Nem nyerni érkezett, de nagyon örült, amikor őt hirdették ki győztesként

Folytatjuk tavalyi Klasszis TopDesign versenyünk győzteseinek bemutatását. Aktualitás, hogy a napokban zárult a pályázatok beadásának határideje, és már minden versenymunka a zsűrinél van pontozásra. Annyit előzetesen elárulhatunk, idén is érkeztek szép számban nevezések Az év Klasszis TopDesign tervezője címre, amelyet tavaly, a zsűri egyhangú szavazása alapján Radnóczy Eszternek, az Ester’s Partners (SaniWorld Kft) alapító-vezető tervezőjének ítéltek oda.

Eszter díjátadása különben a tavalyi díjkiosztó igen emlékezetes és szép pillanat volt, hiszen nagyboldogan, kedvesen elfogódottan lépett fel a pódiumra átvenni a rangos szakmai elismerést.

 

Mit jelent számodra, hogy tavaly az év TopDesign szállodai tervezőjének választottak?

Bár alapvetően soha nem nyerni megyek egy versenyre, hanem mert jó részt venni rajta, hiszen sok olyan szempontot láthat ilyen esetben az ember, amelyek fontosak lehetnek akár a későbbi feladatok, munkák során. Hiszen nem csak a szakmával kerül ilyenkor kapcsolatba az ember, hanem a megrendelői körrel is kialakulhat egyfajta új szint, vagy egy ilyen lakalommal történő ismerkedés is később hasznos lehet. Hiszen egy ilyen rangos verseny díjkiosztóján, mint a tietek is, nemcsak a pályázó hotelek, vendéglátóhelyek képviselői, tervezői jelennek meg, hanem maguk a befektetők, a tulajdonosok és az üzemeltetők is. Ez azért is egy fontos találkozási hely, mert a jó megrendelő és a vele szorosan együttműködő kivitelező – aki az adott tervezési feladatra a belsőépítészt bízza meg – ugyanazért a célért dolgozik: hogy a létrejött munka a lehető legjobb, legmagasabb minőségben valósuljon meg.

Persze, emellett azért fontos azt is hozzátennem, egy ilyen díj, amit tavaly nekem szavazott meg a nemzetközi és hazai szakértőkből álló zsűri – nagy boldogságot jelent.

Mi történt a tavalyi díjkiosztótól eltelt időszakban? Milyen munkáid voltak, min dolgoztok most a csapatoddal?

Dolgosan telt az elmúlt időszak, de sok olyan projekt van köztük, amiről még nem beszélhetek. Egy olaszországi hotelben van egy megbízatásunk, a többi munkánk itthon van. Mindegyik feladat a szállodai területről érkezett. Az egyik a Balaton északi partja mellől egy kisebb léptékű beruházás, a másik egy jóval nagyobb befogadóképességgel rendelkező ház egy fővárosi üzleti csomópontban, itt az elkészült szálloda majd egy nagy nemzetközi lánc tagja lesz. Ezenkívül több beruházótól kaptunk felkéréseket Budapest területén épülő, felső kategóriás ingatlanok belső tereinek kialakítására. Emellett régebbi munkáinknál kisebb átalakításokra, frissítésekre is kapunk felkéréseket, valamint egy új terület is bekerült a portfóliónkba: termékfejlesztéssel is foglalkozunk egy idő óta.

Hogy látod "testközelből" a szállodás szakmát? Nehezebb most a helyzet, mint korábban, vagy látszik a fény az alagút végén?

Biztos nem egy egyszerű időszak a szállodás szakmának a mostani helyzet. Budapest viszont továbbra is – és egyre jobban – egy turistahub. Az viszont tény, hogy egyre jobban teret nyer az a trend szállodás körökben, amit én is a legfontosabbnak tartok a munkám során: értéket próbálnak teremteni mindenütt, amerre csak járok, és új, épülő hotelek elkészítésébe kapcsolódhatok be a csapatommal. Bár gombamódra nőnek mindenütt a világban a szállodák, de egyre jobban előtérbe kerül mindenütt az is, hogy a turisták, akik a házak vendégei lesznek, már sokkal designtudatosabbak, mint korábban. És itt már nem csak a megjelenésre gondolok, hanem azokra a funkcionalitáshoz kapcsolatos elemekre is, amelyeket a belsőépítésznek is figyelemmel kell kísérnie a munkája során: milyen a szoba elrendezése, a vendégtér kialakítása? Mielőtt valaki ma foglal egy helyre szobát, rendszerint elolvassa az adott helyhez kapcsolódó kommenteket, amelynek egy része mindig érinti az építészetet, a ház megjelenését, a belsőépítészeti részleteket is az adott helyen. Összegezve: ahhoz, hogy ma egy hotel sikeres legyen, mindenképp egy tudatos belsőépítészeti tervezés kell. Ahol ez megvalósul – ott számíthat arra a befektető, a tulajdonos vagy az üzemeltető, hogy az adott házat egyre többen keresik fel.

