A Széchenyi 2020 Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Programjának keretében megjelent felhívás célja „olyan turisztikai fogadóterületek lehatárolása, melyek jelenleg is jelentős turisztikai teljesítménnyel rendelkeznek, vagy beruházásokkal turisztikai potenciáljuk növelhető, oly mértékben, hogy azok alkalmasak hazai és nemzetközi vendégforgalom generálására, magasabb fajlagos költéssel rendelkező vendégek megszólítására, az utazóközönség tartózkodási idejének növelésére”.
A felhíváshoz kapcsolódó észrevételeket, javaslatokat 2017. június 4-ig várja a kormány a véleményezésre kialakított partnerségi fórumban.
Mekkora a forrás?
A támogatásra rendelkezésre álló tervezett keretösszeg 4 milliárd forint. (A forrást az Európai Regionális Fejlesztési Alap és Magyarország költségvetése társfinanszírozásban biztosítja.)
Egy pályázó minimum 50 millió, maximum 1 milliárd forint vissza nem térítendő támogatásban részesülhet. (400 millió forintnál nagyobb támogatást csak olyan projekt igényelhet, amelynek esetében a kereskedelmi szálláshelyeken eltöltött vendégéjszakák száma a 2016. évi adatok alapján elérte a 2 milliót.) A kormány 11–15 támogatott támogatási kérelemre számít.
Ki pályázhat?
Támogatási kérelem benyújtására kizárólag konzorciumi formában van lehetőség. Konzorcium vezetőként vagy konzorciumi partnerként nyújthatnak be támogatási kérelmet az alábbi szervezetek:
- kizárólag állami/önkormányzati tulajdonú korlátolt felelősségű társaság,
- kizárólag állami/önkormányzati tulajdonú részvénytársaság,
- központi költségvetési szerv,
- helyi önkormányzat,
- egyéb egyesület,
- nonprofit korlátolt felelősségű társaság,
- nonprofit részvénytársaság,
- állami vállalat,
- köztestület,
- kiemelt térségek fejlesztési tanácsa.
Konzorciumi partnerként a Magyar Turisztikai Ügynökség Zrt. bevonása minden esetben kötelező.
A támogatási kérelmeket 2017. év július 25-től 2018. november 15-ig lehet benyújtani.
Mire költhető a támogatás?
A kötelezően, illetve választhatóan támogatható tevékenységek között találjuk (többek között) az alábbiakat:
- térségi tematikus csomagajánlatok, programcsomagok kidolgozása, összeállítása; programtervezés, koordinálás – rendezvények időpontjának összehangolása, térségi szinten értelmezhető programok turisztikai hatásvizsgálata;
- turisztikai kártyarendszer fejlesztése, bevezetéséhez szükséges beruházások támogatása; családbarát fejlesztéseket célzó kisléptékű beruházások;
- túraútvonalak, tematikus útvonalak kijelölése, többnyelvű, térségi szinten egymásra épülő információs „branding” típusú kitáblázása, felújítása a hatályos szabványi előírások alapján (gyalogos, kerékpáros, lovas, nordic walking, vízi stb.);
- a desztináció kínálatát megjelenítő és az arculatnak megfelelő ajándéktárgyak terveztetése, készítése, merchandising tevékenység megalapozása;
- környezettudatos és esélyegyenlőségi szemléletformálás, valamint az akadálymentes turizmus iránti érzékenyítés a desztinációban a turisztikai szolgáltatók és a turisták részére (rendezvények, tréningek, motormentes vagy tömegközlekedési eszközök használatát előtérbe helyező tájékoztató projektelemek stb.).
Forrás: Kamara Online