Hogy miért meglepetés az adat? Azért, mert júniusban csupán 1,5, májusban pedig 1 százalékos volt a forgalomnövekedés, áprilisban pedig még 1,6%-os csökkenés történt. Tény ugyanakkor, hogy az idei első negyedév három hónapja során 6-16% közötti volt a forgalombővülés.
Az biztos, hogy ezen a nyáron honfitársaink valósággal megrohanták a hazai szálláshelyeket, hiszen közel 10%-kal több vendégéjszakát töltöttek idehaza, mint egy év évvel ezelőtt. Nem mellékesen azok a vendégek, akik idén – sok esetben a globális terrorfenyegetettség miatt – a belföldi nyaralás mellett döntöttek, hiányoznak a kiutaztatók utaslistáiról.
De térjünk vissza a belföldi turizmushoz! A forgalomnövekedés lehetőséget adott a szálláshelyeknek az áremelésre, amivel ők tudtak is élni: 9,6%-kal növelték bruttó árbevételüket.
Biztató, hogy júliusban a külföldi vendégek száma 5,7, az általuk eltöltött vendégéjszakáké 6,2%-kal nőtt. Ráadásul az összes jelentős küldőországból, Németországtól az Egyesült Királyságon át az USA-ig erősödött a vendégforgalom, miközben közel 30%-os rekordnövekedést értünk el a cseh és a szlovák küldőpiacokról.
Érdemes ugyanakkor megnézni a vendégforgalom változását is az idei év első hét hónapja során. Az összesítésből az látszik, hogy 2015 azonos időszakához képest a kereskedelmi szálláshelyeken 5,5%-kal nőtt a vendégéjszakák száma, a külföldi forgalom kisebb mértékben (4,1%), a belföldi erősebben (6,9%) bővült.
Mivel augusztusban és szeptember elején is jó volt az időjárás, a júliusi kedvező tendenciák vélhetően folytatódtak a főszezon végéig, így minden adott ahhoz, hogy az idei év még a tavalyinál is jobban sikerüljön a magyar turizmus számára.