.
Látványos világbajnokság a Balatonon

Látványos világbajnokság a Balatonon 

A szörfözés is segíthet igazán négy évszakossá tenni a magyar tengert.
Szombaton Strandok éjszakája

Szombaton Strandok éjszakája 

És az előrejelzések alapján úgy tűnik, az időjárás is tökéletes lesz hozzá.
Street art művész különleges akciója ebben a bevásárlóközpontban

Street art művész különleges akciója ebben a bevásárlóközpontban 

Művészettel és fontos társadalmi üzenetekkel tölti meg folyosóit nyáron Budapest egyik legnagyobb bevásárlóközpontja.
Ha a Balatonon nyaral a közönség, akkor a kiállítás utána megy

Ha a Balatonon nyaral a közönség, akkor a kiállítás utána megy 

Hétvégén érkezik a Füred Art Week - tízmilliós műtárgyakat láthat most először a közönség nyáron, a Balaton partján.

Interjú

Pesti István: Kiderül, kiben van meg az a plusz, amire érdemes odafigyelni

Pesti István: Kiderül, kiben van meg az a plusz, amire érdemes odafigyelni 

A két Michelin-csillagos étterem konyháját vezető séffel többek közt a versenyről és megosztó ételekről beszélgetünk, és mesél arról is, miért nem követi a trendeket.
Dubicz Borászat: Abban hiszünk, hogy az ikonikus múlt és a modern jövő jól összeegyeztethető

Dubicz Borászat: Abban hiszünk, hogy az ikonikus múlt és a modern jövő jól összeegyeztethető 

Az idei újdonságokról és megújulásról a borászat tulajdonosával, Dunai Ágnessel beszélgettünk.
Csernus Imre: „Szeretnék már jönni-menni, mint egy falevél”

Csernus Imre: „Szeretnék már jönni-menni, mint egy falevél” 

Csernus Imrével szőlőről, borokról és a vidéki életről beszélgettünk, és nemrég megjelent könyve kapcsán egy kicsit rólunk, magyarokról is.