Áprilisban a külföldi és a belföldi vendégek által eltöltött éjszakák száma 0,3, illetve 3,3%-kal csökkent az egy évvel korábbi szinthez képest. A kereskedelmi szálláshelyek – folyó áron számolt – bruttó árbevétele 4,7%-kal emelkedett. A szálláshelyek vendégforgalmának csökkenésében szerepet játszott a bázisidőszak magas húsvéti vendégforgalma. Az első négy hónapban a vendégforgalom 7,2, az árbevétel 8,5%-kal nőtt 2015 azonos időszakához viszonyítva.
2016. áprilisában az előző év azonos hónapjához képest a külföldi vendégek száma 2,4%-kal nőtt, az általuk eltöltött vendégéjszakáké 0,3%-kal (1 millió 16 ezerre) csökkent. A külföldivendég-éjszakák száma a kilenc turisztikai régióból ötben csökkent.
A legjelentősebb küldőországok közül az Egyesült Királyságból, Csehországból és az Egyesült Államokból érkező vendégek által eltöltött vendégéjszakák száma 9,9, 6,9 és 2,8%-kal emelkedett. A vendégforgalom Németország, Olaszország és Ausztria esetében 10, 11, illetve 5,8%-kal esett vissza.
A belföldi vendégek száma 1,1, az általuk eltöltött vendégéjszakák száma 3,3%-kal (779 ezerre) csökkent. A belföldivendég-éjszakák alapján mért forgalom kilenc régióból hétben mérséklődött.
A szállodák szobakihasználtsága 0,1 százalékponttal, 52,8%-ra csökkent. A kereskedelmi szálláshelyek bruttó árbevétele 4,7%-kal (29 milliárd forintra) nőtt. Ezen belül a szállásdíjbevétel 6,4%-kal (17 milliárd forintra), a vendéglátás bevétele 1,8%-kal (6 milliárd forintra), az egyéb bevételek 3,0%-kal (szintén 6 milliárd forintra) emelkedtek.
Széchenyi Pihenőkártyával a kártyatulajdonosok a kereskedelmi szálláshelyeken 11%-kal kevesebbet költöttek. (A működő kereskedelmi szálláshelyek jelentése alapján 1838 egység fogadott el pihenőkártyát, 1 milliárd forint értékben.)
2016. április 30-án az előző év azonos időpontjához képest a hazánkban működő egységek száma 0,9%-kal (2610-re) csökkent, a kiadható férőhelyek száma 1,9%-kal (245 ezerre) bővült.
2016. január–áprilisban az előző év azonos időszakához képest a szálláshelyek 7,2%-kal több, összesen 6,1 millió vendégéjszakát regisztráltak. A külföldi vendégek 5,9%-kal (3,2 millió), a belföldi vendégek 8,6%-kal több (2,9 millió) vendégéjszakát töltöttek a kereskedelmi szálláshelyeken.
A szállodák szobakihasználtsága ebben az időszakban átlagosan 2,0 százalékponttal, 46,8%-ra emelkedett. A kereskedelmi szálláshelyek – folyó áron összesen 8,5%-kal magasabb – 97 milliárd forint bruttó árbevételt értek el.
Az első négy hónapban a SZÉP-kártya felhasználási értéke a kereskedelmi szálláshelyeken 13%-kal nőtt, a vendégek összesen 4,1 milliárd forintot költöttek ezzel a fizetési lehetőséggel.
Idén jól teljesít a Balaton
Tavaly elmaradtak a külföldi vendégek a Balatonról, az év első felében a KSH a vendégéjszakák közel 10%-os visszaesését mérte, végül 2015-öt a Balaton 1,2%-os mínusszal zárta a külföldiek körében, az összes vendégéjszakaszámot tekintve pedig csupán 2,6%-os pluszban volt - olvasható a Napi.hu-n.
Ehhez képest az idei első négy hónapban már 17,2%-os pluszban van a Balaton: a belföldi turizmus 23,2, a külföldi 5,6%-kal nőtt, sőt, a vendégéjszakák száma még 2014 hasonló időszakához képest is 10,3%-kal magasabb.
A balatoni turizmus több szempontból is alapvető változáson megy keresztül - mondta a Napi.hu-nak Hoffmann Henrik, a Balatoni Regionális TDM Szövetség elnöke. Az egyik, hogy nő a belföldi turisták súlya, másrészt pedig a helyi turisztikai stratégia egyik eleme, hogy a külföldiek számára is vonzóbbá tegyék a tavat. A cél emellett nem az, hogy kitolják a nyári főszezont, hanem hogy legyen egy önálló tavaszi és őszi szezon, saját gasztronómiai és kulturális kínálattal. Hoffmann Henrik szerint kell egy Balaton-brand kialakítása is, ami most még hiányzik, de az elnök sokat vár a nemrég alakult Magyar Turisztikai Ügynökségtől is.
Forrás: Turizmus Online
Forrás: Napi.hu