A bor, a szar­dí­nia és a leg­több nap­sü­tés szi­ge­te

Eu­ró­pa leg­gaz­da­gabb élő­vi­lá­gú, leg­iz­gal­ma­sabb ten­ge­re ha­zánk köz­vet­len szom­széd­sá­gá­ban fek­szik. Ezért sem ne­héz or­szá­gunk­ban el­kö­te­le­zett Ad­ria-ra­jon­gó­kat ta­lál­ni, akik kí­vül­ről fúj­ják a nyüzs­gő hor­vát üdü­lő­pa­ra­di­cso­mok ne­ve­it: Opa­ti­ja, Krk, Pula, Ro­vinj, Rab, Zadar.

Kö­zép- és Dél-Dal­má­ci­á­ba azon­ban a ma­gyar tu­ris­ták kö­zül zöm­mel már in­kább csak az el­szánt, csend­re és nyu­ga­lom­ra va­dá­szók és a szen­ve­dé­lyes ha­jó­sok utaz­nak le. Az ő ked­ven­ce­ik eb­ben a ré­gi­ó­ban Brac, Hvar és Kor­cu­la szi­ge­tei. A vi­tor­lá­zó­kon kí­vül ma­gyar tu­ris­tá­tól nemigen hal­lot­tam még, hogy va­la­ha is járt vol­na a kö­zép-dal­mát szi­ge­ten, Visen. Ta­lán azért sem, mert Vis a szá­raz­föld­től leg­mes­­szebb fek­vő, lá­to­gat­ha­tó szi­ge­te az Ad­ri­á­nak, a part­tól 44 ki­lo­mé­ter­re. Vis va­ló­ban nem­ré­gen „lá­to­gat­ha­tó”: ugyan­is 1977-től 1989-ig a kis föld­nyelv ha­di­öve­zet volt, aho­va ci­vil en­ge­dély nél­kül be nem te­het­te a lá­bát. A 90 négy­zet­ki­lo­mé­ter te­rü­le­tű szi­ge­ten az ide­gen­for­ga­lom iga­zá­ból 1996-ban in­dult meg, az­óta szlo­vé­nek, ola­szok, hor­vá­tok, cse­hek, len­gye­lek ked­velt üdü­lő­zu­ga.

A Hor­vát­or­szág-spe­ci­a­lis­ta Cipolli­no Uta­zá­si Iro­da azon van, hogy im­már a ma­gya­rok is fel­fe­dez­zék ma­guk­nak e fél­re­e­ső, még érin­tet­len szi­ge­tet. Az iro­da idei sze­zon­nyi­tó study-­tour­ját ide­in­dí­tot­ták.

Jócs­kán lenn az or­szág­ban, Dal­má­cia fő­vá­ro­sá­ból, a gi­gan­ti­kus ró­mai csá­szár­pa­lo­tá­já­ról is­mert Split­ből in­dul a komp Vis fe­lé. Split gö­rög, ró­mai, dal­mát és ve­len­cei vo­nat­ko­zá­sai mel­lett ma­gyar is akad. A csá­szá­ri ma­u­zó­le­um­ban nyug­sza­nak ugyan­is IV. Bé­la ta­tá­rok elől me­ne­kü­lő két lá­nyá­nak, Ka­ta­lin­nak és a nyu­lak szi­ge­ti apá­cá­nak, Szent Mar­git­nak a föl­di ma­rad­vá­nyai. A két­szá­zez­res vá­ros­ban nem olyan rég­óta ma­gyar kon­zu­lá­tus mű­kö­dik.

Há­rom­órás kom­pút után ér­jük el úti cé­lun­kat, Vist, in­nen kij­jebb nincs már la­kott te­rü­let. Az olasz par­tok­tól mind­ös­­sze 40 ki­lo­mé­ter­re va­gyunk, ép­pen ezért – bár ta­lán ne­héz el­hin­ni – az ad­ri­ai össztenger­felület 17 szá­za­lé­ka tar­to­zik a szi­get egyik te­le­pü­lé­sé­hez, egy kis ha­lász­fa­lu­hoz. Komižá­nak szük­sé­ge is volt rá min­dig, hi­szen a XIX. szá­zad­ban a ha­lá­szat és hal­fel­dol­go­zás, azon be­lül is a szar­dí­nia­ha­lá­szat köz­pont­ja volt. A szi­get két te­le­pü­lé­se kö­zül a má­sik, Vis vá­ro­sa, amely az or­szág leg­hí­re­sebb sző­lé­sze­ti és bo­rá­sza­ti cent­ru­ma. A ’30-as évek­ben Eu­ró­pán vé­gig­söp­rő fi­lo­xé­ra­jár­vány a szi­ge­tet is el­ér­te, emi­att sok mun­ka nél­kül ma­radt sző­lész ván­do­rolt el in­nen, és ami­kor a má­so­dik vi­lág­há­bo­rú alatt ka­to­nai tá­masz­pont­tá ala­kí­tot­ták át, a ha­lá­szok zö­me is el­hagy­ta Vist. Kö­zü­lük egy élel­mes szak­ma­be­li az egye­sült ál­la­mok­be­li San Pedróban csi­nál­ta meg a sze­ren­csé­jét. Az ő hal­fel­dol­go­zó üze­mé­ben több ezer ki­ván­do­rolt komižai ta­lált mun­kát.

