A stratégiával rendelkező fővárosok sikeresek

A városlátogató turizmus az európai gazdaságban komoly szerepet játszó tényezővé nőtte ki magát. A fővárosokban kiemelt jelentősége van a kongresszusi turizmusnak is - derül ki a Roland Berger, osztrák stratégiai konzultáns és társai által 24 európai főváros turizmusának alakulásáról készített 2005-2010-es évekre kiterjedő felméréséből.

A városlátogató turizmusra a gazdasági krízis kevésbé drámaian hatott, mint általában, derül ki a tanulmányból. Számokban kifejezve: míg 2009-ben a vizsgálatba bevont európai országokban a krízis hatására átlagosan 4,3 százalékkal csökkent a Bruttó Belföldi Össztermék, a városlátogató turizmus a fővárosokban ennél kisebb mértékben, csak 3,5 százalékkal csökkent. 2010-ben a legtöbb országban csak alig valamivel jobb gazdasági teljesítmények mellett az európai fővárosok akár 6,8 százalékos vendégéjszaka szám növekedést is el tudtak érni.

A tanulmány megállapítása szerint a turizmus azokban a fővárosokban fejlődött gyorsabban, ahol - mint például Bécs, Amszterdam, Berlin és London - az utóbbi években konkrét turizmus stratégiát dolgoztak ki és valósítottak meg. De az európai fővárosoknak csupán egyharmada (24 közül csak 7) rendelkezik konkrét turizmus stratégiával.

Európa éllovasai

A városlátogatás statisztikái szerint 2010-ben London és Párizs 48,7, ill. 35,8 millió vendégéjszakával vezeti a rangsort, majd Berlin (20,8); Róma (20,4 ); Madrid 15,2) és Prága (12,1) millióval következik. Bécs 11,7 millióval a hatodik helyezett. A legnagyobb növekménnyel 2005-2010 között Berlin (+7%) és Stockholm (+5,7) dicsekedhet, míg Bécs növekménye ez idő alatt +4,3 % volt. A fenti városok, és ide sorolhatjuk Londont is, átgondolt turisztikai stratégiát dolgoztak ki, és ennek hatása megmutatkozott a vendégéjszaka szám növekedésében.

RevPar mutatók

A szállodai férőhelyek bővülése jól jelzi a magánbefektetők bizalmát az adott főváros turisztikai potenciálját illetően. A nagyobb kapacitás azonban korántsem jelent magasabb szobaárakat és foglaltsági mutatókat. A kapacitását gyorsan növelő Berlinben az alacsony szállodai szobaárak sok hotelt már a csőd szélére sodortak. Ezzel szemben Párizs és London a RevPar ("revenue per available room") magas szintjét tekintve az élen áll. Bécs Isztambul mögött és Madrid előtt csak a hetedik helyezett, és a RevPar az átlagos szintet sem éri el. Párizsban és Londonban ráadásul a magas szobaárak magas foglaltsági mutatókkal is párosulnak, ami a szállodai szakma és a városmarketing sikerét bizonyítja. A pozitív statisztikai számok a vendégkör- összetételének is köszönhetőek - vélik a tanulmány összeállítói. A nemzetközi- főként tengeren túli - vendégek magas aránya jelentősen hozzájárul a sikerhez. Például Prágában a külföldiek/tengerentúliak aránya az összes vendégből (90/18%); Londonban (79/39%); Bécsben (77/19%); Párizsban (68/28%).

A tanulmány bővebb kivonata ide kattintva letölthető.


Művészet és vendéglátás a Káli-medencében

Művészet és vendéglátás a Káli-medencében 

A Káli Art Inn lett 2023-ban az Art is Business Díj Vállalati kategóriájának győztese. Tulajdonosai, a Molnár Júlia–Héjja Róbert házaspár, szívvel-lélekkel elkötelezett amellett, hogy ötvözze a vendéglátást a művészetek szenvedélyes támogatásával. A Káli Art Park kialakításával pedig olyan egyedülálló kiállítóhelyet hoztak létre, ahol a kortárs szobrászművészek bemutathatják és értékesíthetik alkotásaikat.
Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen?

Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen? 

A tanulmányok szerint a fogyasztók több mint 90%-át befolyásolják az utazástervezésben az online platformokon posztolt értékelések, így nem meglepő, hogy az ágazat nagy harcot vív a hamis értékelésekkel, beleértve az indokolatlan rágalmazást és az érdemtelen túlértékelést egyaránt.
Szállodatörténelmet ír a Hunguest

Szállodatörténelmet ír a Hunguest 

480 teniszpálya területével egyenlő fejlesztést tudhat maga mögött a Hunguest, ami történelmi léptékű, hiszen Magyarországon ilyen volumenű szállodaipari felújítás és szállodaépítés még nem zajlott
Ráborították az asztalt a Bookingra

Ráborították az asztalt a Bookingra 

A beérkezett észrevételek értékelése után immár végleges a Gazdasági Versenyhivatal jelentése a hazai online szálláshely-közvetítési és szálláspiacon elvégzett gyorsított ágazati vizsgálatról. A Booking-botrányként elhíresült ügyben a hatóság több javaslatot is megfogalmazott a magyar fogyasztók és a hazai szállásadók védelme érdekében.
Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban

Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban 

A téli időszakban is az egyik legfontosabb turisztikai motiváció az egészségturizmus, amely így Magyarország egyik legjelentősebb, négyévszakos turisztikai terméke. Azon vidéki települések, ahol a gyógy- és élményfürdő mellett magas színvonalú szolgáltatások is várják a vendégeket, ebben az időszakban az átlagosnál nagyobb forgalomra és magasabb foglaltságra számíthatnak.
A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése

A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése 

A párizsi Ritz alkalmazottainak volt néhány izgalmas órája, mire egy porszívózsákból előkerült az ellopottnak hitt ékszer.
Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten

Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten 

A Kimpton Hotels, az Intercontinental Hotels Group luxus lifestyle márkája, amely világszerte több, mint 80 egységgel rendelkezik. A 2024 nyarán nyíló, Bem téren épülő, dunai panorámás patinás épület szintén ennek az izgalmas boutique brandnek ad majd otthont.
Vendégélmény fokozása az AR segítségével

Vendégélmény fokozása az AR segítségével 

A vendéglátóipar mindig is élen járt az új technológiák bevezetésében a vendégélmény fokozása érdekében. A mobil bejelentkezéstől a személyre szabott szolgáltatásokig a szállodák folyamatosan innovatív módokat keresnek ügyfeleik kielégítésére. Az egyik technológia, amely forradalmasíthatja a vendéglátást, az a kiterjesztett valóság (AR).
Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata

Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata 

A Hunguest Hotels megújult arculata elnyerte a Német Formatervezési Tanács által alapított German Design Award 2024 díjat a márkaidentitás kategóriában.
A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat

A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat 

A BDPST Ingatlanfejlesztő egyik projektje, a Dorothea Hotel nyerte a Portfolio Property Awards díjátadóján az Év Hotelprojektje kategóriában járó elismerést kedden Budapesten. Az eseményen az év legkiemelkedőbb hazai teljesítményeit, megoldásait és fejlesztéseit bírálták.

Interjú

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.
Rodrigo Tellez Acosta: Szeretem a meglepetéseket

Rodrigo Tellez Acosta: Szeretem a meglepetéseket 

Senior Interior designer a Lissoni Associati-nál. A Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének tagja.