Pécs város területe a római kor óta, csaknem 2000 éve folyamatosan lakott. A korábban itt élő népek, az egymást követő kultúrák kiemelkedő emlékanyagot hagyományoztak ránk.
Ezek között különös helyet foglalnak el a késő római ókeresztény temető emlékei. Sopianae városának közössége a 4. században jelentős számú sírépítményt (kápolnát, sírkamrát, épített sírokat) emelt. A történelmi belváros egyik nevezetessége a Cella Septichora Látogatóközpont a Szent István tér alatt, a Közép-Európában egyedülálló, 4. századi késő római-kora keresztény temetőépületeivel, festett sírkamráival, sírjaival, amelyek 2000-ben kerültek fel az UNESCO világörökségi listájára. A Káptalan utca valamennyi épületében múzeum van: a világhírű Zsolnay Múzeum, a pécsi születésű Victor Vasarely életművét Európában a legteljesebb gyűjteménnyel bemutató Vasarely Múzeum, a 20. századi magyar avantgárd képzőművészet kiemelkedő mesterműveit a nagyközönség elé táró Modern Magyar Képtár és külföldi művészek munkáit bemutató Nemzetközi Gyűjtemény, Martyn Ferenc és Amerigo Tot Múzeuma, Pierre Székely Kőkertje és Schaár Erzsébet Utca című szoborkiállítása megújulva várja a vendégeket.
Az 1009-ben alapított pécsi püspökség neoromán székesegyháza a környező épületekkel az itáliai terek páratlan szépségével is vetekedő látványt nyújt a turistáknak. Egyedülállóan értékes a székesegyház melletti Dómmúzeum román kori kőfaragvány-gyűjteménye.
Pécs hazánk török kori emlékekben leggazdagabb városa. Itt található Jakováli Hasszám pasa dzsámija, amely Magyarország egyetlen olyan török temploma, amelynek minaretje ma is áll. A város főterén álló Gázi Kászim pasa dzsámija pedig ma katolikus templomként várja a híveket. A Gyermekklinika parkjában Idrisz baba türbéje, azaz sírja török zarándokhely is. Mindezen emlékek a vasútállomástól északi irányba, a Mecsek felé indulva 15-20 perces sétával megközelíthetőek.
A Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa projekt egyik legnagyobb beruházása a Zsolnay Kulturális Negyed, amely elkészülése után a város legvonzóbb részévé vált. A városrész öthektárnyi területen a már lepusztult Zsolnay-gyár területén épült fel, az egykor használaton kívüli műemlék épületek felújításával. A gyár még működő egységei átköltöztek a keleti részen található épületekbe, ezzel rengeteg hasznos területet felszabadítva a kultúrának, a művészeteknek és a turizmusnak. Az új köntösbe bújtatott épületekben változatos intézmények nyíltak meg, ezzel a Zsolnay-gyár területe Pécs eleven kulturális negyede lett. A Zsolnay Kulturális Negyed négy részre osztható, a Míves negyed, az Alkotó negyed, a Gyermek és Családi negyed és az Egyetemi negyed alkot egy egészet, amelyekben megtalálhatóak a kiállítások, a bábszínház, a koncert- és színháztermek, a kézművesnegyed, a látogatóközpont, az egyetem művészeti kara, továbbá kávézók, éttermek és boltok. A Míves negyed őrzi a város ipari és művészeti történetének egyik legmeghatározóbb családja, a Zsolnay család gyűjteményét. A Zsolnay család kiállítása mellett ide tartozik a felújított Zsolnay-mauzóleum és a Gyugyi-gyűjtemény a Sikorski-házban. Továbbá a feltörekvő művészeket támogatandó Alkotóház, Inkubátorház és Kézművész utca üzletsora is itt kapott helyet.
Az Alkotó negyed biztosítja a helyet a nagyrendezvényeknek, a fesztiváloknak, a kulturális intézményeknek, és a vendéglátóhelyek is itt fogadják a látogatókat. A Gyermek és Családi negyed leglényegesebb egységei a Pécsi Galéria új épülete, a Planetárium és a felújított Bóbita Bábszínház és Bábmúzeum, amely a Mattyasovszky-házban kapott helyet. Az Egyetemi negyedben kaptak helyet a Pécsi Tudományegyetem újonnan alakult tanszékei és több már meglévő kara, így a Művészeti Kar is. Mindezek mellett a hatalmas, csaknem 200 ezer látogatót befogadó terület közterei, parkjai és szép műemlék szobrai is megszépültek. A Zsolnay Kulturális Negyedbe négy bejáraton keresztül lehet gyalogosan bejutni. A vasútállomástól érkezve a Major utca 21. szám melletti nyugati kapun vagy a a Felsővámház utcáról nyíló, északi kapun közelíthetjük meg. A Pécs2010 Európa Kulturális Fővárosa projekt egyik nagy beruházásaként Pécs Balokány városrészében épült fel a Pécsi Konferencia- és Koncertközpont, amely a Kodály Központ nevet és az Opus2010 becenevet is viseli. Az impozáns építményt 2010 decemberében a zenekedvelő közönség már használatba is vehette. A dél-dunántúli régió legnagyobb befogadóképességű multifunkcionális központja, ez a nagy koncerttermében mintegy ezer vendéget jelent. Az Opus2010 másik fő tevékenysége a konferenciák helyszíneinek biztosítása, de mindezek mellett helyet kapott benne a Pécsi Kulturális Központ, egy könyvesbolt és egy kávézó is. Így a város központi részén, igazán kellemes környezetben várja a látogatókat a hatalmas közösségi tér, amely tovább bővíti Pécs kulturális kínálatát. A koncertterem modern és a legújabb követelményeknek megfelelő technikája és sajátos akusztikája felemelő zenei élményeket fog szerezni a hangversenyek és más zenei programok vendégeinek. A Pécs2010 EKF projekt egyik nagyberuházásaként a Balokány városrészben, a Kodály Központ szomszédságában épült fel hazánk legmodernebb könyvtára, a Dél-Dunántúli Regionális Könyvtár és Tudásközpont. A grandiózus építmény hivatalos beceneve a Kaptár lett. Letisztult formavilágú, modern és több mint 13 ezer négyzetméteres, négyszintes épületbe költözött a pécsi tudás. Új integrált könyvtár lett ez a Kaptár, hiszen ide került Pécs Városi Könyvtára, a Csorba Győző Megyei Könyvtár, a Pécsi Tudományegyetem Központi Könyvtára és az egyetem jogi és közgazdasági szakkönyvtára. Az olvasásra vágyó, tudásra éhes közönséget 2010 októberétől fogadja. A hatalmas és korszerű épület a város és a dél-dunántúli régió információs és dokumentumigényeit elégíti ki, és mindezek mellett az adottságai alkalmassá teszik arra, hogy a város egyik kulturális és szabadidős közösségi terévé váljon. A nagyállomástól a Zsolnay Kulturális Negyed, a Tudásközpont és a Kodály Központ is a 31, 31/A, 40, és 43 számú, helyi járatú autóbuszokkal közelíthető meg.