Vis két ki­vá­ló ter­mé­két, a szar­dí­ni­át és a bort a szi­get bel­se­jé­ben, egy he­lyi ős­ter­me­lő ár­nyas kert­jé­ben kós­tol­juk meg. A szá­munk­ra kis­sé fur­csán, pogačá­nak ne­ve­zett bor­kor­cso­lya fő­sze­rep­lő­je a sós szar­dí­nia, amely olaj­bo­gyó­val és né­mi vö­rös­hagy­má­val ke­nyér­tész­tá­ban ki­süt­ve na­gyon fi­nom. Er­re re­me­kül csúsz­nak a szi­get tég­la­vö­rös föld­jé­től jel­leg­ze­tes ízt ka­pó bo­rok.

Sze­ren­csénk van, mert át tu­dunk ha­józ­ni a szem­köz­ti Biše­vo szi­ge­té­re, ahol a ve­rő­fény­nek kö­szön­he­tő­en a Kék Bar­lang tel­jes fé­nyé­ben pom­pá­zik. A bar­lang nem más, mint a ten­ger fö­lé nyú­ló szik­la­üreg, amit a víz alat­ti szi­fon­be­já­ra­ton át be­szű­rő­dő fény fest mély tür­kiz­re. Egy szűk be­já­ra­ton csó­na­ká­zunk be, a bát­rab­bak bú­vár­ve­ze­tők­kel a víz alatt is be­úsz­hat­nak. A bar­lang­tól ha­za­fe­lé Komiža a leg­szebb ar­cát mu­tat­ja. A csu­pa ter­més­kő vá­ros­ka egy­sé­ges ar­cu­la­tát nem tö­ri meg mo­dern épü­let. Szi­esz­ta­idő­ben pom­pás ér­zés ül­dö­gél­ni egy fő­té­ri ká­vé­zó te­ra­szán – ahol a cech se bor­sos – és há­rom nap el­tel­té­vel már min­den ar­cot is­me­rős­ként üd­vöz­lünk Vis ki­fe­je­zet­ten a ha­jós tu­riz­mus­ra spe­ci­a­li­zá­ló­dott.

A vá­ros­ban jacht­klub mű­kö­dik, és ki van­nak épít­ve az egyéb ki­szol­gá­ló lé­te­sít­mé­nyek is. Gyak­ran köt­nek ki, vá­mol­nak itt az olasz ha­jók, hisz ez a hor­vát–olasz ha­tár. Komiža öb­le in­kább a ki­sebb vi­tor­lá­sok és ha­lá­szok szá­má­ra ide­á­lis te­rep. A hely­ség­ben két bú­vár­klub mű­kö­dik, ahol fel­sze­re­lést le­het bé­rel­ni, il­let­ve ha­la­dó, vagy akár pro­fi me­rü­lő­vé ké­pez­tet­he­ti ma­gát az em­ber. A le­ve­gő baj­no­kai a szik­lás hegy­ge­rinc­ről ne­ki­fut­va sár­kány­re­pü­lőz­het­nek. Ked­venc idő­töl­tés­ük­höz sza­bá­lyo­san ki­épí­tett ki­fu­tó­pá­lyá­kat ta­lál­nak. A nap­fény és a ten­ger sze­rel­me­se­i­nek jó hír, hogy az Ad­ri­án itt a leg­ma­ga­sabb a nap­sü­té­ses órák szá­ma, az évi át­lag­hő­mér­sék­let 16 fok. Ezt a me­di­ter­rán és né­hol tró­pu­si ve­ge­tá­ció is jel­zi. Ha­tal­mas pál­mák, cit­rom­fák, le­an­de­rek és a leg­kü­lön­bö­zőbb for­má­jú óri­ás­kak­tu­szok min­de­nütt.