Hogy fogalmaznád meg szakmai részről a kortárs designt?

Ez jelenthet egyfajta szűrőt is. Mert ami átmegy a szűrőn, az timeless-é válik (időtlen, örök – a szerk.) A kortárs designt nekünk mindannyiunknak, akik belsőépítészettel foglalkozunk, ismerni kell és figyelemmel kell kísérni, tudni kell, hogy mi történik ma a világban. Mi magunk is kísérletezünk, de közben azt is pontosan tudjuk, hogy a trendek közben hatnak az emberre és a munkánkra. Ha a kortárs design ma találkozik a fenntarthatósággal, a természetes anyagok előtérbe helyezésével, akkor mindenképpen előremutató dolog, amelyet érdemes követni.

Ha egy szálloda most kezd építkezésbe, átalakításba - mi az az öt dolog, amit belsőépítészként mindenképp tanácsolnál, hogy lépjék meg a saját érdekükben?

Első lépésként találják ki, és végig tartsák szem előtt, hogy kit várnak vendégnek a házba, ki lesz a vendégkör? Hová akarják pozícionálni a házat a többi szálláshely viszonylatában? Milyen besorolást, csillagot szeretnének elérni a szolgáltatásaikkal? Ne csak a számokat nézzék a befektetők, tulajdonosok, hanem hosszabb távon gondolkozzanak! A környezethez igazodjon az épület, ne pedig az épülethez próbálják hozzáigazítani a környezetét!

Forrás: Turizmus Online


Felpörgött a lakossági hitelezés az Ersténél

Felpörgött a lakossági hitelezés az Ersténél 

Az Erste által kezelt befektetési alapok eszközértéke meghaladja a 2400 milliárd forintot.
Hiánypótló beruházás a Tisza-tónál

Hiánypótló beruházás a Tisza-tónál 

Megnyitotta kapuit a tiszafüredi Kérész Központ.
Erdők és csillagok nyomában a Zselicben

Erdők és csillagok nyomában a Zselicben 

Második alkalommal szervezi meg a Somogy Megyei Erdész és Természetvédő Egyesület a Somogyi Erdők Napja elnevezésű családi programot a zselici erdőben.
Bujtor István és Ötvös Csöpi alakját kelti életre a Budapesti Fesztiválzenekar

Bujtor István és Ötvös Csöpi alakját kelti életre a Budapesti Fesztiválzenekar 

A nyári vitorlás szezont Bujtor István emlékesttel nyitják a Budapesti Fesztiválzenekar zenészei.
Közönség előtt alkotnak a művészek a "Hűség városában"

Közönség előtt alkotnak a művészek a "Hűség városában" 

Csoportos kiállítás és művésztelep a SopronFest keretében.
Ha elvonulna a város zajától...

Ha elvonulna a város zajától... 

Május 17-től kinyitja kapuit a Városháza pop-up park.
Több mint kétmillió eurót fordíthat turisztikai fejlesztésre a Magyar Nemzeti Múzeum

Több mint kétmillió eurót fordíthat turisztikai fejlesztésre a Magyar Nemzeti Múzeum 

Az esztergomi vármúzeum és a zselízi Esterházy-kastély felújítására nyert pályázatot.
Turizmus Konjunktúra Index: a turizmus lehet idén a húzóágazat

Turizmus Konjunktúra Index: a turizmus lehet idén a húzóágazat  

Az ágazat szereplői helyzetüket pozitívnak érzékelték.
Új üzletág igazgató a HotelPremio Group-nál

Új üzletág igazgató a HotelPremio Group-nál 

Fazakas F. János a cégcsoport növekedéséért felel ez év május 1-től.
Stand up, flamenco, örökzöld slágerek: közeledik a pécsi Zsolnay Piknik

Stand up, flamenco, örökzöld slágerek: közeledik a pécsi Zsolnay Piknik 

Ingyenes kultúrális és családi programok június elsején és másodikán.

Interjú

Fejes Gergő: „Számomra fontos, hogy legyen valami meghökkentő részlet”

Fejes Gergő: „Számomra fontos, hogy legyen valami meghökkentő részlet” 

Idei Klasszis TopDesign versenyünkre készülve folytatjuk a 2023. évi Klasszis TopDesign verseny legemlékezetesebb mozzanatainak, szereplőinek bemutatását.
Hat érdekes és meghatározó téma a JAB Csoporttal

Hat érdekes és meghatározó téma a JAB Csoporttal 

Olyan szakmai információk, amelyekről ritkán esik szó az európai szállodai és kiskereskedői területen piacvezetőnek számító német alapítású textilcég esetén.
Vámos Nóra: „Sokszor minden lépésért meg kellett küzdeni”

Vámos Nóra: „Sokszor minden lépésért meg kellett küzdeni” 

A helyszín a Hardangervidda Nemzeti Park, ahol annak idején Amundsen készült fel az Antarktisz-expedícióra.