Természetvédelmi célú helyreállítás az egykori honvédségi lő- és gyakorlóterületeken

Kiemelkedő eredményeket hozott az Európai Unió LIFE+ programja keretében tavaly elindult kisalföldi meszes homokpuszta katonai használatú területeinek természetvédelmi célú helyreállítása, valamint az élőhelyek és fajok megőrzését célzó projekt első szakasza. A Kisalföldi Homokpuszta Projekt (LIFE08 NAT/H/000289) sikerét a rehabilitált katonai gyakorló területeken megjelent fokozottan védett réti fülesbagoly, vagy a világon először azonosított ritka pókfaj felbukkanása és a már 100 hektárt is meghaladó, sikeres gyepvédelmet biztosító szürkemarha-legeltetés igazolja leginkább.

Az összesen 1,73 millió eurós Európai Uniós támogatásból 2015-ig megvalósuló Kisalföldi Homokpuszta Projektben (LIFE08 NAT/H/000289) a HM Védelemgazdasági Hivatal, a Budapesti Erdőgazdasági Zrt., a Fertő-Hanság Nemzeti Park Igazgatóság és az Aquaprofit Zrt. konzorcium egymással szorosan együttműködve valósítja meg a természetvédelmi célkitűzéseket. A konzorcium partnerei sajtótájékoztató és lakossági fórum keretében ismertették a 2012 áprilisában kezdődött projekt legfontosabb köztes eredményeit. A program egyik célja a homoki gyepek állapotának megőrzése és javítása, amelyet a legtermészetközelibb módon, magyar szürke szarvasmarhák legeltetésével valósítanak meg a térségben.

Bővül a legeltetési terület

Mostanra már mintegy 100 hektár területen történik legeltetés, amelynek eredményességet jól példázza, hogy a Fertő-Hanság Nemzeti Park és természetvédelmi hatóság teljes körű támogatását fejezte ki a gyepfenntartó tevékenység folytatása és területének bővítésével kapcsolatban, így várhatóan hamarosan újabb 55 hektárral bővül a legeltetés alá vont területek nagysága.

A projekt egyik kimagasló eredménye, hogy a katonai gyakorlóterületeken megjelent a fokozottan védett réti fülesbagoly, valamint idén, a világon először, azonosítottak egy ritka pókfajt a területen. Takács Gábor, Fertő-Hanság Nemzeti Park Igazgatóság főtanácsosa A projekt az Európai Unió LIFE+ programjának támogatásával valósul meg. hozzátette: „A réti fülesbagolyból a számlálások alapján az ország területén körülbelül 200 pár él, eszmei értéke 250 000 Ft. Az, hogy a madár megjelent a területen váratlan és rendkívül örömteli esemény. A ritka búvópók, a Zodarion zorba Bossmans hímpéldányát tavaly találtunk meg, idén azonban - a világon elsőként - a faj nőstény egyedét is felfedeztük.”

Tanösvény a környezettudatos nevelésért

Példaértékű együttműködés keretében a győri Móricz Zsigmond Általános Iskola és a Budapesti Erdőgazdaság Zrt. közösen hozták létre a Szentiváni Tanösvényt, amelynek kialakítását Győr megyei jogú városönkormányzata is támogatta. A Tanösvény a jövőben a környezettudatos életre nevelés egyik hatékony eszközeként segíti a gyerekek szemlélet formálását, amelyet nemcsak az iskola diákjai, hanem a győrszentiváni lakosok is látogathatnak sportolás, pihenés vagy akár túrázás céljából is.

Természetvédelmi oktatás a katonáknak

 

Gyovai-Balogh Rita, a Honvédelmi Minisztérium Védelemgazdasági Hivatal Infrastrukturális Igazgatóság Ingatlanfejlesztési és Környezetvédelmi Osztály osztályvezető helyettese rávilágított arra, hogy Magyar Honvédség kiemelt feladatának tekinti a természeti értékek megőrzését és a korábban mellőzött területek állapotának javítását. Ennek érdekében folytatódott a területet használó 12. Arrabona Légvédelmi Rakétaezred állományának természetvédelmi oktatása. Az oktatás során 100 fő kapott kétnapos képzést a terület természeti, zoológiai sokszínűségéről és védett értékeiről. Hozzátette: „A környezetvédelem és a honvédelem feladatainak ilyen szintű összehangolása és a két szervezet szoros együttműködése Európában is példamutató.”


 Turizmusmarketing konferencia Pécsett

Turizmusmarketing konferencia Pécsett 

2025. április 11-én rendezik Pécsett a hazai turizmus- szakmai konferenciák zászlóshajójává vált évenkénti turizmusmarketing konferenciát.
Fenntarthatósági jó gyakorlatokról és az osztrák piac jelentőségéről az MSZÉSZ régiós ülésein

Fenntarthatósági jó gyakorlatokról és az osztrák piac jelentőségéről az MSZÉSZ régiós ülésein 

A március 27-28-i régiós üléseken több mint 150 szállodaipari szakember vett részt.
Újabb két magyarországi szarvasmarhatelepen lehet száj- és körömfájásjárvány

Újabb két magyarországi szarvasmarhatelepen lehet száj- és körömfájásjárvány 

A helyzet azért is aggasztó, mert a két telep a magyar-szlovák határ közelében van.
A hazai munkavállalók fele nyitott egy új munkalehetőségre

A hazai munkavállalók fele nyitott egy új munkalehetőségre 

A fizetés mértéke és a juttatási csomag a legfőbb vonzerő.
Digitális színház, történelmi tárlat és időutazás: nyílik a Time Machine

Digitális színház, történelmi tárlat és időutazás: nyílik a Time Machine  

Április 8-án Budapest legújabb attrakciója egy egyedülálló időutazásra hív.
Nyomozós játék, cellalátogatás, börtönkoszt, tombolanyeremények a Várbörtönben

Nyomozós játék, cellalátogatás, börtönkoszt, tombolanyeremények a Várbörtönben 

Egyéves születésnapját igencsak különleges módon ünnepli a veszprémi Várbörtön Látogatóközpont.
Békéscsabán kezdődik a tavaszi fesztivál

Békéscsabán kezdődik a tavaszi fesztivál 

Csaknem harminc rendezvényt kínál a Békéscsabai Tavaszi Fesztivál.
Ennyit költött a rendezvényszektor 2024-ben

Ennyit költött a rendezvényszektor 2024-ben 

A rendezvényszektor vállalati eseménymarketing piacának árbevétele 2024-ben 78,4 milliárd forint volt és 4,3 százalékos növekedést mutatott.
Különleges programokkal ünnepel a Folly Arborétum

Különleges programokkal ünnepel a Folly Arborétum 

Idén 120 éves a badacsonyörsi botanikus kert.
Hagyományőrző húsvéti napok Matyóföldön

Hagyományőrző húsvéti napok Matyóföldön 

Matyó Húsvét Mezőkövesden április 20-21-én.

Interjú

Nagybor vagy semmi

Nagybor vagy semmi 

A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.
Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.