A tu­riz­mus vér­kö­ré­be nem­rég be­kap­cso­ló­dott szi­get sze­ret­né meg­őriz­ni ezt az érin­tet­len, ki­épí­tet­len ar­cát, az ősi ha­gyo­má­nyo­kat; a ha­lá­sza­tot, a bo­rá­sza­tot és a tu­riz­mus­nak egy igé­nye­sebb, mi­nő­sé­gi vál­fa­ját igyek­szik meg­ho­no­sí­ta­ni – nagy­üze­mi tu­ris­ta­döm­ping nél­kül. A szi­get­nek ah­hoz, hogy ezek­nek a cél­ki­tű­zé­sek­nek ele­get te­gyen, kell még fej­lőd­nie inf­rast­ruk­tu­rá­lis té­ren. Jobb utak­ra, köz­le­ke­dés­re és még a mi­nő­sé­gi, fenn­tart­ha­tó ide­gen­for­ga­lom szá­má­ra is több szál­lás­hely­re len­ne szük­ség. Az apart­ma­no­kat és szál­lo­dá­kat egy­be­vé­ve Vis és Komiža 2000, il­let­ve 1000 ven­dég­ág­­gyal ren­del­ke­zik. Pil­la­nat­nyi­lag a szál­lás­he­lyek -– fő­leg az apart­ma­nok ese­té­ben – na­gyobb a ke­res­let, mint a kí­ná­lat, amely a ma­gán­há­zak szo­ba ára­it ki­csit meg is eme­li. Az ál­lam anya­gi­lag nem elég­gé tá­mo­gat­ja a szi­get ide­gen­for­gal­mi fej­lesz­té­se­it. An­­nyit tesz­nek, hogy a 24 haj­da­ni ka­to­nai ka­szár­nya né­me­lyi­két az ön­kor­mány­zat­ok­nak ad­ják, hogy ke­res­ke­del­mi szál­lás­he­lyet ala­kít­sa­nak ki ben­nük. A be­ru­há­zás­hoz azon­ban pénz kell, amit a he­lyi­ek leg­in­kább a kül­föl­di tő­ké­től, azon be­lül is a föld­raj­zi­lag kö­zel eső ola­szok­tól vár­nak.


Művészet és vendéglátás a Káli-medencében

Művészet és vendéglátás a Káli-medencében 

A Káli Art Inn lett 2023-ban az Art is Business Díj Vállalati kategóriájának győztese. Tulajdonosai, a Molnár Júlia–Héjja Róbert házaspár, szívvel-lélekkel elkötelezett amellett, hogy ötvözze a vendéglátást a művészetek szenvedélyes támogatásával. A Káli Art Park kialakításával pedig olyan egyedülálló kiállítóhelyet hoztak létre, ahol a kortárs szobrászművészek bemutathatják és értékesíthetik alkotásaikat.
Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen?

Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen? 

A tanulmányok szerint a fogyasztók több mint 90%-át befolyásolják az utazástervezésben az online platformokon posztolt értékelések, így nem meglepő, hogy az ágazat nagy harcot vív a hamis értékelésekkel, beleértve az indokolatlan rágalmazást és az érdemtelen túlértékelést egyaránt.
Szállodatörténelmet ír a Hunguest

Szállodatörténelmet ír a Hunguest 

480 teniszpálya területével egyenlő fejlesztést tudhat maga mögött a Hunguest, ami történelmi léptékű, hiszen Magyarországon ilyen volumenű szállodaipari felújítás és szállodaépítés még nem zajlott
Ráborították az asztalt a Bookingra

Ráborították az asztalt a Bookingra 

A beérkezett észrevételek értékelése után immár végleges a Gazdasági Versenyhivatal jelentése a hazai online szálláshely-közvetítési és szálláspiacon elvégzett gyorsított ágazati vizsgálatról. A Booking-botrányként elhíresült ügyben a hatóság több javaslatot is megfogalmazott a magyar fogyasztók és a hazai szállásadók védelme érdekében.
Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban

Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban 

A téli időszakban is az egyik legfontosabb turisztikai motiváció az egészségturizmus, amely így Magyarország egyik legjelentősebb, négyévszakos turisztikai terméke. Azon vidéki települések, ahol a gyógy- és élményfürdő mellett magas színvonalú szolgáltatások is várják a vendégeket, ebben az időszakban az átlagosnál nagyobb forgalomra és magasabb foglaltságra számíthatnak.
A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése

A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése 

A párizsi Ritz alkalmazottainak volt néhány izgalmas órája, mire egy porszívózsákból előkerült az ellopottnak hitt ékszer.
Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten

Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten 

A Kimpton Hotels, az Intercontinental Hotels Group luxus lifestyle márkája, amely világszerte több, mint 80 egységgel rendelkezik. A 2024 nyarán nyíló, Bem téren épülő, dunai panorámás patinás épület szintén ennek az izgalmas boutique brandnek ad majd otthont.
Vendégélmény fokozása az AR segítségével

Vendégélmény fokozása az AR segítségével 

A vendéglátóipar mindig is élen járt az új technológiák bevezetésében a vendégélmény fokozása érdekében. A mobil bejelentkezéstől a személyre szabott szolgáltatásokig a szállodák folyamatosan innovatív módokat keresnek ügyfeleik kielégítésére. Az egyik technológia, amely forradalmasíthatja a vendéglátást, az a kiterjesztett valóság (AR).
Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata

Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata 

A Hunguest Hotels megújult arculata elnyerte a Német Formatervezési Tanács által alapított German Design Award 2024 díjat a márkaidentitás kategóriában.
A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat

A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat 

A BDPST Ingatlanfejlesztő egyik projektje, a Dorothea Hotel nyerte a Portfolio Property Awards díjátadóján az Év Hotelprojektje kategóriában járó elismerést kedden Budapesten. Az eseményen az év legkiemelkedőbb hazai teljesítményeit, megoldásait és fejlesztéseit bírálták.

Interjú

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.
Rodrigo Tellez Acosta: Szeretem a meglepetéseket

Rodrigo Tellez Acosta: Szeretem a meglepetéseket 

Senior Interior designer a Lissoni Associati-nál. A Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének tagja.