Aki kedveli Lübicket, Hamburgot és a többi tipikus Hanza-várost, nem fog csalódni Gdanskban sem. Az ezeréves Gdansk Lengyelország hatodik legnagyobb városa, egyben legfontosabb kikötője és Pomeránia székhelye. A város a Balti-tenger részét képező Gdanski-öböl déli partján helyezkedik el, és Sopottal, valamint Gdyniával együtt alkotják a Hármasvárost. Gdansk közel félmillió lakosával a legnépesebb közülük, amely a Hanzaszövetség tagjaként évszázadokon át szabad városi köztársaság volt. Megtehette, mivel az adózásból hatalmas jövedelemre tett szert. Az itt élők szabadság és függetlenség utáni vágya az ország legújabb kori történelmén is végigkövethető. 1939. szeptember 1-jén 4 óra 40 perckor itt dördült el az első háborús lövés, és Hitler Lengyelországtól nem meglepő módon éppen Gdansk és a „korridor” átadását követelte. Ugorva az időben az ország legutóbbi szabadságharca is Lech Walesa vezetésével a gdanski hajógyárban kezdődött, amely később Kelet-Európa teljes felszabadulásával végződött.
Gdansk központját nagyrészt lebombázták, de építészek szorgos keze nyomán ma mégis az eredeti pompájukban visszaépített épületek mellett sétálhatunk. Óvárosi sétánkat az Aranykapunál célszerű elkezdeni, végighaladva a Dluga (Hosszú), majd folytatva a Dlugi Targ (Hosszú Piac) utcán, amelynek végén található az úgynevezett Zöldkapu. Ezt az útvonalat Királyi útnak is nevezik, mivel hajdanán az előkelőségek kedvenc vonulási útvonalaként szolgált. A XV–XIX. századi patríciusházak mentén haladva jutunk el a barokk Városházáig, illetve a rokokó Neptun-kútig, amely a város fő találkahelye. Az Artus palota, a Városháza és az Aranyház a három legfontosabb épület, de az utcában található Fahrenheit emlékműve is. A feltaláló azt szerette volna, hogy a skálában ne legyen negatív érték, ezért a skála nulla pontját szülővárosa, Gdansk 1708-as, legkeményebb teléhez viszonyította. A közeli Mária utca lépcsős, teraszos házaival önmagában is attrakció, emellett ez a város szabadtéri borostyánpiaca. A lépcsőkre kitelepült galériák és üzletek a borostyánból készült ékszerek mellett kézműves termékek és iparművész készítette ruhák széles választékát is kínálják. Az utca végén található a Szent Mária-templom, amely korának legnagyobb téglatemploma volt. Belsejében olyan ritkaságok lelhetők fel, mint a XV. századi tízparancsolat-tábla, a csillagászati óra, valamint a XVII. századi jótékonysági fatábla.
Múzeumok, mementók
A város múzeumai különleges gyűjteményeknek adnak otthont. A Tengerészeti Múzeum a kikötő sétányán található, és a sétány fölé emelkedő középkori daruról könnyen felismerhető. Az ipari emlék korának legnagyobbja volt egész Európában. A Borostyán Múzeumnak a volt börtön épülete ad otthont. A többszintes múzeum alsó szintjén a nyers borostyánok találhatók, amelyeknek a lengyel tengerparti részen közel 200 fajtája lelhető fel. Vihar után a sasszeműek akár még találhatnak is néhány partra vetett követ. Azonban hogy mennyire értékes a zsákmány, az csak a külső réteg lefejtése után derül ki. A borostyán gyakran tartalmaz zárványokat, amelyek fosszilis állat- és növénymaradványok. Az alsó szint legkülönlegesebb darabja egy ilyen zárvány, amelyben egy ép kígyó látható. A legfelső szinten modern ékszerek vannak kiállítva, különlegességük a szokatlan anyagtársítás és forma. A Szolidaritás Múzeumot egyelőre egy ideiglenes alagsori épületben láthatjuk. A kiállításhoz az aszfaltra több tucat nyelven felfestett „Út a szabadsághoz” felirat vezet. A kiállítás kronológiai sorrendben mutatja be az ország legújabb történelmét a szocialista jegyrendszer időszakától kezdve. A termeken keresztül számos esemény történései ismerősen csengnek, mint például a gdanski Lenin Hajógyár munkásainak 1980-as sztrájkja. Az előzmények azonban, például az 1970-es sztrájk már sokkal kevésbé, holott 1980-ban az egyik követelés az előző sztrájk áldozatainak emlékműve volt. Az 1970-es sztrájk közvetlen kiváltó oka a 20%-os áremelés bejelentése volt, aminek következtében sztrájkba lépett a teljes gdanski hajógyár. A véres decemberi leszámolások több tucat áldozatot követeltek. A turbulens 1989-es év pedig már a térség közös történelme. Az események közelsége folytán számos relikvia maradt meg, többek között az a toll is, amellyel Walesa még a szocialista rezsimmel aláírta az első megállapodást. A kiállítás egy rövidfilmmel zárul, amely összefoglalja a többi országban végbement demokratikus folyamatot.
Sopot és Gdynia
Sopot annyira közel van Gdanskhoz, hogy jó időben érdemes hajóval átruccanni egy néhány órás fürdőzésre. A várost a XIX. század közepén alapították, és sós-jódos tengeri levegője áldás a légúti betegségekben szenvedőknek. Útközben érdemes megállni a XIII. században épült Oliwa székesegyháznál, amelynek orgonáján nyáron naponta többször is ingyenes koncerteket hallgathat a közönség. Sopot legpatinásabb szállodája, a Sofitel márkához tartozó Grand hotel már nem egyedül uralja többé a partot, vetélytársa a közelben fekvő szintén luxusszálloda, a Sheraton. A város a tengerbe 511 méter hosszan benyúló mólójáról is nevezetes, amelynek végében egy nemrég átadott jachtkikötő is épült. Gdynia sokkal modernebb szomszédjainál, és az 1926-ban létrehozott város ma is fontos lengyel tengeri kereskedelmi központ. A Kosciuszko sétány és a déli móló mellett a múzeumhajók – a Blyskawica hadihajó, amely a világ legrégibb torpedórombolója, valamint a Dar Pomorza vitorlás – felkeresése még rossz időben is élvezetes program. Többnapos tartózkodás esetén az Oceanográfiai Múzeum és a Tengeri Akvárium is kellemes időtöltést nyújthat.
Sport és turizmus
Mivel Lengyelország rendezi a 2012-es labdarúgó Európa-bajnokságot, a városban már érzékelhető némi futball-láz, de az ország éppen a férfi röplabda-világliga döntőjére készült az új Ergo arénában. A röplabda Lengyelországban nemzeti sport. A szünetekben nemzetközi és lengyel sportvezetőkkel beszélgetve kiderült, hogy az évtizedek alatt tudatosan felépített röplabdasport, valamint az arra ráépülő nemzetközi sportversenyek Lengyelországot mára röplabda- nagyhatalommá emelték, ami az országot rendszeres turisztikai bevételhez is juttatja. Jelenleg a lengyel férfi-, női és strandröplabda marketingértéke meghaladja a labdarúgásét. A lengyelek harmadszor lettek világliga házigazdái, és a 2014-es férfi röplabda-világbajnokságnak is az ország adhat majd otthont. Az összecsapásokra Varsóban, Gdanskban, Wroclawban, Katowicében és Lódzban kerül majd sor.
Köszönjük a Lengyel Nemzeti Idegenforgalmi képviselet meghívását.