A hazai vendégek mellett sok külföldi is kedveli ezt a kiállítóhelyet. Jártak már itt Kínából, az Egyesült Államokból, sőt Mikronéziából is. Nem véletlenül, mert Magyarországon egyedülálló, Közép-Európában pedig – a prágai után – a második ilyen intézmény a tarjáni, amely a szénbányászatot élő közelségbe hozza a vendégekhez. Érdekessége, hogy egy valamikor működött vágatban alakították ki. Ismert nevén a József Lejtős Aknában, ahol 1879-től 1952-ig szenet termeltek. Aztán több mint egy évtizeddel később, az akkori Nógrádi Szénbányászati Tröszt vezetői elhatározták, hogy a már nem használt vágatban bányamúzeumot létesítenek.
Régi dokumentumok és gépek
„Ez a múzeum több részből áll. Így olyan élménytúrákat szervezünk, hogy az érdeklődők minél jobban megismerhessék az egykori nógrádi szénbányászok életét – mondta Turizmus Online-nak Domonkos Imre okleveles bányamérnök, múzeumi szakalkalmazott. – A főépületben levő tárlaton többek között régi dokumentumokat, fotókat, műszereket, korabeli öltözékeket láthatnak. Az udvaron pedig gépi skanzent alakítottunk ki. Az ott kiállított eszközök az egykori szénbányászat technikáját, technológiáját, illetve a szénszállító járműveket őrzik.”
A központi épülettel szemben találni a lejtős aknát – a tárlat legizgalmasabb részét –, ahol a földalatti kiállítás élethűen mutatja be a bányászok napi munkáját, az alkalmazott gépeket, berendezéseket is.
„Az elmúlt évtizedekben a múzeum folyamatosan fejlődött és bővült – erősítette meg Szokács Krisztián tárlatvezető. – Ennek eredményeként a földalatti részen ma már 286 méter hosszú körjáratú kiállítóhely várja a látogatókat. A valamikori kolóniai épületet felújították, ahol bányaipari modellkiállítás nyílt. Ezek segítségével még közelebb kerülhetnek a szakma jellemzőihez a látogatók. A lejtős akna bejárata előtti téren pedig emlékművet emeltek a Nógrád megyében elhunyt bányászoknak.”
Néprajzi, szociológiai, műszaki alkotások születtek
A múzeum külön érdekessége a bányászati könyvtár, ahol régi szakkönyveket és dokumentumokat őriznek. A bibliotéka sokaknak kutatóhelyként is szolgál, ezért nyitva áll a szakemberek előtt. Ennek köszönhetően az elmúlt ötven évben számos néprajzi, szociológiai és műszaki dolgozat is született a könyvtár anyagának felhasználásával.
Ez a kiállítóhely manapság a salgótarjáni önkormányzat tulajdona és a városi Dornyay Béla Múzeumhoz tartozik. Mint megtudtuk, az intézmény vezetői a következő években is igyekeznek megőrizni és magas színvonalon bemutatni ezt a híres gyűjteményt. Szeretnék, ha a hazai és a külföldi turisták közül minél többen megismernék, főleg a fiatal generáció képviselői. Ezért egész évben – hétfő kivételével – naponta várják élménytúrákra az érdeklődőket.