Görgényi Ernő kifejtette: 253 millió forintból bölcsődéket, 167 millióból egy óvodát újítanak fel. Két épület - egy egészségügyi intézmény és a városi közüzemi vállalat - energetikai korszerűsítésére 221 millió forint jut, 125 millióból egy szociális otthont alakítanak át és bővítenek.
A belvíz és a csapadékvíz elvezetésére 400 millió forint jut, ugyanennyiből építenek, illetve újítanak fel kerékpárutakat, 212 millió forintból pedig a Gyula és Dénesmajor közötti út 1600 méteres szakaszát korszerűsítik. A munkanélküliség csökkentését célzó programokra 300 milliót nyertek el - sorolta.
A pályázatokat 2015 végén, 2016 elején adták be, ezek voltak a TOP úgynevezett elsőkörös pályázatai - közölte a városvezető.
Kónya István alpolgármester, a Békés Megyei Önkormányzat tanácsnoka elmondta: az elsőkörös pályázatokból megyei szinten 1,8 milliárd forintnyi maradvány keletkezett, amelyből körülbelül egymilliárd forintra ismét pályázhatnak a megyei szereplők, a maradék összegre csak a két leghátrányosabb helyzetű járás, a mezőkovácsházi és a sarkadi jogosult.
Szeptember végéig kiírják valamennyi, második körös TOP-pályázatot, összesen 21 milliárd 794 millió forint értékben, ebből 7,3 milliárd forintra csak a gyulai, a békéscsabai - Békéscsaba megyei jogú város kivételével -, a békési, a szeghalmi és a gyomaendrődi járás önkormányzatai pályázhatnak - tette hozzá.
Kónya István elmondta: az építőanyag és a munkaerő árának emelkedése miatt az önkormányzatoknak jelentős pluszforrást kell egy-egy beruházáshoz hozzátenniük, hogy az elnyert pályázatokat megvalósíthassák.
A gyulai önkormányzat a napokban szavazott meg 15 millió forint pluszt a házi felnőtt- és gyermekorvosi intézet felújítására, az elnyert 60 millió forint ugyanis nem elég a kivitelezésre - közölte.
Már látszik, hogy néhány önkormányzat - elegendő saját forrás híján - visszaad néhány elnyert támogatást, így az alpolgármester valószínűsíti, hogy lesz még a TOP-os pályázatoknak egy harmadik köre is.
Kovács József a térség országgyűlési képviselője emlékeztetett arra, Békés megye számára 57,94 milliárd forint áll rendelkezésre a TOP-ból.
A képviselő megjegyezte: a megyei önkormányzat által eredetileg kigondolt, pontozásos módszer alapján Gyula nem lett volna jogosult TOP-forrásra, ám sikerült elérni, hogy ezen változtassanak.
A gyulai képviselő-testület a napokban határozott arról, hogy csaknem egymilliárd forint értékben nyújt be második körös TOP-os pályázatokat a könyvtár és a polgármesteri hivatal épületének energetikai korszerűsítésére, a vízi turizmus és a közétkeztetés fejlesztésére, a volt relégyár rehabilitációjára, valamint körforgalom létesítésére.
Forrás: MTI