Az Oroszlánkölykök, a Gazdag ember, szegény ember és még sok más regény szerzője és több világhírű hollywoodi film forgatókönyvírója, Irwin Shaw 1964 decemberében betért a zürichi Semiha Huber galériába, ahol éppen Vaszary János műveit állították ki.
Shawn-ak megtetszett a gyönyörű és derűt sugárzó csendélet, értékét pedig növelte a szemében, hogy egy híres magyar festő alkotta meg. Az író felesége, Marianne Edwards ugyanis magyar származású volt, és Shaw neki akart kedveskedni az ajándékkal.
Fotó: Virág Judit Galéria
Edwards édesapja a magyar származású némafilm sztár, Snitz Edwards volt, aki maga is sokra vitte Hollywoodban.
Shaw hazavitte a Vaszary-festményt, amely azóta is a család tulajdonában volt.
„Felvette velünk a kapcsolatot Adam Shaw, Irwin fia és küldött egy fotót a festményről. Megállapítottuk, hogy valóban az 1930-as évek második felében készült Vaszary csendéletről van szó. Hatalmas megtiszteltetés, hogy a festmény a tavaszi aukciónk egyik fontos tétele lesz. Nem csoda, hogy annak idején Irwin Shaw figyelmét is felkeltette ez az alkotás” - mondta el Virág Judit művészettörténész, a Virág Judit Galéria társtulajdonosa.
Az alkotás 40 millió forintos kikiáltási árról indul.
Irwin Shaw Vaszary-festményét most több évtized után a nagyközönség is láthatja Budapesten.
Fotó: Virág Judit Galéria
Május 5-től két héten át ingyenes kiállítást tartanak a Virág Judit Galériában (1055 Budapest, Falk Miksa u. 30.), ahol az aukció többi darabja mellett ez az alkotás is megtekinthető. Az aukciót május 19-én tartják a Budapest Kongresszusi Központban.