Ráadásul mint mondják, ezzel a feketekereskedelem is háttérbe szorulhatna. A kabinet már fontolóra vette a javaslatot: konkrét döntést októberre ígérnek.
Egyre alaposabban nézik meg a vásárlók, hogy mi kerüljön a kosárba. Azóta, hogy tavaly júliusban nőttek az áfa kulcsok az ár lett a fő szempont.
Ezt pedig már az áruházak is megérzik. Ebben az üzletben például csaknem 10%-kal esett vissza a forgalom. Azt mondják, ezt csak az áfa csökkentésével lehetne kompenzálni.
„Ha az áfa mértéke jelentősen csökkenne, ebből következően a termék árak is tudnának csökkenni és ezzel párhuzamosan a forgalom vissza tudna emelkedni” – mondta Fodor Attila, a CBA kommunikációs vezetője.
Élelmiszeripari szervezetek már javaslatot is tettek a csökkentés mértékére: szerintük 10%-ra kellene mérsékelni a mostani 25 illetve 18%-os kulcsokat.
„Növelhetné a magyarországi élelmiszeripari termékek iránti keresletet, hiszen alacsony fogyasztói áron juthatnának hozzá a fogyasztók ezekhez a termékekhez” – állította Éder Tamás, az Élelmiszer-feldolgozók Szövetségének elnöke.
Ez lenne az egyik előnye. A hús terméktanácsnál pedig azt mondják, a feketekereskedelmet is vissza lehetne szorítani vele.
„A 25%-ban van egy vonzóerő, hogy ezt érdemes elkerülni és nem a legális utat választani, 10 %-nál már nem biztos, hogy megérné” – mondta Menczel Lászlóné, a Vágóállat- és Hústerméktanács titkára.
A kabinet már fontolóra vette az érintett szervezetek javaslatát, a kormányszóvivő híradónknak azt mondta, a tervek között szerepel a csökkentés, ennek mértéke azonban csak októberben dől el.
„A vidékfejlesztési minisztérium most tanulmányt készít vizsgálja a lehetőségeket és majd ennek fényében döntünk a lehetséges mértékről” – állította Nagy Anna kormányszóvivő.
Szakemberek egyébként mondják: a csökkentés akár 60 milliárd forintos adóbevétel-kiesést is okozhatna, a kormány szerint viszont az új áfa kulcs miatti kiesés semmivel sem lenne nagyobb, mint az az elmaradás, amit a jelenlegi kulcsok miatti feketekereskedelem okoz az államnak. (atv.hu)