A HAB Díjat 2023-ban alapította az MBH Bank Művészeti Alapítvány azzal a hagyományteremtő céllal, hogy egy kiválasztott művész számára alkotói támogatást nyújtson. Ennek értéke összesen nettó hárommillió-kétszázezer forint, amelyet a nyertes a mű megalkotása mellett művészi tevékenységének támogatására fordíthat. Az első helyezést elért koncepció a megvalósítást követően bekerül az Alapítvány és a HAB által kezelt banki műgyűjteménybe.
Az Alkotói pályázat mellett az Alapítvány újdonságként Kutatói ösztöndíj kategóriában is meghirdette a díjat annak érdekében, hogy hiánypótló, művészetileg releváns, a hazai és nemzetközi kulturális hagyatékhoz hozzájáruló kutatásokat támogasson összesen nettó kétmillió forint értékben, amelyet a nyertes pályázó a benyújtott kutatás megvalósítására, valamint annak publikálására használhat fel.
A két kategóriában több mint 100 pályázat érkezett be, közülük összesen 10, illetve 7 jelentkező került kiválasztásra a végső fordulóhoz. Az ünnepélyes díjátadón a döntősök pályázati anyagainak bemutatását követően a szakmai zsűri végül kihirdette a nyerteseket:
Alkotói pályázat kategóriában Király Gábor Ártér télen c. alkotása nyert.
A szakmai zsűri tagjai Dr. Bordács Andrea esztéta, művészetkritikus, az ELTE SEK Vizuális Művészeti Tanszék vezetője; Sinkó István képzőművész, a Magyar Festők Társaságának elnöke; Szűcs Attila képzőművész; Vékony Délia művészettörténész, a HAB művészeti igazgatója voltak
Kutatói ösztöndíj kategóriában Horváth Márk Antropocén és spekulatív ökoesztétikák a kortárs magyar művészetben c. pályázatát találta legjobbnak az Ébli Gábor esztéta, a MOME Design- és művészetmenedzsment MA szakvezetője; Vékony Délia művészettörténész, a HAB művészeti igazgatója; Olajos Anna, a HAB szakmai vezetőjéből álló szakmai zsűri.
Király Gábor kortárs magyar festőművész számos rangos díjat és ösztöndíjat nyert már, többek között 2005-ben a Derkovits-ösztöndíjat, 2006-ban a Strabag Festészeti Díjat, valamint a 2016-os Táblaképfestészeti Biennálé fődíját. 2020 és 2023 között az MMA Művészeti Ösztöndíjasa volt. Rendszeres résztvevője hazai és nemzetközi kiállításoknak, művei megtalálhatók több jelentős magán- és közgyűjteményben.
A megvalósítandó nyertes alkotás egy olyan víziót tár fel, amelyben a káprázat életszerű motívumokkal telik meg: a vászonra készülő festmény egy ártéri részletet ábrázol, amelynek központi motívuma a folyó.
Horváth Márk esztéta, filozófus és kutató, az Absentology filozófiai műhely és a POLI-P kutatócsoport társalapítója. Tizenhárom könyv, valamint számtalan hazai és nemzetközi folyóiratban megjelent esszé és tanulmány szerzője.
Nyertes kutatási tervének célja, hogy a kortárs magyar művészetben az antropocén és spekulatív ökoesztétikák megjelenését vizsgálja.